Jak się okazuje, po należne nam pieniądze z tytułu ubezpieczenia autocasco czasami warto iść do sądu. Dowodzi tego chociażby sprawa J.K., który zawarł z firmą ubezpieczeniową umowę na polisę Autocasco. Obejmowała ona również ubezpieczenie szyb samochodowych na sumę ubezpieczenia w wysokości 5 tys. zł.
Spadający, brudny śnieg
3 lutego 2012 roku w trakcie jazdy na maskę i szybę czołową samochodu J.K. z plandeki naczepy jadącego przed nim pojazdu spadła sterta brudnego śniegu, w którym znajdowały się m.in. kawałki szkła od butelek, szyszki, kapsle. Śniegu było tak dużo, że mężczyzna musiał zjechać na pobocze aby go zdjąć.
Nazajutrz, tj. na osiem dni przed końcem obowiązywania polisy AC, mężczyzna zauważył na przedniej szybie swojego auta pęknięcie, biegnące od znaku homologacyjnego, które w ciągu dnia zaczęło się powiększać. Dwa dni później J.K. zgłosił szkodę ubezpieczycielowi. Uzasadniał, iż w dniu zdarzenia była ujemna temperatura powietrza (około – 10 stopni Celsjusza), natomiast przyczyną szkody mogły być zarówno nagłe działanie sił przyrody, jak i nagłe działanie czynnika termicznego z zewnątrz pojazdu. Ubezpieczyciel pismem z 25 lutego odmówił wypłaty odszkodowania wskazując, że brak jest podstaw do jego wypłaty.
Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Oławie (woj. dolnośląskie). J.K. domagał się zasądzenia od ubezpieczyciela 1 105 zł. Strona pozwana wniosła o oddalenie powództwa i zasądzenie od powoda kosztów postępowania.
Przyznając fakt zawarcia z J.K. umowy ubezpieczenia AC, firma zarzuciła, że nie zachodzą podstawy do spełnienia świadczenia, ponieważ szkoda nie powstała wskutek okoliczności objętych ochroną ubezpieczeniową. Wskazała, że z ustaleń opartych na oględzinach pojazdu, wynika, że uszkodzeniu w pojeździe uległa wyłącznie szyba zaś rysa na szybie, z której mężczyzna dochodzi odszkodowania, nie nosi śladów uderzenia pochodzących od przedmiotów z zewnątrz pojazdu, co wyklucza możliwość powstania szkody z przyczyn określonych w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Ponadto podkreślał, iż wykluczona została możliwość powstania szkody na skutek nagłego działania czynnika termicznego lub chemicznego, ponieważ przeczy temu charakter uszkodzenia szyby.