Fiskus może żądać cła od zakupów w paczce z zagranicy

Turyści spędzający urlop poza UE, nie chcąc płacić za nadbagaż, część rzeczy wysyłają pocztą. Jeśli będą nowe i wartościowe, zainteresuje się nimi fiskus

Publikacja: 16.08.2011 04:50

Fiskus może żądać cła od zakupów w paczce z zagranicy

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Zakup nowych rzeczy poza Unią Europejską dla prywatnych osób wiąże się z określonymi obowiązkami celno-podatkowymi. Polscy turyści, którzy wracają np. z USA i mają duży bagaż, wolą część rzeczy nadać pocztą, niż płacić za nadbagaż. Nie zawsze mają świadomość, że taką przesyłką może się zainteresować organ celny.

Uważaj, co przesyłasz

Fiskusa i celników nie muszą się bać osoby, którym zabrakło miejsca w walizce. Jak wyjaśnia Piotr Tałałaj, rzecznik prasowy Izby Celnej w Warszawie, jeżeli w paczce są rzeczy osobiste, używane, łatwo będzie  przekonać celnika, że to tylko pranie. Gdy jednak pocztą nadejdą nowe rzeczy, może się okazać, że trzeba zapłacić cło.

– Towary przesyłane przez turystów  spoza UE podlegają takim samym obciążeniom celno-podatkowym jak inne formy obrotu towarowego – mówi Sylwester Witalis, doradca podatkowy, starszy konsultant w PwC.

Co prawda przepisy przewidują pewne zwolnienia, ale ściśle limitowane, zarówno jeśli chodzi o cło, jak i VAT. Zależą m.in. od tego, kto wysyła towar i kto go odbiera.

Jeżeli turysta kupił towar np. w USA i sam nadał go pocztą, korzysta on co do zasady ze zwolnienia z cła, jeżeli jego wartość nie przekracza 150 euro, i ze zwolnienia z VAT, jeżeli jego wartość nie przekracza 22 euro – wyjaśnia Sylwester Witalis. – Jeżeli paczka została nadana np. przez osobę z rodziny do odbiorcy w Polsce, to limit wynosi tylko 45 euro (dla cła i VAT). Dla niektórych towarów, np. papierosów, limity są określane ilościowo.

Trzeba zwrócić uwagę, że dla bagażu przewożonego drogą powietrzną lub morską limit zwolnienia z opłat celnych jest wyższy i wynosi 430 euro. Więcej nowych wartościowych rzeczy spoza UE możemy też przywieźć samochodem, bo limit zwolnienia w transporcie kołowym wynosi 300 euro.

Osoby, które mają nadzieję, że wysłanie drogiego aparatu pocztą pozwoli uniknąć cła czy podatku, są w błędzie. Nadając paczkę w USA czy w Japonii, trzeba określić jej wartość w specjalnych dokumentach pocztowych (CN 22, CN 23).

Nie zaniżaj wartości

Paczki spoza UE podlegają kontroli organów celnych i są  w tym celu prześwietlane. W razie wątpliwości funkcjonariusz celny ma prawo przesyłkę rozpakować. Jeżeli wartość przesyłki jest wyższa od zadeklarowanej i przekracza limity zwolnień, odbiorca zostanie wezwany do zapłaty cła i podatku.

Zdaniem Arkadiusza Zawady, radcy prawnego z Kancelarii Radców Prawnych Grzywacz-Zawada, nie warto myśleć o zaniżaniu wartości przesyłek nie tylko ze względu na częste kontrole. Odbierający paczkę zostanie też wezwany do przedstawienia dokumentów potwierdzających zadeklarowaną wartość (np. faktury zakupowej dołączonej do przesyłanego towaru). Kontrola przesyłek z UE ogranicza się do kwestii bezpieczeństwa, a nie cła i podatków.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki a.tarka@rp.pl

Opinia: Jarosław Ziobrowski, prawnik z kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr

Polska z dniem przystąpienia do Unii Europejskiej objęta została unią celną z innymi krajami Europy. W konsekwencji przywożone towary, np. alkohol, papierosy, w obrębie Wspólnoty nie są objęte cłem. Dla podróżnych oznacza to, że nie muszą płacić żadnych dodatkowych podatków, gdyż zostały one zapłacone w momencie zakupu produktu. Zasadniczo nie ma ograniczeń co do rodzaju produktów, które podróżny może przywieźć z zagranicy bez podatku. Przedmioty te nie mogą być przeznaczone do dalszej sprzedaży. Ponadto każdy kraj UE może ustalić własne limity zakupów wyrobów tytoniowych i alkoholu, które uznaje się za nabyte do użytku własnego. Limity te nie mogą być jednak niższe niż 10 litrów napojów alkoholowych, 20 litrów produktów pośrednich, 90 litrów wina oraz 110 l piwa.

Zobacz serwis

y:

» Prawo dla Ciebie » Polak za granicą

» Prawo dla Ciebie » Podatki

Nasz poradnik

»

Zakup nowych rzeczy poza Unią Europejską dla prywatnych osób wiąże się z określonymi obowiązkami celno-podatkowymi. Polscy turyści, którzy wracają np. z USA i mają duży bagaż, wolą część rzeczy nadać pocztą, niż płacić za nadbagaż. Nie zawsze mają świadomość, że taką przesyłką może się zainteresować organ celny.

Uważaj, co przesyłasz

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem