Urzędy pracy od 2018 roku zostaną przeniesione do administracji rządowej

Ministerstwo odzyska kontrolę nad pośredniakami. Dzięki centralizacji będą miały więcej swobody w działaniu.

Aktualizacja: 25.01.2017 06:13 Publikacja: 24.01.2017 17:33

Urzędy pracy od 2018 roku zostaną przeniesione do administracji rządowej

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Nikt nie spodziewał się, że zmiany w urzędach pracy zapowiedziane przez premier Beatę Szydło i minister rodziny Elżbietę Rafalską, będą aż tak daleko idące.

Lepsze sterowanie

Szczegóły planowanej reformy przedstawił „Rzeczpospolitej" Stanisław Szwed wiceminister rodziny. Od 1 stycznia 2018 r., ponad 340 powiatowych urzędów pracy i 16 wojewódzkich, w których jest obecnie zatrudnionych prawie 23 tys. osób, zostanie przeniesionych do administracji rządowej. Ministerstwo odzyska więc po latach możliwość bezpośredniego kierowania pośredniakami.

– Można to zrozumieć, bo w poprzednich latach bywało tak, że niektóre urzędy pracy nie wykonywały zadań narzucanych przez ministerstwo i za każdym razem była potrzebna nowelizacja ustawy – mówi Grzegorz Tokarski, ekspert Pracodawców RP. – Obawiamy się jednak, że w czasie transformacji urzędów pracy służby zatrudnienia zostaną sparaliżowane, co spowoduje wstrzymane wsparcia przedsiębiorców zatrudniających bezrobotnych, a także utratę pracy przez fachowców, którzy są tam obecnie zatrudnieni.

– Centralizacja ma pewne atuty, bo podnosi skuteczność polityki społecznej rządu – potwierdza Jacek Męcina, wiceminister pracy odpowiedzialny za bezrobotnych w rządzie Donalda Tuska, obecnie ekspert Konfederacji Lewiatan. – Żadne interwencje państwa nie pomogą jednak, jeśli przedsiębiorcy nie będą chcieli korzystać z zachęt. Mam nadzieję, że projekt zostanie przygotowany we współpracy z partnerami społecznymi .

Bez współpracy

Z zapowiedzi reformy wynika jednak, że projekt zmian zostanie przygotowany w ministerstwie, a partnerzy społeczni dostaną go tylko do konsultacji.

– Spodziewaliśmy się współpracy z rządem podczas przygotowywania nowych przepisów – mówi Tokarski. – W Radzie Dialogu Społecznego został utworzony nawet specjalny zespół ekspertów, który miał współtworzyć ustawę o rynku pracy. Czujemy się więc pominięci. Będziemy jednak zabiegali o to, by w noweli znalazła się co najmniej roczna gwarancja zatrudnienia dla osób pracujących obecnie w urzędach pracy. Bardzo nam zależy na tym, by zatrudnieni tam specjaliści od aktywizacji bezrobotnych utrzymali zatrudnienie po zmianach. A polscy przedsiębiorcy potrzebują obecnie ich pomocy w szukaniu pracowników – podkreśla. – Z szacunków samorządów wynika, że funkcjonowanie urzędów pracy kosztuje je rocznie ok. 7 miliardów złotych. Po zmianach te koszty będzie musiał przejąć na siebie budżet państwa – dodaje Tokarski.

Dyrektorzy urzędów pracy przypominają, że co roku wydają miliardy złotych z unijnych funduszy. Rodzi się pytanie, czy rząd będzie mógł przejąć zawarte przez nich umowy.

Etap legislacyjny: przed konsultacjami społecznymi

Opinia dla „Rz"

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej

Zależy nam, by w wyniku reformy mieć większy wpływ na działanie urzędów. Zyskają więcej swobody w wydawaniu pieniędzy z funduszy unijnych i Funduszu Pracy, ale będzie to powiązane z większą odpowiedzialnością. Teraz jest dobry moment na zmiany ze względu na niskie bezrobocie. Ministerialny projekt przedłożymy do szerokich konsultacji społecznych. Osoby zatrudnione w urzędach pracy staną się pracownikami publicznych służb zatrudnienia. Obsadzenie najwyższych stanowisk po zmianach odbędzie się prawdopodobnie w drodze konkursu. Ustawa określi tryb przejmowania budynków, w których funkcjonowały urzędy pracy. Część została przed laty przekazana samorządom przez rząd, a część wybudowana na koszt samorządu, potrzebna więc będzie dodatkowa regulacja.

Nikt nie spodziewał się, że zmiany w urzędach pracy zapowiedziane przez premier Beatę Szydło i minister rodziny Elżbietę Rafalską, będą aż tak daleko idące.

Lepsze sterowanie

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konsumenci
Jest nowy wyrok TSUE w polskiej sprawie. Upraszcza procesy frankowiczów
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Prawo karne
Marian Banaś składa doniesienie do prokuratury na Elżbietę Witek
Prawo dla Ciebie
Od dzisiaj możemy obniżyć rachunek za prąd. Trzeba spełnić jeden warunek
Prawo karne
Jest wyrok Sądu Najwyższego ws. symulacji zabójstwa abp. Jędraszewskiego
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Praca, Emerytury i renty
Ogłoszono listę 10 najbogatszych emerytów w Polsce
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej