fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Pokuta za pedofilię

Polski Kościół idzie za przykładem Watykanu. W 2012 roku nabożeństwo pokutne za nadużycia seksualne wobec nieletnich zorganizowano w Rzymie w kościele św. Ignacego. Przewodniczył mu kard. Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów, który od kilku lat spotyka się z ofiarami pedofilii i skandali seksualnych
AFP
Podczas specjalnego nabożeństwa polscy hierarchowie będą przepraszali za przypadki molestowania seksualnego.

„Mieliśmy ratować »maluczkich« Królestwa Bożego, a staliśmy się narzędziem zła przeciw nim. [...] Zgrzeszyliśmy, wszyscyśmy od Ciebie odstąpili, czy to wykorzystując »maluczkich«, czy osłaniając tych, którzy stali się sprawcami tego zła. Uczuliśmy lęk i przerażenie wobec grzechu, który nas zranił, ukryliśmy go przed światem. [...] Oto dzisiaj jesteśmy potępiani przez ten świat, do którego zostaliśmy posłani jako znak zbawienia. [...] Jesteśmy świadomi, że nasze wynagradzające akty nie będą mogły zmazać wyrządzonej krzywdy ani uśmierzyć palącej rany naszego sumienia. [...] Pragniemy znowu stanąć po stronie małych i słabych" .

Takie słowa modlitwy przebłagalnej padną  z ust polskich hierarchów podczas liturgii pokutnej za grzechy wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży przez duchownych. Odbędzie się ono w piątek 20 czerwca o godz. 19 w bazylice Najświętszego Serca Jezusa w Krakowie. Poprowadzi je biskup płocki Piotr Libera, a wezmą w nim udział także prymas Polski abp Wojciech Polak, nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore, ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel, biskup opolski Andrzej Czaja oraz krakowski biskup pomocniczy Grzegorz Ryś.

Będzie również obecny ks. Robert Oliver, watykański promotor sprawiedliwości (kościelny odpowiednik prokuratora), który na co dzień zajmuje się sprawami wykorzystywania seksualnego nieletnich.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się „Rz", na pierwszym tego typu nabożeństwie w Polsce prawdopodobnie będą także ofiary molestowania przez księży czy zakonników.

– Chcemy przepraszać za wszystkie przypadki nadużyć seksualnych, jakie nastąpiły w Kościele. W pierwszej kolejności przepraszamy Boga za te grzechy, ale chcemy także przepraszać wszystkie ofiary – mówi „Rz" abp Polak. ?– Wszelkie przejawy molestowania seksualnego nieletnich są złem. Nie chcemy niczego ukrywać, ale pragniemy się oczyszczać i dążyć do pojednania z Bogiem oraz ludźmi. Tak jak robi to Kościół na całym świecie – dodaje.

Krakowską liturgię pokutną organizuje jezuita o. Adam Żak, koordynator episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz twórca Centrum Ochrony  Dziecka. – Wzorujemy się na podobnym nabożeństwie, które przed dwoma laty odbywało się w Rzymie – tłumaczy „Rz" duchowny. – Chciałbym, by w naszej modlitwie wzięło udział jak najwięcej osób. Zarówno duchownych, jak i świeckich. Jest ona otwarta dla wszystkich.

Liturgia będzie się składała z trzech części. Najpierw kontemplacji słów Pisma Świętego, potem modlitwy przebłagalnej i wreszcie modlitw o przebaczenie. Po każdym wezwaniu uczestnicy nabożeństwa wypowiedzą słowa: „Przebacz nam i miej miłosierdzie dla nas".

– Może nie do wszystkich to przemówi, ale pierwszym elementem nawrócenia musi być wyznanie win. Chcemy to uczynić publicznie we wspólnocie – wyjaśnia o. Żak. – Takie przyznanie się do błędów pozwoli nam na refleksję, dlaczego do tego wszystkiego doszło i jak mamy temu zapobiegać.

Nabożeństwo towarzyszy międzynarodowej konferencji, na której eksperci z całego świata będą szukali odpowiedzi m.in. na pytania o przyczyny pedofilii, sposoby jej zapobiegania oraz pomagania ofiarom. Odbędzie się ona 20 i 21 czerwca.

– Konferencja jest zamknięta dla publiczności. Będą w niej brały udział jedynie osoby wydelegowane  przez biskupów i przełożonych zakonnych, które się tą tematyką zajmują – wyjaśnia o. Żak. – W sumie będzie to ok. 180 osób, które po prostu chcą pogłębiać wiedzę, by skuteczniej działać.

Obrady będą się odbywały w trzech blokach. Pierwszy z nich poświęcony będzie ofiarom molestowania. Niemiecki psychiatra prof. Jörg M. Fegert będzie mówił o traumie molestowanych. Z kolei dr Monica Applewhite z USA nakreśli portret psychologiczny sprawcy nadużyć. W tej części, jak wynika z informacji „Rz", wezmą udział również osoby skrzywdzone w przeszłości przez ludzi Kościoła, choć organizatorzy oficjalnie tego nie potwierdzają.

Kolejny blok referatów ma dotyczyć odpowiedzi Kościoła na problem nadużyć. O działaniach Watykanu ma mówić ks. Oliver, z kolei o doświadczeniach niemieckich opowie prof. Fegert. Ostatni panel dotyczyć będzie pedofilii w Polsce. O problemie w skali całego kraju będzie mówiła dr Monika Sajkowska z Fundacji Dzieci Niczyje, a o pedofilii w polskim Kościele o. Żak. Na koniec uczestnicy obrad zapoznają się z aneksami do wytycznych episkopatu na temat pedofilii.

We wtorek telewizja TVN 24 sensacyjnie poinformowała, że Watykan po raz drugi odesłał je do poprawki. Tymczasem już w lutym po wizycie ad limina bp Wojciech Polak, ówczesny sekretarz generalny episkopatu, otwarcie mówił w rozmowie z „Rz", że Watykan ma uwagi do aneksów i wkrótce prześle je do Polski. – Nie ma tam nic nadzwyczajnego. Są to jedynie szczegóły – wyjaśnia obecny prymas. Wczoraj biskupi przyjęli te poprawki.

– To bardzo dobrze, że Kościół organizuje takie nabożeństwo oraz konferencję – mówi „Rz" dr Magdalena Ogórek, historyk Kościoła. – Nikt tak bardzo nie czeka na słowo „przepraszam" jak ofiary – dodaje.

Jej zdaniem hierarchowie weszli teraz na drogę wytyczoną przez papieża Franciszka, dla którego rozliczenie się z pedofilią w Kościele jest jednym z priorytetów. – Proszę zauważyć, że jeszcze kilka miesięcy temu tylko biskup Polak publicznie przepraszał za molestowanie seksualne. A dziś wszyscy hierarchowie zaczynają mówić jednym głosem. To naprawdę duża zmiana jakościowa – podkreśla.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA