11 listopada Święto Niepodległości. Relacja na bieżąco

Centralne obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się od mszy za ojczyznę w katedrze polowej Wojska Polskiego. <br> Marsz Niepodległości - współorganizowany przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny - zakończył się wiecem na Agrykoli.<br> Marsz pod hasłem "Faszyzm nie przejdzie", organizowany przez koalicję Porozumienia 11 Listopada zakończył się na placu Zamkowym. <br>W Warszawie odbywa się dzisiaj łącznie kilkanaście manifestacji i pochodów. Uroczystości i marsze odbywają się w całej Polsce

Aktualizacja: 11.11.2012 21:34 Publikacja: 11.11.2012 09:37

11 listopada Święto Niepodległości. Relacja na bieżąco

Foto: PAP/serwis codzienny, Jakub Kamiński

21.34


Prezydent Komorowski rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Barackiem Obamą. Obama złożył prezydentowi Komorowskiemu życzenia z okazji Święta Niepodległości. Poprosił go też o przekazanie ich wszystkim Polakom.

21.21


132 osoby doprowadzone do jednostek policji, 24 osoby, w tym ośmioro policjantów, rannych - to wstępny bilans ulicznych burd podczas Marszu Niepodległości w Warszawie. Osoby zatrzymane są przesłuchiwane, funkcjonariusze ustalają ich tożsamość, potem zapadnie decyzja o ewentualnym przedstawieniu zarzutów.

20.16


Organizatorzy Marszu Niepodległości, podczas kończącego manifestację wiecu na Agrykoli, wyrazili zadowolenie, że marsz odbył się mimo przeszkód i przebiegł w sposób zorganizowany.

Czytaj więcej

19.45


Premier Donald Tusk i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak odwiedzili w Święto Niepodległości polskich żołnierzy i policjantów służących w misjach międzynarodowych w Kosowie - wojskowej KFOR i policyjno-prawnej misji UE - EULEX.

Czytaj więcej

Jak kończy się "Marsz Niepodległości"

19.16


Na pl. Na Rozdrożu nie ma już prawie nikogo. Pod Kancelarią Premiera pojawiła się część uczestników marszu. Krzyczeli "Złodzieje". Jednak nie zatrzymywali się tylko przeszli pod pomnik Józefa Piłsudskiego.

Zamieszki podczas " Marszu Niepodległości"

18.55


Na pl. Na Rozdrożu dochodzą ostatni uczestnicy. To tutaj kończy się trasa Marszu Niepodległości. Czoło marszu przechodziło przez plac kilkadziesiąt minut temu. Organizatorzy Marszu przeszli na Agrykolę, gdzie będą przemawiać. Podziękowali uczestnikom.

18.52


- Byłem na czele marszu, gdy rozpoczęły się starcia z policją - opowiada rp.pl członek grupy rekonstrukcyjnej. Obserwował starcia zza pleców oddziałów prewencji, bo po przemarszu części uczestników, ulica została zablokowana a marsz podzielony na dwie części. Jego zdaniem osoby, które prowokowały policję, rzucając petardy i race odróżniały się od innych uczestników. - Trzymali się z boku i nie przypominali grup kibiców. Byli inaczej ubrani, nie mieli barw klubowych - wspomina. Jego uwagę zwrócił fakt, że byli zamaskowani w dziwny sposób - niektórzy mieli na twarzach m.in. maski chirurgiczne i techniczne.. Wtedy z bocznych ulic wybiegli policjanci w cywilnych ubraniach z metalowymi pałkami. Uciekający chuligani chronili się w tłumie.

18.38


Święto Niepodległości z husarią w Olsztynie. Na czele parady konno jechali rycerze w zbrojach i szlachta w żupanach; po południu w filharmonii zespół "Zgoda" spod Wilna wystawił rockową wersję "Pana Tadeusza".

18.23


Zatrzymano 132 chuliganów. - Wśród nich są osoby, które dopuściły się czynnej napaści na funkcjonariuszy - poinformował rzecznik KSP asp. Mariusz Mrozek. Zatrzymywano głównie w pobliżu Dworca Centralnego i ulic Kruczej i Hożej. Zatrzymani nie byli uczestnikami Marszu. Chodziło im tylko o zamieszki - informowała policja.

18.17


Marsz dotarł pod pomnik Dmowskiego. Co chwila wybuchają petardy. Uczestnicy zapalili setki rac.

18.14


Uczestnicy zachowują się spokojnie. Co jakiś czas słychać okrzyki. W okolicy platformy organizatorów słychać hasła narodowe. W innych sektorach marszu dominują okrzyki antyrządowe. W tłumie jest morze polskich flag. Dużo rzadziej pojawiają się flagi ONR lub innych skrajnie prawicowych formacji.

17.59


Poseł PiS Przemysław Wipler  do rp.pl: "Widziałem moment, w którym chuligani starli się z policją.  Byłem w pobliżu. Oddziały prewencyjne policji stały wzdłuż ul. Marszałkowskiej. Kiedy przeszli posłowie i grupy rekonstrukcyjne policja zablokowała ulice. Wtedy z tłumu zaczęli wyskakiwać chuligani. Rzucali w policję (butelki, płyty chodnikowe - red.), również z tłumu. Oddziały prewencji ruszyły w ich kierunku, spychając w kierunku Marszu. Poprosiłem policjantów by nie nawoływali do rozejścia się bądź wskazali któredy ludzie maja opuścić marsz. Teren był otoczony ze wszystkich stron przez policję i nie dało się opuścić zgromadzenia. Panował chaos a działania policji go pogłębiały".

17.46


W wyniku strać chuliganów z policją, do których doszło podczas Marszu Niepodległości na ul. Marszałkowskiej, rannych zostało ośmioro funkcjonariuszy. Wcześniej policja informowała, że rannych zostało dwoje funkcjonariuszy.

17.44


Socjolog prof. Janusz Czapiński komentując marsz "Razem dla Niepodległej" zorganizowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i obchody Święta Niepodległości w Warszawie oświadczył, że trzeba dać się wypalić emocjom po obu stronach polskiej barykady.

Czytaj więcej

17.39


Prezes PiS wyraził zdziwienie, że premier Donald Tusk nie bierze udziału w obchodach Święta Niepodległości w kraju. Mówił też, że: "11 listopada, to powinno być święto autentycznych polskich patriotów, tych, którzy nie chcą Polski roztapiać w szerszych strukturach, którzy chcą, żebyśmy byli państwem znaczącym". Dodał: "Mam nadzieję, że kolejne rocznice 11 listopada będą wyglądały inaczej, że stolica nie będzie jak miasto zagrożone inwazją, że siły porządkowe będą umiały sobie dać radę z awanturnikami. Wiemy, że to tylko wykonanie rozkazów i policja musi wykonywać rozkazy, to co mówię, skierowane jest do polityków" - kontynuował.

Czytaj więcej

17.25


Jarosław Kaczyński złożył kwiaty na grobach Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu i pod pomnikiem bł. Jana Pawła II. Oczekującym dziennikarzom powiedział, że "Brat (Lech Kaczyński) był jedynym prezydentem, który wcielał w życie idee Polski godnej i niepodległej".

Uczestnicy "Marszu Niepodległości" na ulicy Marszałkowskiej

17.15

Organizatorzy "Antify" rozwiązali swoje zgromadzenie.

Relacja uczestnika marszu o starciach z policją

17.05


- Przedstawiciele policji rozmawiali z organizatorami marszu. Poinformowali ich, że w okolicy czoła pochodu pojawiają się kilkunastoosobowe grupy chuliganów, które atakują policje i uciekają, chroniąc się miedzy uczestnikami pochodu. Jednak na tę chwilę marsz jest kontynuowany - mówi aspirant Mariusz Mrożek z warszawskiej policji.

17.02

Po 40-minutowej przerwie sytuacja została opanowana i Marsz ruszył dalej.

Zamieszki w centrum Warszawy

16.51


W starciach z zamaskowanymi chuliganami rannych zostało dwoje policjantów, m.in. policjantka, która została uderzona butelką w głowę. Policja nie zna dokładnej liczby zatrzymanych. Środki przymusu bezpośredniego zostały użyte w bocznych ulicach, obok których przechodził marsz.. Tam chroniła się część chuliganów - mówi policja.

16.47


Z powodu wyłączenia Al. Jerozolimskich  można się po śródmieściu Warszawy poruszać Kolejami Mazowieckim na biletach krótkoterminowych (np. jednorazowe), ale wcześniej trzeba je skasować u kierownika pociągu.

16.38


Przemysława Wipler utrzymywał przed momentem, że organizatorzy rozwiązali Marsz Niepodległości bojąc się ofiar. Ale nie jest to prawdą, bo policja wydała właśnie zgodę na kontynuowanie marszu.

16.36


Policja zmusiła organizatorów Marszu do cofnięcia się na Ronda Dmowskiego. Teren wokół jest zamknięty i nie można się przedostać w kierunku Al. Jerozolimskich ani ul. Marszałkowskiej.

16.27


Organizatorzy "Marszu Niepodległości": apelują: żadnych ataków na policję. Narodowcy i większa część uczestników reaguje i słowa organizatorów i śpiewa hymn. Grupa kilkunastu osób w kominiarkach atakuje policję i uczestników Marszu.

16.25


"Antifa" doszła do Krakowskiego Przedmieścia. Przed nią i za nią duże odziały policji.

16.22


Zamieszki z boku Marszu. Jego uczestnicy są zdezorientowani i przerażeni. Policja użyła gazu łzawiącego i broni gładkolufowej. Sytuacja nieco się uspokoił, kiedy organizatorzy poprosili policję o przerwanie natraci i możliwość wycofania się przez tłum. Marsz wraca na pl Defilad, ale wielu młodych ludzi zostało przy policyjnych oddziałach prewencji.

16.20


"Antifa" ruszyła z okrzykiem "Cała Polska antyfaszystowska.

16.15


Ludzie z "Antify mówią, że ONR i Młodzież Wszechpolska zakłada Parię Ruch Narodowy.

16.14


- Z nami są piękni chłopcy, wspaniałe dziewczyny, nie ma łysych z ONR - mówią uczestnicy "Antify", która powoli dochodzi  do ul. Świętokrzyskiej. - Nigdy więcej totalitaryzmu - skandują. Pod redakcja "Nowego Ekranu" opowiadają o ONR i ich bojówkach. "Antifa zatrzymała się na wysokości Nowy Świat 54.

Dlaczego uczestniczą w "Marszu Niepodległości"?

16.08


Czoło "Marszu Niepodległości" stanęło w okolicy ul. Wilczej. - Policyjna prowokacja - krzyczą uczestnicy marszu. Organizatorzy apelują przez megafony o spokój. - Stoimy, czekamy, nie reagujemy. Prosimy o zachowanie spokoju - apelują organizatorzy. Część uczestników biegnie w kierunku blokady, część stamtąd ucieka. Jeszcze inni odśpiewali hymn państwowy. Organizatorzy apelują o spokojnie przeczekanie.

16.02


"Antifa" na chwilę stanęła na Nowym Świecie przed Chmielną. Padły okrzyki "Nigdy więcej faszyzmu" i pochód ruszył dalej.

15.52


"Niepodległość nie na sprzedaż", "Bóg, Honor, Ojczyzna", ale i "Donald matole, Twój rząd obalą kibole" oraz "Zdrajca" (o Tusku) - krzyczą uczestnicy Marszu Niepodległości. Równocześnie mamy jakąś prowokację. W kierunku policji posypały się kamienie.

15.50


Nowe hasło "Lepiej boso iść do Peru niż nieść flagę ONR-u".

15.45


Boczne ulice wokół "Antify" odgrodzone barierkami. Sama "Antifa" wchodzi w Aleje i idzie w kierunku Ronda de Gaulle'a.

15.43

Na ul. Kruczej policja zablokowała wejście na ul. Widok. "Antifa" idzie spokojnie. Z ul. Widok wyjeżdża na sygnale karetka pogotowia.

Zabezpieczenie "Marszu Niepodległości"

15.34


"Antifa" stoi na rogu Złotej i Zgoda. W oddali widzimy Marsz Niepodległości - pisze nasza korespondentka. Uczestnicy skandują: Wolność, równość, anyfaszyzm. Ludzie siedzący w lokalach przyglądają się. Kordon policji blokuje wejście o ul. Chmielnej.

15.31


Na trasie Marszu  zgromadziły się za barierkami setki gapiów. Wielu trzyma narodowe flagi.

15.30


Manifestacja "Razem  dla Niepodległej" była zbyt upolityczniona. Moim zdaniem patriotyzm najlepiej demonstrować tutaj - mówiła 20-letnia Julia, która czekając na rozpoczęcie Marszu.

Zobacz uczestników marszu prezydenckiego "Razem dla Niepodległej"

15.27

"Antifa" doszła do ul. Zgoda i zatrzymała się.


15.26


Jesteśmy tutaj by oddać hołd wszystkim , którzy przyczynili się do naszej niepodległości - mówił prof. Janusz Kawecki w przemówieniu otwierającym marsz. - Cześć i chwała bohaterom - odpowiedział tłum.

15.22


"Antifa" dochodzi  ul. Jasną do ul. Złotej. Jest spokojnie. W tle leci reagge Bob Marleya.

15.20


Rozwinięto olbrzymie biało-czerwone flagi. - Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę - skanduje tłum na rondzie Dmowskiego. Za chwilę ruszy Marsz Niepodległości.

15.13


W okolicach Rotundy tysiące osób  z biało-czerwonymi flagami , patriotycznymi transparentami skanduje: "Bóg, Honor i Ojczyzna. Roman Dmowski wyzwoliciel Polski".

15.00


Kibole z ronda de Gaulle'a rozchodzą się w różne strony miasta - dowiedziała się "Rz".

14:40


"Antifa" powoli przemieszcza się w kierunku centrum Warszawy. Uczestnicy skandują: "Cała Polska antyfaszystowska" i "N dokarmiać wszechpolaków, ostrzegamy warszawiaków!".

J. Blikowska/ Rp.pl

14:35


Marsz "Razem dla Niepodległej" uczcił postać Wincentego Witosa. Uczestnicy marszu "Razem dla Niepodległej" odśpiewali "Rotę". Przed pomnikiem Witosa prezydentowi Komorowskiemu towarzyszyli politycy PSL, w tym m.in. wicepremier Waldemar Pawlak, Józef Zych, Jarosław Kalinowski, Ewa Kierzkowska i Eugeniusz Grzeszczak.

Z Placu Trzech Krzyży, gdzie znajduje się pomnik Witosa, marsz wyruszył Alejami Ujazdowskimi w stronę pomnika Stefana Roweckiego "Grota".

14:25


Na rondzie Dmowskiego, pół godziny przed rozpoczęciem Marszu Niepodległości zgromadziło się kilkanaście tysięcy osób. Atmosfera na miejscu jest spokojna, w centrum zgromadzili się głównie młodzi ludzie. Jest też wielu kibiców różnych klubów piłkarskich, którzy czekają na rozpoczęcie demonstracji.

Do zamieszek doszło na rondzie ONZ w centru Warszawy. Grupa ok. 30 osób zachowywała się agresywnie, zaczepiała przechodniów i rzuca petardami - informuje policja.

Do incydentów doszło też na ul. Grzybowskiej. Kibole uciekli z miejsca zdarzenia - informuje policja.

14:15


Pod Pałacem Prezydenckim - dwaj rekonstruktorzy na koniach. Wokół nich gromadzą się rodziny z dziećmi. Obok jest grupa osób, które domagają się wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej.

P. Majewski/ Rp.pl

14:00


Uczestnicy prezydenckiego marszu oddali hołd kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Przed pomnikiem rozbrzmiały dźwięki pieśni "Boże, coś Polskę", a Bronisław Komorowski złożył wieniec. Uczestnicy kierują się w stronę pomnika Wincentego Witosa.

PAP/serwis codzienny

- Ten marsz jest najbliższy moim wartościom. Nie chciałem brać udziału w zgromadzeniach skrajnych organizacji - mówi pan Henryk z Warszawy, który wraz z żoną przyszedł na marsz "Razem dla Niepodległej". Prezydencka inicjatywa skupiła kilka tysięcy osób oraz wiele postaci życia publicznego. Część osób znalazła się w gronie demonstrantów przypadkowo. - Przechodziliśmy tędy i dołączyliśmy, ale nie czujemy się uczestnikami prezydenckiego marszu, po prostu byliśmy na spacerze - tłumaczy pan Marek, który na Krakowskie Przedmieście przyszedł z żoną i dzieckiem. Czytaj więcej.

13:40


Antyfaszyści - mimo próby zmiany trasy - idą jednak wcześniej wyznaczoną drogą. Może dojść do konfrontacji.

Uczestnicy skandują: "I raz, i dwa, Antifa!".

13:30


Z udziałem prezydenta rozpoczyna się marsz "Razem dla Niepodległej". Pierwszym monumentem na trasie prezydenckiego marszu jest pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie prezydent złożył wieniec.

Prezydent Bronisław Komorowski podczas obchodów Święta Niepodległości na pl. Piłsudskiego w Warszawie apelował o szacunek dla adwersarzy politycznych: - Polska jest jedna, nie powinniśmy się nawzajem przeklinać i wykluczać - przekonywał prezydent. Czytaj więcej.

Tłumy na obchodach Święta Niepodległości pod Grobem Nieznanego Żołnierza

Autobusy dowiozą warszawiaków do pomników, które odwiedzi Prezydent RP

Na prezydencki marsz "Razem dla Niepodległej" podstawiono specjalne autobusy, które dowiozą uczestników do pomników, które odwiedzi Bronisław Komorowski.

Uczestnicy marszu dopytują o kotyliony. Niektórzy są zawiedzeni, że nie można ich kupić od ulicznych handlarzy.

13:15


Ruszyła manifestacja pod hasłem "Faszyzm nie przejdzie". Policja zarządziła zmianę trasy manifestacji Porozumienia 11 Listopada. Funkcjonariusze nie chcą, by doszło do starcia z kibolami na placu Bankowym.

13:00


Setki osób przybyły na wileński cmentarz na Rossie, gdzie w grobie matki marszałka Józefa Piłsudskiego spoczywa jego serce.

Czytaj więcej

.

12:50


- Marsz niepodległości to kampania wyborcza, nie będziemy milczeć. Nie ma zgody na na faszyzm i ksenofobię na ulicach Warszawy - mówią organizatorzy manifestacji Porozumienie 11 Listopada. Uczestnicy ostrzegają przed narodowcami  przy kinie Muranów.

Po przemówieniach demonstranci skandowali: "Precz z faszyzmem!". Wśród manifestantów są m.in. Kazimiera Szczuka, Roman Kurkiewicz i burmistrz Ursynowa Piotr Guział, który wcześniej wziął udział w Biegu Niepodległości.

J.Blikowska/Rzeczpospolita

12:30


Pociągiem z Białegostoku przyjechali członkowie ONR wyposażeni w kominiarki. W ocenie policji, są przygotowani do bójek. Mężczyźni wysiedli na Dworcu Centralnym.

12:23


Na mieście, w okolicy dworca Warszawa-Ochota pojawili się pierwsi kibole Arki Gdynia zaopatrzeni w kastety.

12:23


Benedykt XVI, zwracając do Polaków podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański, mówił o Święcie Niepodległości. Papież apelował, by budować pomyślność ojczyzny na fundamencie wiary ojców i historii.

Czytaj więcej

PAP/serwis codzienny

12:00

Na placu Piłsudskiego pod Grobem Nieznanego Żołnierza  rozpoczęły się oficjalne uroczystości z okazji Święta Niepodległości, z udziałem najwyższych władz państwowych.

Czytaj więcej

Spod pomnika Bohaterów Getta w Warszawie wyruszyła manifestacja organizowana przez Porozumienie 11 Listopada. w marszu uczestniczy ok. czterystu osób - szacuje policja.

J. Blikowska/ Rzeczpospolita

11:50

Około 100 osób czeka na rozpoczęcie marszu pod hasłem "Faszyzm nie przejdzie" organizowanego przez koalicję Porozumienia 11 Listopada. O godz. 12.00 uczestnicy wyruszą sprzed pomnika Bohaterów Getta. Na miejscu są przedstawiciele środowisk lewicowych z Polski i krajów byłego ZSRR. Kilka osób ma zasłonięte twarze i pije alkohol.

P. Majewski/ Rp.pl

- Nie idziemy na Marsz Porozumienia 11 listopada. Przyszliśmy tu żeby rozprowadzić prasę marksistowską - mówi Rp.pl dwóch mężczyzn, którzy trzymają gazety "Platforma Spartakusowców" z symbolami sierp i młota. - Udało nam się sprzedać 3 egzemplarze - dodają. Koszt gazety to  zł.

PAP/serwis codzienny

Środowiska lewicowe czekają na rozpoczęcie marszu "Faszyzm nie przejdzie" pod pomnikiem Bohaterów Getta

- Łączy nas jedynie antyfaszym. Ludzie, którzy tu dzisiaj przyszli mają różny stosunek do niepodległości. Nie interesuje nas on - mówi w rozmowie z Rp.pl Hanna Kubicka z Porozumienia 11 Listopada i prosi, by zgromadzenie nazywać manifestacją, a nie marszem. Tłumaczy, że niektórzy lewacy zasłaniają twarze, by ich wizerunek nie trafił na stronę RedWatch, na której skrajna prawica umieszcza wizerunki antyfaszystów. Organizatorzy odcinają się od osób, które piją alkohol. Przekonują, że są temu przeciwni. W manifestacji bierze udział kilkaset osób.

11:42

PAP/serwis codzienny

Premier Donald Tusk podczas oficjalnego powitania w Bazie Bondsteel w Kosowie. Premier spędza Święto Niepodległości z polskimi żołnierzami i policjantami, którzy przebywają w Kosowie na misji. Czytaj więcej

11:11

Około 8 tysięcy osób w biało-czerwonych koszulkach wystartowało o godz. 11.11  w XXIV Biegu Niepodległości. Wśród uczestników są m.in. czołowi w kraju sportowcy.

J. Blikowska/ Rzeczpospolita

Czytaj więcej

11:05


Autokary Klubów Gazety Polskiej z uczestnikami wyjazdu na Marsz Niepodległości są kontrolowane przez policję. Policjanci spisują numery autokarów oraz dane osobowe organizatorów, pytają o liczbę uczestników oraz cel podróży - podaje Niezależna.pl

11:00

Na pl. Grzybowskim jest już kilkudziesięciu uczestników marszu "Polska Socjalna". Nie wszyscy jednak identyfikują się z organizatorami: - Ja przyjechałem do Warszawy na Marsz Niepodległości, ale jest jeszcze trochę czasu, więc przyszedłem tu do kościoła - powiedział Rp.pl młody mężczyzna z biało-czerwoną flagą.

Czytaj więcej

10:45


Krzyże Komandorskie z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski otrzymali aktor Jan Kobuszewski, pisarz Wiesław Myśliwski, kompozytor Edward Pałłasz oraz lekarka Wanda Półtawska.

Czytaj więcej

PAP/serwis codzienny

10:43

Na placu Grzybowskim w Warszawie jest kilkudziesięciu policjantów i kilka osób nawiązujących do tradycji przedwojennego PPS. Marsz "Polska socjalna" rozpocznie się o 11 od przemówień organizatorów. Uczestnicy wyruszą w stronę Krakowskiego Przedmieścia ok. godz. 11.30. Tam zatrzymają się i przepuszczą prezydencki "Marsz Niepodległości", który ma pierwszeństwo na tej trasie. Przemarsz "Polska Socjalna" zakończy się na Krakowskim Przedmieściu przy Pałacu Tyszkiewiczów.

Zabezpieczenie marszu Polska Socjalna

10:42

Najwyższe polskie odznaczenia Ordery Orła Białego otrzymali podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim prof. Jerzy Buzek, brytyjski historyk Norman Davies oraz b. wiceminister sprawiedliwości i b. pierwszy prezes Sądu Najwyższego Adam Strzembosz.

PAP/serwis codzienny

Czytaj więcej

10:14

"Fasola niepodległości" - biała fasolka z bordowym rytem przypominającym orła w koronie, której uprawa zaczyna odradzać się w Polsce - będzie w Święto Niepodległości serwowana w wybranych restauracjach w uzdrowisku Szczawnica w Pieninach. Fasola niepodległości to odmiana białej, karłowej fasoli, która przez naturę została ozdobiona niezwykłym rytem przypominającym polskie godło.

Organizatorzy Marszu Niepodległości proszą o spokój i o to, by nie dać się sprowokować. – Będzie służba porządkowa, ale wszyscy zadbajmy o to, by marsz odbył się godnie i bezpiecznie – mówi Anita Czerwińska, jedna z organizatorek

Pis/Facebook

9:44

Polska potrzebuje poczucia siły, poczucia godności; Polska potrzebuje zdecydowanej obrony swoich interesów i tych moralnych, bo i one są bardzo często zagrożone, i tych materialnych - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Chcemy, by te interesy były bronione i wierzymy, że dzisiejszy dzień będzie demonstracją siły polskiego patriotyzmu i że przyczyni się do tego, by ta obrona stawała się skuteczna, by stała się skuteczna - podkreślił. Jak mówił, Święto Niepodległości obchodzimy, by przypomnieć o zadaniach, które stoją przed całym narodem, ale w szczególności przed jego elitą polityczną. Prezes Prawa i Sprawiedliwości złożył kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przed Belwederem.

Czytaj więcej

Co nas może czekać podczas marszów w Warszawie? Komentuje Piotr Skwieciński

9:18

Lewicowi antyfaszyści zapowiadali pokojową demonstrację. Dziś wyznali na Facebooku: będziemy blokować Marsz Niepodległości. „W związku z brakiem konsensusu w sprawie blokady faszystowskiego marszu postanowiliśmy wspólnie iść w zorganizowanej przez Porozumienie 11 listopada demonstracji" - napisali. 

Czytaj więcej

9:12

Potrzeba nam dzisiaj zgody i jedności narodowej, musimy być razem, a nie jeden przeciw drugiemu - mówił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek w homilii wygłoszonej podczas mszy św. za ojczyznę. Zaznaczył, że jedną z najważniejszych przyczyn, która sprawiła, że jesienią 1918 r. Polska odzyskała niepodległość, była idea zgody narodowej i wspólnego budowania.

Czytaj więcej

PAP/serwis codzienny

8:40

Uroczystą mszą św. za ojczyznę w katedrze polowej Wojska Polskiego rozpoczęły się w Warszawie centralne obchody Święta Niepodległości. W mszy uczestniczy prezydent Bronisław Komorowski.

Czytaj więcej

5:50

Kilka tysięcy policjantów będzie ochraniać dzisiejsze marsze i manifestacje. Rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski przyznał, że w całej Polsce policjanci przygotowywali się do niedzielnych manifestacji w Warszawie. Stąd wcześniejsze spotkania z grupami, które jadą dziś do stolicy. Dodał, że mogą być przypadki, kiedy autokary jadące do Warszawy będą przez policję zatrzymywane na trasie do kontroli. Będzie tak jeśli policjanci otrzymają informacje, że w danym pojeździe mogą znajdować się niebezpieczne przedmioty.

5:32

Jak informuje IMGW, na południu Polski zachmurzenie będzie dziś małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże. Od Niziny Szczecińskiej po Dolny Śląsk i Mazury okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 8 do 10 stopni na krańcach północnych kraju do 12 - 14 stopni na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie umiarkowany i dość silny, porywisty.

Prezydent Komorowski rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Barackiem Obamą. Obama złożył prezydentowi Komorowskiemu życzenia z okazji Święta Niepodległości. Poprosił go też o przekazanie ich wszystkim Polakom.

132 osoby doprowadzone do jednostek policji, 24 osoby, w tym ośmioro policjantów, rannych - to wstępny bilans ulicznych burd podczas Marszu Niepodległości w Warszawie. Osoby zatrzymane są przesłuchiwane, funkcjonariusze ustalają ich tożsamość, potem zapadnie decyzja o ewentualnym przedstawieniu zarzutów.

Pozostało 98% artykułu
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Materiał Promocyjny
4 letnie festiwale dla fanów elektro i rapu - musisz tam być!