Czy sąd może rozłożyć na raty zasądzone świadczenie?

Tylko w szczególnie uzasadnionych wypadkach sąd może w wyroku rozłożyć na raty zasądzone świadczenie, a w sprawach o wydanie nieruchomości lub o opróżnienie pomieszczenia – wyznaczyć odpowiedni termin do jego spełnienia.

Publikacja: 16.09.2021 14:28

Czy sąd może rozłożyć na raty zasądzone świadczenie?

Foto: Adobe Stock

Gmina pozwała naszą firmę o  zapłatę zaległych czynszów dzierżawnych, w sumie prawie 30 tys. zł. Wcześniej odmówiono nam spłaty ratalnej. Aktualnie nasza sytuacja poprawia się i możemy płacić w ratach. Czy sąd może uwzględnić naszą propozycję, czy też zależy to od gminy?

Umowa dzierżawy ma normatywne podstawy w przepisach Kodeksu cywilnego (k.c.). Z art. 693 k.c. wynika m.in., że przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Czynsz może być zastrzeżony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju. Może być również oznaczony w ułamkowej części pożytków.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP