Wyroki sądowe są dokumentami urzędowymi, udostępnianymi na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Dotyczy to także orzeczeń wydanych na posiedzeniach niejawnych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Art. 418a kodeksu postępowania karnego przewiduje, że treść wyroku wydanego poza rozprawą udostępnia się publicznie przez złożenie jego odpisu na siedem dni w sekretariacie sądu.
Na podstawie tego właśnie przepisu prezes Sądu Rejonowego w Dzierżoniowie w województwie dolnośląskim odmówił Maciejowi K. udostępnienia informacji publicznej poprzez wydanie wskazanych kopii wyroków, które były wyłożone w sekretariacie II Wydziału Karnego SR w Dzierżoniowie. Prezes Sądu Okręgowego w Świdnicy potwierdził, że cytowany przepis wyłącza stosowanie w takich sytuacjach ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Również Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu zajął stanowisko, że nie ma prawnych podstaw do udostępnienia kopii wyroków w trybie ustawy o informacji publicznej. Reguluje to bowiem odrębnie art. 418a k.p.k., mający pierwszeństwo przed tą ustawą – wskazał sąd.
– Jest to przepis, który dotyczy tylko i wyłącznie procedury karnej, a nie dostępu do informacji publicznej – ocenia Szymon Ossowski, ekspert Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej. – Nie może być tak, ażeby po okresie wyłożenia do publicznej wiadomości wyrok stawał się niedostępny. Przeczy to zasadzie jawności wymiaru sprawiedliwości.