Bezdomnemu można odmówić zwolnienia od kosztów sądowych

Sąd administracyjny może odmówić bezdomnemu zwolnienia od kosztów sądowych oraz ustanowienia pełnomocnika w sprawie, jeśli ten nie przyłoży się do oświadczenia majątkowego.

Publikacja: 25.11.2013 18:30

Bezdomnemu można odmówić zwolnienia od kosztów sądowych

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Tak wynika z Postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który rozpatrywał sprawę przyznania prawa pomocy bezdomnemu mężczyźnie.

Sprawa trafiła na wokandę NSA po tym, jak Wojewódzki Sąd Administracyjny odmówił mężczyźnie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji w sprawie przyznania płatności na działalności rolniczą.

Mężczyzna wystąpił również do WSA o przyznanie mu prawa pomocy w zakresie całkowitym, obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie radcy prawnego i adwokata na pełnomocnika. Wyjaśnił, że wniosek jest zasadny z uwagi na spore zadłużenie bez jego winy, na kwotę ponad dwustu tysięcy złotych. W rubryce stan rodzinny wpisał "nie dotyczy" oraz oświadczył, że: nie osiąga żadnego dochodu, nie posiada oszczędności, nieruchomości, czy przedmiotów wartościowych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu odmówił mu przywileju. Stwierdził, że strony ponoszą koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie chyba, że przepis szczególny stanowi inaczej. Natomiast zwolnienie z obowiązku uiszczenia opłat sądowych stanowi wyjątek od reguły, który stosuje się tylko w przypadku osób które wykażą, że nie są w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania, charakteryzujących się ubóstwem - całkowicie pozbawionych środków do życia ze względu na okoliczności życiowe.

Zdaniem Sądu, mężczyzna poprzez swoją lakoniczność w zeznaniu nie wykazał, ani wysokości przychodów, ani kosztów utrzymania koniecznego. WSA orzekł, że wyjaśnienia skarżącego w żaden sposób nie identyfikują źródła, ani wysokości środków i świadczą o ukrywaniu rzeczywistej sytuacji majątkowej i finansowej

Mężczyzna poskarżył się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale sąd 8 stycznia 2013 roku podzielił stanowisko pierwszej instancji (II GZ 502/12). Orzeczenie w tej sprawie stało się prawomocne.

Skarżący nie poddawał się jednak i znów ponowił wniosek o przyznanie mu prawa pomocy. Sąd stwierdził, że aby wniosek był zasadny musi w nim podać nowe okoliczności. Na żądanie, mężczyzna wyjaśnił, że obecnie jest osobą bezdomną, bez stałego dochodu i zadłużoną bez swojej winy, a także wpisaną do Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych.

WSA orzekł, że z analizy znajdujących się w aktach sprawy dwóch formularzy wynikało, iż sytuacja majątkowa wnioskodawcy nie uległa zmianie. Mężczyzna nie przedstawił rzetelnie swojej sytuacji majątkowej; wniosek nie zawierał pełnej informacji umożliwiającej ocenę zdolności do poniesienia kosztów postępowania w sprawie. Zdaniem sądu podobnie jak w dniu pierwszego orzekania i tym razem skarżący powołał się enigmatycznie na zadłużenie oraz brak jakichkolwiek środków finansowych i majątku.

Sprawa ponownie trafiła do NSA. Sąd 20 listopada 2013 roku oddalił zażalenie bezdomnego. Orzekł, że bez zmiany okoliczności sprawy sąd nie może uchylić i zmienić prawomocnego postanowienia. Zdaniem NSA ocena sytuacji dokonana przez niższa instancję jest prawidłowa i nie została skutecznie podważona. Mężczyzna konsekwentnie odmawiając wyjawienia źródeł dochodów uniemożliwił zbadanie, czy rzeczywiście nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania, co było niezbędne dla ewentualnego przyznania mu prawa pomocy (II GZ 619/13)

Orzeczenie jest prawomocne.

Tak wynika z Postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który rozpatrywał sprawę przyznania prawa pomocy bezdomnemu mężczyźnie.

Sprawa trafiła na wokandę NSA po tym, jak Wojewódzki Sąd Administracyjny odmówił mężczyźnie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji w sprawie przyznania płatności na działalności rolniczą.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo