Łatwiejszy zakup węgla przez gminy. Sejm uchwalił zmiany

Sejm przyjął projekt ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. Zgodnie z nim samorządy będą mogły kupić węgiel od importerów za maksymalnie 1,5 tys. zł za tonę i sprzedać mieszkańcom po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę.

Publikacja: 20.10.2022 19:28

Mateusz Morawiecki, Jacek Sasin

Mateusz Morawiecki, Jacek Sasin

Foto: PAP

Na posiedzeniu 20 października odbyło się drugie i trzecie czytanie projektu. Zgłoszono też wniosek o nie odsyłanie go do komisji na dalsze ewentualne prace. Zgodnie ze informacją posła sprawozdawcy Tomasza Ławniczka z klubu PiS, sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej wprowadziła kilka poprawek do projektu ustawy z 14 października br. o dopłatach do węgla. W większości były to zmiany redakcyjne i doprecyzowujące.

Poprawki do kosza

Propozycje poprawek rekomendowane Sejmowi przez komisję dotyczyły wyłącznie tych składanych przez posłów klubu PiS. Dotyczyły stosowania przepisów o podatku akcyzowym w stosunku do gmin i jednostek organizacyjnych spółek komunalnych i innych podmiotów, które zawarły umowy z gminami w celu wykonywania ich zadań dotyczących wyrobów węglowych. Odrzucono poprawki opozycji, m.in. by wydłużyć z trzech do pięciu dni roboczych czas dla gmin na ogłoszenie w Biuletynie Informacji Publicznej informacji o przystąpieniu do zakupu węgla z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych. Hanna Gill-Piątek (Polska 2050) na komisji zapowiedziała, że poprawka zostanie zgłoszona, jako wniosek mniejszości. W sumie głosowaniu podlegało 11 wniosków mniejszości. Żaden nie został przyjęty.

Czytaj więcej

Samorządy mają sprzedawać węgiel: nie więcej niż 2 tys. złotych za tonę

Zgodnie z informacją posła sprawozdawcy, projekt ustawy zawiera 35 art. Bezpośrednim skutkiem wejścia ich w życie będzie umożliwienie zaopatrywania indywidualnych gospodarstw domowych, w węgiel kamienny na sezonie 2022-2023 po akceptowalnych społecznie cenach.

- Roczny koszt rekompensat wg kalkulacji rządu wyniesie ok 4 mld zł netto z prawa do zakupu węgla po preferencyjnych cenach będzie mogło zaś skorzystać 3,6-3,84 mln gospodarstw domowych – mówił w czwartek w Sejmie Tomasz Ławniczak.  - W obecnym systemie prawnym brak jest regulacji prawnych pozwalających na szybką dystrybucję węgla po preferencyjnych cenach, do indywidualnych odbiorców - uzasadniał.

1,5 tony na gospodarstwo domowe

Do ustawy przygotowano dwa akty wykonawcze tj. rozporządzenia ministra aktywów państwowych w sprawie wykazów podmiotów uprawnionych do sprzedaży gminom paliwa stałego PGE Paliwa i Węglokoks, oraz rozporządzenie w sprawie ilości paliwa stałego dostępnego dla jednego gospodarstwa. Wskazuje ono, że jednemu gospodarstwu przysługiwać będzie 1,5 tony węgla do 31 grudnia br. i tyle samo w następnym roku. Spółki komunalne i gminy mają być też zwolnione z akcyzy od węgla.

Zgodnie z przyjętą ustawą, aby kupić węgiel od samorządu, mieszkańcy będą składali do gminy wniosek o zakup preferencyjny. Rozwiązanie będzie dostępne dla osób, które są uprawnione do otrzymania dodatku węglowego i składały oświadczenie w systemie CEEG. Gmina będzie mogła prowadzić dystrybucję węgla poprzez własne jednostki organizacyjne, wybrane spółki, np. komunalne, umowę ze składem węgla, umowę z inną gminą. Gminy zaś, które kupiły węgiel do sprzedaży przed wejściem w życie nowych przepisów, będą mogły wnioskować o zwrot różnicy w cenie.

Sąsiad też może

Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. W terminie 3 dni roboczych od dnia wejścia w życie ustawy gmina zainteresowana dokonaniem zakupu paliwa stałego z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych ogłasza na stronie podmiotowej gminy w Biuletynie Informacji Publicznej informację o przystąpieniu do zakupu tego paliwa stałego do dnia 31 grudnia 2022 r. gdy nie ogłosi takowego, gmina sąsiednia, inny podmiot albo współpracujące inne podmioty mogą przystąpić do zakupu tego paliwa stałego w celu prowadzenia jego sprzedaży w ramach zakupu preferencyjnego również dla osób fizycznych w gospodarstwach domowych znajdujących się na terenie tej gminy.

Na posiedzeniu 20 października odbyło się drugie i trzecie czytanie projektu. Zgłoszono też wniosek o nie odsyłanie go do komisji na dalsze ewentualne prace. Zgodnie ze informacją posła sprawozdawcy Tomasza Ławniczka z klubu PiS, sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej wprowadziła kilka poprawek do projektu ustawy z 14 października br. o dopłatach do węgla. W większości były to zmiany redakcyjne i doprecyzowujące.

Poprawki do kosza

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Podatki
Jak rozliczyć PIT od wynajmu pokoi gościnnych na wsi