Domy pomocy społecznej będą mogły świadczyć usługi opieki krótkoterminowej (w formie całodobowej lub dziennej) dla osób, które w nich nie mieszkają. Tak wynika z wchodzącej w życie na początku listopada nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Ma odciążyć członków rodzin lub opiekunów osób zależnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa.
– Jako członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Samorządowych DPS postulowaliśmy o tę zmianę przepisów. Opieka krótkoterminowa czy wytchnieniowa nie może jednak ograniczać funkcjonowania DPS na dotychczasowych zasadach. Do naszego DPS jest kolejka chętnych. Aby stworzyć miejsca opieki krótkoterminowej, potrzebne są inwestycje. One potrwają, i to dłużej niż kilka miesięcy. Niestety, najprawdopodobniej nie będzie możliwości skorzystania z unijnych dofinansowań czy KPO, by dostosować naszą placówkę do zmiany prawa – komentuje Piotr Michalak, dyrektor domu pomocy społecznej w Poznaniu.
Czytaj więcej
Rząd uelastycznia podejście do potrzeb osób wymagających pomocy przez krótki okres.
Standard usług świadczonych w formie całodobowej jest identyczny ze standardem przewidzianym dla miejsc statutowych. Aby jednak prowadzić tego rodzaju działalność, należy organizacyjnie wydzielić część DSP (wskazać pokoje mieszkalne oraz wydzielić personel np. poprzez oddelegowanie, zatrudnienie nowych osób lub zawarcie umów cywilnoprawnych).
Opieka wymaga jednego pomieszczenia dziennego (spełniającego funkcje pokoju dziennego, jadalni – o wielkości co najmniej 4 mkw. na osobę), pokoju wyposażonego w miejsca dla odpoczynku, sanitariatów damskich i męskich, przy czym ilość osób na sanitariat nie może przekroczyć dziesięciu. Wymagana jest też szatnia.