- Po złożeniu wniosku o wszczęcie postępowania, strona została wezwana do uzupełnienia tego wniosku. Czy organ może domagać się dołączenia do wniosku dodatkowych, niewymienionych w przepisach dokumentów, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania?
Nie.
Wymagane elementy podania określono w art. 63 § 2-3a kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.). Podanie powinno zawierać co najmniej: wskazanie osoby, od której pochodzi, jej adres i żądanie oraz czynić zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach szczególnych (art. 63 § 2 k.p.a.). Podanie wniesione pisemnie musi zostać podpisane przez wnoszącego (art. 63 § 3 k.p.a.). Obowiązki i uprawnienia organu w razie braków formalnych podania zostały ustalone w art. 64 k.p.a. Jeżeli w podaniu nie wskazano adresu wnoszącego i nie ma możności ustalenia tego adresu na podstawie danych posiadanych przez organ, podanie pozostawia się bez rozpoznania (art. 64 § 1 k.p.a.).
Czytaj także: Co jest brakiem formalnym podania
Natomiast w sytuacji, gdy podanie nie spełnia innych (niż wskazanie adresu) wymagań ustalonych w przepisach, należy wezwać wnoszącego do usunięcia braków w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 7 dni, z pouczeniem, że dopiero nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie podania bez rozpoznania (art. 64 § 2 k.p.a.).