Łatwiejszy zakup sprzętu ochronnego w Polsce oraz jego wywóz na Ukrainę

Zmieniły się zasady nabywania sprzętu ochronnego na terytorium RP i wywozu z terytorium RP oraz tranzytu sprzętu ochronnego na terytorium Ukrainy. Prezydent podpisał ustawę w tej sprawie, a zasady obowiązują przez dwa miesiące - od 17 marca do 17 maja 2022 r.

Publikacja: 17.03.2022 17:14

Łatwiejszy zakup sprzętu ochronnego w Polsce oraz jego wywóz na Ukrainę

Foto: AdobeStock

Zmiany są konsekwencją wejścia w życie ustawy z 11 marca 2022 r. o zmianie ustawy z 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz ustawy o Agencji Mienia Wojskowego.

Chodzi o sprzęt:

- opancerzony lub ochronny, konstrukcje oraz ich elementy składowe (płyty opancerzone, metalowe i niemetalowe), kamizelki kuloodporne, hełmy wojskowe i policyjne, ochraniacze twarzy, kończyn i innych części ciała (o których mowa w art. 3 ustawy z 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym - Dz.U. z 2022 r. poz. 268 i 275)

- sprzęt ochronny klasyfikowany do kategorii LU13, tj. płyty opancerzone, metalowe i niemetalowe (wyprodukowane według norm wojskowych lub wymagań wojskowych lub odpowiednie do celów wojskowych; zaprojektowane do ochrony balistycznej dla systemów wojskowych), hełmy (wyprodukowane według norm lub wymagań wojskowych albo porównywalnych norm krajowych oraz specjalnie zaprojektowane do nich czerepy, podpinki i wkładki wyściełające), pancerze osobiste lub odzież ochronna (i ich elementy składowe), twarde płyty opancerzone do pancerzy osobistych (zapewniające ochronę balistyczną na poziomie III lub wyższą) (o którym mowa w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie wykazu uzbrojenia, na obrót którym jest wymagane zezwolenie).

W okresie od 17 marca do 17 maja br., nabywanie kamizelek kuloodpornych, hełmów wojskowych i policyjnych, ochraniaczy twarzy, kończyn i innych części ciała w celu wywozu na terytorium Ukrainy nie wymaga posiadania koncesji MSWiA. Każdy może nabyć sprzęt ochronny.

Nabycie sprzętu ochronnego może być dokonane po uzyskaniu potwierdzenia oświadczenia końcowego użytkownika od przedstawicielstwa dyplomatycznego Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej.

Co zrobić żeby nabyć sprzęt dla Ukrainy?

KROK 1: Uzyskaj potwierdzenie oświadczenia końcowego użytkownika w przedstawicielstwie Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej.

Oświadczenie końcowego użytkownika powinno zawierać: nazwę i adres kupującego sprzęt (kim jesteś?)nazwę i adres eksportera (kto eksportuje sprzęt do Ukrainy? - jeśli różni się od kupującego)nazwę i adres ukraińskiego końcowego użytkownika (dla kogo jest sprzęt? Kto go będzie wykorzystywać?)nazwę i adres odbiorcy w Ukrainie (jeśli różni się od końcowego użytkownika i działa jako pośrednik)kraj końcowego wykorzystania - Ukrainaokreślenie rodzaju i ilości sprzętu ochronnego (co wywozisz? Ile wywozisz?)

Przygotuj dokument zawierający ww. dane.

Uwaga: Musisz wiedzieć, komu chcesz przekazać sprzęt ochronny w Ukrainie. Udaj się do przedstawicielstwa Ukrainy w Polsce (najlepiej do Ambasady Ukrainy w Warszawie) i poproś o potwierdzenie Twojego dokumentu. Ambasada zweryfikuje zadeklarowane przez Ciebie informacje.

KROK 2: Okaż potwierdzone oświadczenie u sprzedawcy/darczyńcy i nabądź/odbierz sprzęt.

Co zrobić żeby wywieźć sprzęt ochronny do Ukrainy?

Przed dokonaniem wywozu lub tranzytu sprzętu ochronnego do Ukrainy należy uzyskać oświadczenia końcowego użytkownika potwierdzone przez przedstawicielstwo dyplomatyczne Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz zgłosić ministrowi właściwemu do spraw gospodarki (Minister Rozwoju i Technologii), w formie pisemnej lub w postaci elektronicznej, zamiar dokonania wywozu lub tranzytu na terytorium Ukrainy.

KROK 1: Nabądź sprzęt ochronny lub, jeśli go już posiadasz, uzyskaj potwierdzenie oświadczenia końcowego użytkownika w przedstawicielstwie Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej.

KROK 2: Zgłoś zamiar wywozu/tranzytu sprzętu ochronnego (przed wywozem lub tranzytem!) do Ministerstwa Rozwoju i Technologii pisemnie (na adres: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Departament Obrotu Towarami Wrażliwymi i Bezpieczeństwa Technicznego, plac Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa) lub mailowo (na adres: exportUA@mrit.gov.pl).

Zgłoszenie powinno zawierać: oznaczenie podmiotu zgłaszającego, adres siedziby albo adres miejsca zamieszkania (kim jesteś?)określenie sprzętu ochronnego (co chcesz wywieźć?) i jego ilości (ile chcesz wywieźć?)oznaczenie końcowego użytkownika (dla kogo jest sprzęt? Kto go będzie wykorzystywać?).

KROK 3: Na polsko-ukraińskim przejściu granicznym okaż polskim służbom granicznym oświadczenie końcowego użytkownika potwierdzone przez przedstawicielstwo Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej.

Zmiany są konsekwencją wejścia w życie ustawy z 11 marca 2022 r. o zmianie ustawy z 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz ustawy o Agencji Mienia Wojskowego.

Chodzi o sprzęt:

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać