Spada liczba tymczasowych aresztowań, a rośnie kaucji i dozorów policyjnych. Tak wynika z raportu opublikowanego przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości. Zgodnie z nim w 2005 r. z kaucji skorzystano 2400 razy, a w ubiegłym roku ponad 7200 razy. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się też policyjny dozór. W 2005 r. sądy zastosowały go niewiele ponad 6400 razy, a w 2010 r. – ponad 15 tys.

Eksperci uważają, że to dobry kierunek. Powodów upatrują w ogólnoeuropejskiej tendencji do stosowania finansowych sankcji.

– Większość krajów stawia dziś na środki pieniężne – tłumaczy „Rz" prof. Brunon Hołyst. Żałuje jednak, że taka forma zabezpieczenia jest realna jedynie dla ludzi bogatych, których stać na wpłacanie sporych kwot za wolność. A bywają one różne.

– Najniższe poręczenie, jakie odnotowałam w toku badań, to 100 zł – mówi „Rz" prof. Katarzyna Dudka, autorka raportu z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Zdarzały się też kwoty wielomilionowe, np. za Romana Kluskę, byłego prezesa Optimusa, zażądano 8 mln zł kaucji, a za Beatę Sawicką, byłą posłankę PO, podejrzaną o podżeganie i nakłanianie do korupcji – 300 tys. zł.

Spadająca liczba tymczasowych aresztowań to także skutek tego, że prokuratorzy wnioskują o nie  wstrzemięźliwie, a sami sędziowie, mając na uwadze odszkodowania, ostrożniej je stosują.

– Coraz częściej korzystam z poręczenia majątkowego – przyznaje sędzia Jacek Przygucki. Podkreśla, że nie ma złotego środka na ustalenie odpowiedniej kwoty, która byłaby dolegliwa i zabezpieczała tok postępowania, a jednocześnie osiągalna dla rodziny i podejrzanego.

Często poręczenie pojawia się jako środek alternatywny. Sąd orzeka areszt z możliwością zamiany na kaucję pod warunkiem wpłaty określonej sumy.

– Często poręczenie orzekane jest  zamiast zabezpieczenia majątkowego, którego stosowanie jest nieco kłopotliwe. Prokurator musi bowiem wystąpić do sądu z wnioskiem o nadanie mu klauzuli wykonalności. Poręczenie jest szybsze i łatwiejsze do zastosowania, ale wątpliwe, czy pozostaje w zgodzie z przesłankami stosowania środków zapobiegawczych – podnosi.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Czytaj również:

Zmieniło się podejście do aresztów

Zobacz serwis:

Postępowanie w sądzie » Postępowanie karne i w sprawach o wykroczenia