Do takich wniosków doszedł Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 30 maja 2012 r., (sygn. akt IV SAB/Wr 36/12). W rozpatrywanej sprawie burmistrz jednej z gmin nie udzielił odpowiedzi na wniosek żądającego udostępnienia informacji o numerze służbowego telefonu komórkowego burmistrza. Tym samym, jak orzekł sąd pozostawał w bezczynności.
Ograniczenia ustawowe
Zgodnie bowiem z treścią art. 5 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej, prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych, a nadto ze względu na prywatność osoby fizycznej. Jak podkreślił skład orzekający wrocławskiego sądu administracyjnego jeżeli organ stanąłby na stanowisku, że wnioskowana informacja podlega tym ograniczeniom, to wówczas powinien odmówić jej udzielenia w formie decyzji. Inaczej organ pozostawał w bezczynności w zakresie udostępnienia skarżącemu informacji publicznej.
Służbowa komórka i email
Informacją publiczną w rozumieniu ustawy jest każda wiadomość wytworzona lub odnoszona do władz publicznych, a także wytworzona lub odnoszona do innych podmiotów wykonujących funkcje publiczne w zakresie wykonywania przez nie zadań władzy publicznej i gospodarowania mieniem komunalnym lub mieniem Skarbu Państwa. Zatem jest nią treść dokumentów wytworzonych przez organy władzy publicznej i podmioty niebędące organami administracji publicznej, treść wystąpień, opinii i ocen przez nie dokonywanych niezależnie, do jakiego podmiotu są one kierowane i jakiej sprawy dotyczą. Ponadto informację publiczną stanowi treść wszelkiego rodzaju dokumentów odnoszących się do organu władzy publicznej lub podmiotu niebędącego organem administracji publicznej związanych z nimi bądź w jakikolwiek sposób dotyczących ich i są nimi zarówno treść dokumentów bezpośrednio przez nie wytworzonych, jak i te, których używają przy realizacji przewidzianych prawem zadań nawet, jeżeli nie pochodzą wprost od nich. Niezależnie od powyższego, aby konkretna informacja posiadała walor informacji publicznej, to musi się odnosić do sfery faktów.
W konsekwencji, jeżeli podmiot realizuje zadania publiczne, to jest obowiązany do udzielania informacji publicznej. W orzecznictwie sądowoadministracyjnym nie budzi wątpliwości, że informacja o numerach telefonów służbowych oraz adresach poczty elektronicznej wraz z przypisaniem ich do poszczególnych komórek organizacyjnych oraz do stanowisk, stanowi informację publiczną (por. np. wyrok WSA w Warszawie z 18 kwietnia 2012 r. II SAB/WA 22/12).