Jak zdobyć zezwolenie na amatorski połów ryb

Jak uzyskać kartę wędkarską? Kto może wędkować bez konieczności posiadania zezwolenia. Zgodnie z przepisami prawa wodnego powszechne korzystanie z wód służy do zaspokajania potrzeb osobistych, gospodarstwa domowego lub rolnego, bez stosowania specjalnych urządzeń technicznych, a także do wypoczynku, uprawiania turystyki, sportów wodnych oraz, na zasadach określonych w przepisach odrębnych, amatorskiego połowu ryb.

Publikacja: 22.08.2023 02:00

Jak zdobyć zezwolenie na amatorski połów ryb

Foto: AdobeStock

Z tej normy prawa wodnego wynika także prawo do uprawiania amatorskiego połowu. Uprawnienie to konkretyzuje się po spełnieniu warunków wynikających z przepisów szczególnych. Taki charakter mają rozwiązania wynikające z art. 7 ustawy o rybactwie śródlądowym (dalej: u.r.ś.), w którym określono warunki wykonywania amatorskiego połowu ryb w wodach śródlądowych. Z kolei wędkowanie w wodach morskich odbywa się na innych zasadach wynikających z ustawy z 19 grudnia 2014 r. o rybołówstwie morskim. Co do zasady zgodnie z postanowieniami art. 7 ust. 2 u.r.ś. wędkowanie może wykonywać osoba posiadająca kartę wędkarską lub kartę łowiectwa podwodnego, które są wydawane zgodnie z regułami wynikającymi z art. 7 ust. 5 i 6 u.r.ś. Za amatorski połów ryb uważa się pozyskiwanie ryb wędką lub kuszą, przy czym dopuszcza się, w miejscu i w czasie prowadzenia połowu ryb wędką, pozyskiwanie ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskie. Na tle obowiązującej ustawy nie ma definicji prawnej pojęcia „wędka” i „kusza”. Z pomocą przychodzi tutaj rozporządzenie z 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie. Zgodnie z  § 2 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia wędka amatorska powinna mieć długość co najmniej 30 cm, z przymocowaną do niego linką zakończoną:

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?