Zgodnie z dyspozycją nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego z 4 lipca 2019 r. minister sprawiedliwości ma określić rozporządzeniem "wzory pouczeń, których udzielania na piśmie wymaga kodeks, mając na względzie konieczność zapewnienia komunikatywności przekazu". W sierpniu zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk zapytał Ministerstwo o informację na jakim etapie są prace legislacyjne nad rozporządzeniem, a także o zajęcie stanowiska co do zasadności zawarcia w przewidzianych w tym rozporządzeniu pouczeniach informacji o wymaganej przez Kodeks postępowania cywilnego ilości odpisów składanych pism procesowych. RPO zwrócił uwagę na problem: Polska przegrywa przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, bo sądy nie udzielają odpowiednich pouczeń obywatelom, którzy wytoczyli procesy cywilne - a nie mieli adwokata.
Czytaj też: Pouczenia sądowe mogą być użyteczniejsze
Odpowiedź w tej sprawie przysłał wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Jak wyjaśnił, nie zostały jeszcze ostatecznie określone szczegółowe elementy projektowanych wzorów pouczeń (w tym informacji o wymaganej ilości odpisów), trwają właśnie prace koncepcyjne nad ich projektem.
- Powinny być zredagowane w sposób bardziej zrozumiały niż dotychczas (przede wszystkim dla osób niebędących prawnikami), dlatego planowana jest w tym zakresie współpraca z jednostkami naukowymi zajmującymi się dostosowaniem języków fachowych (w tym przypadku języka prawniczego) do aparatu pojęciowego przeciętnego Polaka - napisała wiceminister Warchoł.
Dodał, że pouczenia te zostaną zamieszczone również na stronie internetowej MS wraz z ich urzędowymi tłumaczeniami na najczęściej wykorzystywane w obrocie języki obce. Pozwoli to na uniknięcie wydatków na każdorazowe tłumaczenie dokumentów w sprawach z elementem zagranicznym.