Sondaż: Kogo Polacy nie chcą widzieć u władzy po wyborach? "Wygrywa" PiS

"Której z tych formacji najbardziej nie chciał(a)by Pani/Pan widzieć u władzy po wyborach parlamentarnych (w październiku 2023)?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 30.09.2023 06:58

Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński

Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński

Foto: PAP/Paweł Supernak

arb

Prezydent ogłosił 8 sierpnia, że wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Tego samego dnia postanowienie prezydenta ws. zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu opublikowano w Dzienniku Ustaw. Tym samym, formalnie, rozpoczęła się kampania wyborcza.

Sondaże: PiS wygrywa, ale czy będzie dalej rządził?

Kampania wyborcza zakończy się 14 października o północy - wówczas rozpocznie się tzw. cisza wyborcza, która potrwa do momentu zakończenia głosowania i zamknięcia lokali wyborczych 15 października, o godzinie 21:00. Wtedy też poznamy wyniki badań exit poll.

Ostatnie sondaże wskazują, że wybory wygra rządzący od 2015 roku Polską PiS, z list którego startują też politycy Suwerennej Polski i Partii Republikańskiej. Drugie miejsce zajmuje w sondażach Koalicja Obywatelska.

Czytaj więcej

Donald Tusk na spotkaniu z wyborcami przedstawił wyniki wewnętrznego sondażu

Z sondaży nie wynika jednoznacznie czy zwycięstwo pozwoli PiS zachować władzę - według niektórych sondaży Prawo i Sprawiedliwość ma szansę na stworzenie większości z Konfederacją, według innych - większość uzyskuje koalicja KO, Trzeciej Drogi i Lewicy (partie te deklarują współpracę po wyborach).

W tym tygodniu Onet ujawnił, że według wewnętrznych sondaży, którymi dysponuje PiS, partia ta ma szansę na zdobycie bezwzględnej większości, ponieważ progu wyborczego dla koalicji wyborczych może nie przekroczyć Trzecia Droga. W takiej sytuacji mogłaby powtórzyć się sytuacja z 2015 roku, gdy - wobec nieprzekroczenia progu przez koalicyjny komitet wyborczy Zjednoczonej Lewicy - PiS zdobył większość bezwzględną mimo uzyskania mniej niż 40 proc. głosów (PiS zdobył wówczas 37,58 proc. głosów).

Czytaj więcej

Wewnętrzne sondaże dają PiS trzecią kadencję. Będą emocje, nie program

Tymczasem Donald Tusk mówił o wynikach sondażu wykonanego dla PO, z którego wynika, że PiS ma ok. 2 punktów procentowych przewagi nad Koalicją Obywatelską, a Lewica, Polska 2050 i Konfederacja mają po ok. 9 proc. głosów. Taki rozkład głosów prawdopodobnie dałby większość koalicji KO, Lewicy i Polski 2050.

Sondaż: Rządów PiS nie chcą osoby starsze i z wyższym wykształceniem

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy której formacji startującej w wyborach nie chcieliby widzieć u władzy po 15 października 2023 roku.

Najwięcej respondentów - 39,5 proc. - wskazało Prawo i Sprawiedliwość.

20,1 proc. ankietowanych nie chciałoby, aby po wyborach u władzy znalazła się Koalicja Obywatelska.

Udziału Konfederacji we władzy nie chce 17,4 proc. badanych.

5,2 proc. respondentów nie chciałoby, aby u władzy znalazła się Lewica.

Trzeciej Drogi (PSL i Polska 2050) u władzy nie chciałoby widzieć 3,8 proc. badanych.

Z kolei 2,4 proc. respondentów nie chciałoby, aby u władzy znaleźli się Bezpartyjni Samorządowcy.

11,7 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Odsetek osób, które nie chciałyby widzieć u władzy Prawa i Sprawiedliwości po wyborach parlamentarnych, rośnie wraz z wiekiem (do 24 lat – 31%, powyżej 50 lat – 42%). Najczęściej niechęć do przyszłych rządów PiS wyrażają respondenci z wykształceniem wyższym (42%). Co drugi badany z dochodem między 4001 a 5000 zł netto oraz podobny odsetek (49%) osób z miast o wielkości między 200 a 499 tys. mieszkańców nie chciałby widzieć u władzy Prawa i Sprawiedliwości po wyborach parlamentarnych - komentuje wyniki badania Wiktoria Maruszczak, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 26-27 września 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Prezydent ogłosił 8 sierpnia, że wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Tego samego dnia postanowienie prezydenta ws. zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu opublikowano w Dzienniku Ustaw. Tym samym, formalnie, rozpoczęła się kampania wyborcza.

Sondaże: PiS wygrywa, ale czy będzie dalej rządził?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Oficjalnie: Jacek Sutryk musi walczyć w II turze
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS w siedzibie partii świętuje sukces. Na scenie pojawił się Jacek Kurski
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS wygrywa w kraju, ale traci władzę w województwach
Wybory
Wybory samorządowe 2024. Jarosław Kaczyński: Nasze zwycięstwo to zachęta do pracy, a chcieli nas już chować
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Frekwencja do godziny 17 niższa niż pięć lat temu
Wybory
Łukasz Mejza dostał się do Sejmu. Za jego sukcesem miała stać siatka fikcyjnych kont w internecie