Ziobro składa skargę nadzwyczajną ws. Marszu Powstania Warszawskiego

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną w sprawie zakazu zorganizowania zgromadzenia upamiętniającego Powstanie Warszawskie. Chodzi o Marsz Powstania Warszawskiego, którego organizatorem są środowiska narodowe.

Publikacja: 30.07.2022 08:16

Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz przemawia na zakończenie Marszu Powstani

Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz przemawia na zakończenie Marszu Powstania Warszawskiego 2021

Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

mat

Stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości, którego prezesem jest Robert Bąkiewicz uzyskało od wojewody mazowieckiego zgodę na cykliczne organizowanie upamiętnienia Powstańców Warszawskich w latach 2022-2024 w centrum stolicy.

Od tej decyzji odwołał się Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W jego ocenie procedując wniosek naruszono przepisy ustawy Prawo o zgromadzeniach.

Początkowo Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił odwołanie. Od tego orzeczenia zażalenie złożył prezydent stolicy i Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił postanowienie Sądu Okręgowego i przekazał mu sprawę do ponownego rozpoznania. Pochylając się ponownie nad sprawą Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, m.in., że stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości nie powinno uzyskać zgody na organizację zgromadzeń cyklicznych, ponieważ nie organizowało podobnych zgromadzeń w ciągu ostatnich trzech lat, co jest warunkiem ustawowym.

Od orzeczenia tego zażalenie wnieśli: Stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości, Wojewoda Mazowiecki oraz Prokurator Regionalny w Warszawie. W ostatnią środę Sąd Apelacyjny w Warszawie wszystkie te zażalenia oddalił.

Czytaj więcej

Jak będą wyglądać obchody rocznicy wybuchu powstania warszawskiego w 2022 r.?

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zdecydował się skierować do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną, w której zarzucił, że Sąd Apelacyjny w Warszawie naruszył art. 57 Konstytucji RP, gwarantujący obywatelom wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich.

Zarzucił też sądowi nieuprawniony, sztuczny formalizm w uznaniu, że stowarzyszenie nie legitymuje się doświadczeniem, którego wymaga ustawa. - Argument sądu polegał na wskazaniu, że wyliczone we wniosku wydarzenia były organizowane raz przez stowarzyszenie, inny raz przez osobę fizyczną, przez co nie spełniono ustawowego wymogu co najmniej 3 letniego, ciągłego doświadczenia organizatora. Prokurator Generalny zauważył, że zarzut ten jest nieuprawnionym formalizmem - podaje Prokuratura Krajowa.

Jak czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej, z uwagi na grożącą niepowetowaną szkodę polegającą na uniemożliwieniu stowarzyszeniu oraz obywatelom uczczenia pamięci Powstańców, co stanowiłoby naruszenie ich praw konstytucyjnych, Prokurator Generalny wniósł również o wydanie przez Sąd Apelacyjny w Warszawie postanowienia o wstrzymaniu wykonania postanowienia z 27 lipca do czasu zakończenia postępowania zainicjowanego skargą nadzwyczajną.

Wydarzenie ma rozpocząć się 1 sierpnia o godzinie 17 (godzina W) na rondzie Dmowskiego, z którego uczestnicy udadzą się ulicami stolicy na plac Krasińskich, gdzie odbędzie się koncert.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne