Ziobro składa skargę nadzwyczajną ws. Marszu Powstania Warszawskiego

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną w sprawie zakazu zorganizowania zgromadzenia upamiętniającego Powstanie Warszawskie. Chodzi o Marsz Powstania Warszawskiego, którego organizatorem są środowiska narodowe.

Publikacja: 30.07.2022 08:16

Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz przemawia na zakończenie Marszu Powstani

Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz przemawia na zakończenie Marszu Powstania Warszawskiego 2021

Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości, którego prezesem jest Robert Bąkiewicz uzyskało od wojewody mazowieckiego zgodę na cykliczne organizowanie upamiętnienia Powstańców Warszawskich w latach 2022-2024 w centrum stolicy.

Od tej decyzji odwołał się Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W jego ocenie procedując wniosek naruszono przepisy ustawy Prawo o zgromadzeniach.

Początkowo Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił odwołanie. Od tego orzeczenia zażalenie złożył prezydent stolicy i Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił postanowienie Sądu Okręgowego i przekazał mu sprawę do ponownego rozpoznania. Pochylając się ponownie nad sprawą Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, m.in., że stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości nie powinno uzyskać zgody na organizację zgromadzeń cyklicznych, ponieważ nie organizowało podobnych zgromadzeń w ciągu ostatnich trzech lat, co jest warunkiem ustawowym.

Od orzeczenia tego zażalenie wnieśli: Stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości, Wojewoda Mazowiecki oraz Prokurator Regionalny w Warszawie. W ostatnią środę Sąd Apelacyjny w Warszawie wszystkie te zażalenia oddalił.

Czytaj więcej

Jak będą wyglądać obchody rocznicy wybuchu powstania warszawskiego w 2022 r.?

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zdecydował się skierować do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną, w której zarzucił, że Sąd Apelacyjny w Warszawie naruszył art. 57 Konstytucji RP, gwarantujący obywatelom wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich.

Zarzucił też sądowi nieuprawniony, sztuczny formalizm w uznaniu, że stowarzyszenie nie legitymuje się doświadczeniem, którego wymaga ustawa. - Argument sądu polegał na wskazaniu, że wyliczone we wniosku wydarzenia były organizowane raz przez stowarzyszenie, inny raz przez osobę fizyczną, przez co nie spełniono ustawowego wymogu co najmniej 3 letniego, ciągłego doświadczenia organizatora. Prokurator Generalny zauważył, że zarzut ten jest nieuprawnionym formalizmem - podaje Prokuratura Krajowa.

Jak czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej, z uwagi na grożącą niepowetowaną szkodę polegającą na uniemożliwieniu stowarzyszeniu oraz obywatelom uczczenia pamięci Powstańców, co stanowiłoby naruszenie ich praw konstytucyjnych, Prokurator Generalny wniósł również o wydanie przez Sąd Apelacyjny w Warszawie postanowienia o wstrzymaniu wykonania postanowienia z 27 lipca do czasu zakończenia postępowania zainicjowanego skargą nadzwyczajną.

Wydarzenie ma rozpocząć się 1 sierpnia o godzinie 17 (godzina W) na rondzie Dmowskiego, z którego uczestnicy udadzą się ulicami stolicy na plac Krasińskich, gdzie odbędzie się koncert.

Stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości, którego prezesem jest Robert Bąkiewicz uzyskało od wojewody mazowieckiego zgodę na cykliczne organizowanie upamiętnienia Powstańców Warszawskich w latach 2022-2024 w centrum stolicy.

Od tej decyzji odwołał się Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W jego ocenie procedując wniosek naruszono przepisy ustawy Prawo o zgromadzeniach.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP