Odpowiadając na zapytanie, w sprawie interpretacji art. 9 ust. 2a [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=182546]ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tj. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 993 z późn. zm.)[/link] uprzejmie informuję, że zgodnie ze wskazanym przepisem [b]przy zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące należy przedstawić potwierdzenie pobytu w lokalu osoby zgłaszającej pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące, dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu oraz, do wglądu, dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu tego podmiotu[/b].
Dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu może być umowa cywilno-prawna, odpis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna, orzeczenie sądu lub inny dokument poświadczający tytuł prawny do lokalu.
Zgodnie z art. 29 ust. 1 cyt. ustawy właściciel lub inny podmiot; dysponujący tytułem prawnym do lokalu jest obowiązany potwierdzić fakt pobytu osoby zgłaszającej pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące w tym lokalu. Potwierdzenia faktu pobytu osoby w lokalu dokonuje się na formularzu meldunkowym w formie czytelnego podpisu z oznaczeniem daty jego złożenia.
Z literalnego brzmienia przepisu wynika, że potwierdzenia takiego może dokonać zarówno właściciel lokalu, jak również inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu, w tym również najemca posiadający stosowną umowę cywilno-prawną.
W tym miejscu należy podkreślić, że zameldowanie osoby na pobyt stały lub czasowy służy wyłącznie celom ewidencyjnym. [b]Potwierdzenie faktu pobytu dokonane przez osobę dysponującą tytułem prawnym do lokalu, tj. np. właściciela czy najemcę, poprzez złożenie podpisu na formularzu meldunkowym, stanowi wystarczającą podstawę do zameldowania. Dokonanie zameldowania nie jest natomiast uzależnione od zgody właściciela[/b].