Inwestycja w sąsiedniej jednostce

- Miasto nie dysponuje własnym terenem, więc zamierza skorzystać z terenu, którym dysponuje jednostka budżetowa, ale województwa. Czy jest możliwe, aby miasto podpisało z województwem umowę użyczenia określonego terenu na 10, czy 20 lat i wybudowało tam boisko sportowe? Miasto ma środki na inwestycje sportowe, ale nieruchomość będzie nadal obcym gruntem – pyta radna.

Publikacja: 03.10.2023 02:00

Inwestycja w sąsiedniej jednostce

Foto: Adobe Stock

Warto przypomnieć aspekt tzw. zadań własnych, które przypisane są do jednostki samorządu terytorialnego w randze gminy (miasta). Zadania te zostały określone w art. 7 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, gdzie postanowiono, że zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy: kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych czy utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych. Z punktu widzenia realizacji zadań przez gminę kluczowe jest to, aby należały do wspomnianej kategorii – zadań własnych. W tym kontekście należy uznać, że zadanie inwestycyjne związane z budową obiektu sportowego (np. boiska) wpisuje się w ww. katalog przykładowo opisanych zadań. Kwestią wtórną i wymagającą oceny jest jednak ponoszenie nakładów finansowych z budżetu miasta na tego typu przedsięwzięcia, w kontekście braku prawa własności miasta w stosunku do nieruchomości. Jak bowiem w pytaniu podano, miasto nie dysponuje nieruchomością, którą można przeznaczyć na realizację zadania, z tym, że rozważane jest uzyskanie tytułu prawnego do nieruchomości stanowiącej własność podmiotu trzeciego, a ściślej rzecz ujmując – województwa, czyli innej jednostki samorządu terytorialnego. Nie zmienia tego fakt, że jednostka województwa dysponuje nieruchomością zapewne w ramach tzw. trwałego zarządu.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Praca, Emerytury i renty
Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?
Konsumenci
Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę. Dotyczy zakazu handlu w niedziele
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Prawo pracy
Szef może zablokować samowolną pracę po godzinach
Zdrowie
Ziobro na odchodne złożył wniosek do TK. Ma duże znaczenie dla lekarzy
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości