Jak zdobyć zezwolenie na amatorski połów ryb

Jak uzyskać kartę wędkarską? Kto może wędkować bez konieczności posiadania zezwolenia. Zgodnie z przepisami prawa wodnego powszechne korzystanie z wód służy do zaspokajania potrzeb osobistych, gospodarstwa domowego lub rolnego, bez stosowania specjalnych urządzeń technicznych, a także do wypoczynku, uprawiania turystyki, sportów wodnych oraz, na zasadach określonych w przepisach odrębnych, amatorskiego połowu ryb.

Publikacja: 22.08.2023 02:00

Jak zdobyć zezwolenie na amatorski połów ryb

Foto: AdobeStock

Z tej normy prawa wodnego wynika także prawo do uprawiania amatorskiego połowu. Uprawnienie to konkretyzuje się po spełnieniu warunków wynikających z przepisów szczególnych. Taki charakter mają rozwiązania wynikające z art. 7 ustawy o rybactwie śródlądowym (dalej: u.r.ś.), w którym określono warunki wykonywania amatorskiego połowu ryb w wodach śródlądowych. Z kolei wędkowanie w wodach morskich odbywa się na innych zasadach wynikających z ustawy z 19 grudnia 2014 r. o rybołówstwie morskim. Co do zasady zgodnie z postanowieniami art. 7 ust. 2 u.r.ś. wędkowanie może wykonywać osoba posiadająca kartę wędkarską lub kartę łowiectwa podwodnego, które są wydawane zgodnie z regułami wynikającymi z art. 7 ust. 5 i 6 u.r.ś. Za amatorski połów ryb uważa się pozyskiwanie ryb wędką lub kuszą, przy czym dopuszcza się, w miejscu i w czasie prowadzenia połowu ryb wędką, pozyskiwanie ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskie. Na tle obowiązującej ustawy nie ma definicji prawnej pojęcia „wędka” i „kusza”. Z pomocą przychodzi tutaj rozporządzenie z 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie. Zgodnie z  § 2 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia wędka amatorska powinna mieć długość co najmniej 30 cm, z przymocowaną do niego linką zakończoną:

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo karne
PiS zaostrza przepisy - dożywocie i kary dla 14-latków. Kontrowersji jest więcej
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Prawo karne
Porzucił w lesie kota z cewnikiem i wenflonem. Jest wyrok
Prawo drogowe
Nowe fakty ws. wypadku na A1. Będą zarzuty dla kierowcy BMW
Prawo drogowe
Egzaminacyjna turystyka ma się dobrze. Gdzie najłatwiej zdać na prawo jazdy
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Konsumenci
Wyłom czy eksces Sądu Najwyższego? Korzystny dla banku wyrok ws. frankowej