Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, który rozpatrywał sprawę udostępnienia informacji publicznej przez jeden z sądów rejonowych.
Do prezesa tego sądu zwrócił się pewien mężczyzna, by ten udostępnił mu wyroki wraz z uzasadnieniami z lat 2010-2013, wydanych w sprawach dotyczących roszczeń przeciwko Skarbowi Państwa, za szkody wyrządzone przez zakłady karne. By łatwiej było je odszukać podał również symbol, pod którym można było je znaleźć w archiwum sądu.
Odpowiadając na wniosek prezes sądu rejonowego przesłał mężczyźnie zanonimizowane wyroki w siedmiu sprawach, do których nie były sporządzane uzasadnienia. Natomiast odmówił udzielenia informacji publicznej, w zakresie udostępnienia uzasadnień, wydanych w dwóch pozostałych sprawach z tych lat. W tym zakresie wydał decyzję administracyjną.
Prezes wyjaśnił, że prawo do informacji publicznej, również w wyrokach, podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Zdaniem prezesa w sprawach, których odmówił udostępnienia informacji znajdują się dane dotyczące przebiegu odbywania kar pozbawienia wolności, a takie dane dotycząc sfery życia prywatnego powodów i podlegają ochronie - dostęp do nich jest wyłączony na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Mężczyzna odwołał się do prezesa sądu okręgowego, żądając uchylenia decyzji niższej instancji. Stwierdził, że sąd rejonowy powinien udostępnić również dwa „brakujące wyroki”, w taki sposób, by usunąć dane umożliwiające identyfikację stron postępowania.