Nowa funkcja w mObywatelu. Ministerstwo chce wdrażać nasze pomysły

„Zgłoś Pomysł” - to nowa funkcja w rządowej aplikacji mobilnej mObywatel, która ma już ponad 16 mln pobrań - poinformował w czwartek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Publikacja: 25.01.2024 13:59

Krzysztof Gawkowski

Krzysztof Gawkowski

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Resort cyfryzacji pochwalił się, że ogólna ocena aplikacji mObywatel 2.0 w Google Play to 4,8 (na podstawie 85 tys. ocen), a w App Store 4,6 (na postawie 66 tys. ocen). mObywatel cieszy się więc nie tylko popularnością, ale też wysoko ocenianą użytecznością. 

- Zależy nam na tym, aby aplikacja stawała się w coraz większym stopniu centrum kontaktu obywatela z administracją oraz, aby za jej pośrednictwem załatwić jak najwięcej swoich codziennych spraw. Stawiamy na maksymalną użyteczność dla obywatela – powiedział wicepremier Krzysztof Gawkowski.

Zgłoś pomysł, by pomóc rozwinąć mObywatela

Podkreślił, że specjaliści na bieżąco śledzą uwagi, komentarze i sugestie użytkowników.

- Dziękujemy za każdy komentarz, także za konstruktywną krytykę, wszystkie głosy są analizowane. Świetnie, że użytkownicy właściwie budują z nami tę aplikację. Zbieramy pojawiające się pomysły, a wewnątrz aplikacji uruchomiliśmy funkcję „Zgłoś Pomysł” po to, by użytkownicy mogli realnie wpływać na rozwój aplikacji – dodał wicepremier. 

Czytaj więcej

Nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Dzięki niej nie zapłacimy cudzego długu

mObywatel to bezpłatna  aplikacja na smartfony i inne urządzenia mobilne, która pozwala uzyskać szybki dostęp do urzędowych dokumentów i danych. Użytkownik znajdzie w niej m.in. swój mDowód, mPrawo Jazdy, historię pojazdu, punkty karne, a także legitymacje: szkolną, studencką czy emeryta-rencisty.  Oprócz tego można przez mObywatela zgłosić m.in. naruszenie środowiska, zastrzec swój numer PESEL, sprawdzić jakość powietrza. Aplikacja pozwala sprawdzić wystawione przez medyków e-recepty, umówić się na e-wizytę w ZUS, skorzystać z funkcji Wybory czy Bezpieczny Autobus. 

Na etapie pilotażu jest usługa, która umożliwia szybkie i bez prowizji opłacenie zobowiązania finansowego wystawionego przez urząd, na przykład podatku od nieruchomości czy opłaty za wywóz śmieci. 

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się ostatnia z udostępnionych w mObywatelu 2.0. funkcji „Zastrzeż numer PESEL”. Jak podaje resort cyfryzacji,  numer PESEL zastrzegło już 1 549 500 obywateli, z czego 415 tys. skorzystało przy tym z aplikacji mObywatel.  

W kolejce nowych funkcjonalności czeka opcja „Zgłoś stłuczkę”, która pozwoli poinformować ubezpieczyciela o zdarzeniu drogowym, którego uczestnik poniósł szkodę. 

Czytaj więcej

Zgłosimy stłuczkę ubezpieczycielowi przez mObywatela
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego