Na posiedzeniu senackich komisji przyjęto projekt ustawy z 14 drobnymi, redakcyjnymi poprawkami. Na posiedzeniu obecni przedstawiciele m.in. samorządów adwokackich i radcowskich i organizacji branżowych, w tym Polskiego Związku Zarządzania Wierzytelnościami wskazywali na swoje wątpliwości związane z likwidacją mechanizmu uznawania za doręczone pism sądowych podwójnie awizowanych i nieodebranych przez adresata, radykalny (nawet kilkukrotny) i niezwykle szybko wprowadzany wzrost kosztów i opłat sądowych, podwójną opłatą w przypadku braków fiskalnych środków odwoławczych wniesionych przez profesjonalnych pełnomocników, pozostawienie instytucji tzw. zastrzeżeń do protokołu w zakresie profesjonalnych pełnomocników czy procedurą wydawania nakazów zapłaty na podstawie wyciągów z ksiąg bankowych.

Czytaj także: Opłaty sądowe w sprawach cywilnych. Będzie drożej czyli lepiej?

Uwagi te nie spotkały się jednak z aprobatą przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości i większości Senatorów, chociaż część z nich zostanie uwzględniona prawdopodobnie w formie poprawek na kolejnych etapach senackich prac. Już 26 czerwca odbędzie się posiedzenie Senatu, na którym projekt trafi do dalszych prac. Kolejne posiedzenie Senatu wyznaczone jest na połowę przyszłego miesiąca, jest więc duża szansa, że ustawa zostanie przekazana do podpisu Prezydentowi do końca lipca.

Istnieje więc bardzo duże prawdopodobieństwo, że projekt ustawy w aktualnym kształcie stanie się obowiązującym prawem za kilkanaście – kilkadziesiąt tygodni. Aktualne i przyszłe strony postępowań, w tym przedsiębiorcy, powinni szybko zacząć analizę liczącej blisko 100 stron ustawy i kilkuset stron uzasadnienia i innych materiałów pomocniczych dla interpretacji przepisów. Do rewolucji w postępowaniu cywilnym pozostaje bowiem coraz mniej czasu.

adw. Michał Kwieciński, Managing Partner RK Legal