Tak wynika z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=321944]umowy o zabezpieczeniu społecznym między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą podpisanej w Warszawie 2 kwietnia 2008 r. (DzU z 2009 r. nr 133, poz. 1095)[/link], która weszła w życie 1 października 2009 r.
Reguluje stosunki między obydwoma państwami w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym, ustalania emerytur i rent osobom, które pracowały w tych państwach oraz transferu świadczeń przyznanych przez instytucję ubezpieczeniową jednego kraju osobom zamieszkałym w drugim.
[srodtytul]Nabycie uprawnień[/srodtytul]
Zgodnie z postanowieniami umowy osoba, która pracowała w obu państwach może nabyć uprawnienia emerytalno-rentowe w każdym z nich. Jest to możliwe, o ile spełni warunki wymagane ustawodawstwem wewnętrznym. Natomiast celem umowy jest ułatwienie spełnienia tych wymogów.
Dlatego dopuszczalne będzie pobieranie równoczesne emerytur lub rent z obu państw. Od 1 października 2009 r. możliwe jest sumowanie stażu emerytalno-rentowego wypracowanego w każdym z państw dla celów przyznania emerytury lub renty zarówno przez ZUS, jak i przez instytucję kanadyjską. Świadczenia przyznawane przez ZUS za łączony staż emerytalno-rentowy obliczane będą proporcjonalnie do długości okresów przebytych w Polsce w stosunku do sumy okresów ubezpieczenia przebytych w RP i w Kanadzie.