W okresie wakacji wiele osób niepełnoletnich podejmuje pracę. W takiej sytuacji rodzice powinni skalkulować dochód dziecka w odniesieniu do obciążeń publicznoprawnych. Małoletni nie rozliczają się bowiem samodzielnie. Ich dochody podlegają doliczeniu do dochodów rodziców.
Należy mieć na uwadze, że dodaje się je po połowie do dochodu każdego z małżonków, jeżeli ci opodatkowują się odrębnie. Doliczeniu podlegają m.in. renty krajowe i zagraniczne, dochody z najmu lub dzierżawy, z praw majątkowych, z umów o dzieło i zlecenia. W takiej sytuacji każdy z rodziców dołącza do zeznania podatkowego załącznik PIT/M będący informacją o dochodach małoletnich dzieci podlegających łącznemu opodatkowaniu z dochodami rodziców w danym roku podatkowym.
Małoletni w niektórych sytuacjach zobowiązani są samodzielnie płacić podatek dochodowy. Mianowicie rozliczają się z podatku w odniesieniu do dochodów z pracy, stypendiów i dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku oraz są zobowiązani do złożenia odrębnego zeznania podatkowego.
Obowiązek podatkowy wystąpi, gdy małoletni przekroczy kryterium dochodowe ustalone w 2011 r. na 3091 zł. Gdy dochód będzie większy, należy go opodatkować według skali podatkowej.
Zeznanie w podatku dochodowym składa się w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia następnego roku. Wypełnia się je na imię i nazwisko dziecka.