[b]Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sąd Administracyjny w Warszawie z 9 grudnia 2008 r. (II SA/Wa/221/08)[/b]
Szacuje się, że w związku z kryzysem, do kraju zdecyduje się wrócić nawet pół miliona Polaków. Większość pracuje za granicą legalnie, płaci składki i podatki. Po powrocie do kraju mogą zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotni i wystąpić o zasiłek. Pod warunkiem jednak, że pracowali w którymś z krajów członkowskich lub Szwajcarii i przedstawią druk E 301 potwierdzający okresy zatrudnienia i ubezpieczenia za granicą.
- Problem w tym, że najczęściej dowiadują się o tym już po powrocie i dopiero wówczas na odległość zaczynają załatwiać formalności - mówi Waldemar Frydrych z Powiatowego Urzędu Pracy w Krośnie. To sprawia, że na przyznanie i wypłatę zasiłku muszą czekać nawet kilka miesięcy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił pozew mieszkańca Stalowej Woli, który skarżył Ministra Pracy i Polityki Społecznej za to, że z powodu oczekiwania na dokumenty z Islandii, zasiłek przyznano mu ponad pół roku po fakcie zarejestrowania się jako bezrobotny.
Sąd uznał jednak, że to na obywatelu leży obowiązek udowodnienia swojego zatrudnienia za granicą, uzyskanie w kraju w którym pracował druku E 301, przedłożenia go w polskim urzędzie a także sprawdzenie czy wszystkie dane w tym dokumencie są zgodne z prawdą.