Odszkodowania za nierówne traktowanie

Dyskryminowany w życiu społecznym lub gospodarczym będzie mógł dochodzić rekompensaty przed sądem

Aktualizacja: 06.03.2008 08:13 Publikacja: 06.03.2008 00:39

Obecnie regulacje antydyskryminacyjne w naszym prawie dotyczą tylko stosunków między pracownikiem a pracodawcą.

W Ministerstwie Pracy powstał projekt ustawy, która ma zapewnić równe traktowanie także w innych dziedzinach życia – bez względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, wyznanie, światopogląd, poglądy polityczne, niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną, stan cywilny i rodzinny.

Art. 32 konstytucji, przewidujący równość wszystkich wobec prawa i zakaz dyskryminacji z jakiejkolwiek przyczyny, nie jest wystarczający. Powinny być sprecyzowane prawa i obowiązki (wyrok ETS, C-187/98). Projekt wdraża kilka dyrektyw antydyskryminacyjnych, które nie były u nas wprowadzone prawidłowo albo wcale. Ustawa znajdzie zastosowanie w sytuacjach, w których dziś trudno o prawną ochronę.

Osoba, która uzna, że była dyskryminowana, molestowana itp., będzie się mogła domagać zaniechania działań i usunięcia ich skutków. Będzie też mogła dochodzić odszkodowania

(w wysokości co najmniej wynagrodzenia minimalnego) i zadośćuczynienia pieniężnego.

– Polskie sądy zachowywały się w takich sprawach rozsądnie, więc zapewne będą przyznawać nie więcej niż 30 tys. zł – uważa dr Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Przed sądem poszkodowany będzie musiał uprawdopodobnić naruszenie swych praw, a pozwany wykazać, że nie doszło do złamania zasady równości.

Co więcej, łamanie tej zasady będzie też traktowane jako wykroczenie zagrożone grzywną co najmniej 3 tys. zł.

– Zainteresowany będzie mógł dochodzić roszczeń przed sądem cywilnym, ale też zgłosić na policję zawiadomienie o złamaniu zasady równości i uruchomić procedurę karną – wyjaśnia Grzegorz Wrona z Departamentu Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji MPiPS.

Zasada równego traktowania ma obowiązywać podczas rekrutacji, prowadzenia działalności gospodarczej, w dostępie do usług takich instytucji, jak agencje zatrudnienia i urzędy pracy, w związkach i samorządach zawodowych, organizacjach pracodawców i pozarządowych.

– Można sobie wyobrazić, że przedsiębiorca zaneguje wynik przetargu, powołując się na to, że prawdziwą przyczyną odmowy było np. jego wyznanie – zauważa Grzegorz Wrona.

Jeśli chodzi o zabezpieczenie społeczne, dyskryminacja będzie zakazana ze względu na płeć, a jeśli chodzi o opiekę zdrowotną, oświatę i szkolnictwo wyższe – ze względu na płeć, rasę i pochodzenie etniczne.

Projekt przewiduje równy dostęp do towarów i usług bez względu na płeć, rasę i pochodzenie etniczne. Chroniony byłby np. Arab, któremu z powodu pochodzenia odmówiono obsługi w restauracji. Nierówne traktowanie można by także zarzucić agencji nieruchomości, która odmawia Wietnamczykowi ofert z określonych dzielnic miasta. Dyskryminacją byłyby też nieuzasadnione preferencje dla niektórych klientów banków, zakładów ubezpieczeń itp.

Będzie jednak dozwolone odmienne traktowanie cudzoziemców, a także różnicowanie osób ze względu na wiek i niepełnosprawność w służbach mundurowych. Pozostanie możliwość ustalania innych składek i świadczeń ze względu na płeć, np. przy ubezpieczeniach na życie i komunikacyjnych.

Ustawa nie będzie natomiast regulowała życia prywatnego i rodzinnego.

– Trudno zmusić ludzi ustawą, aby na prywatne uroczystości wpuszczali np. osoby o odmiennym światopoglądzie – wyjaśnia Bodnar.

Naruszenia zasady równego traktowania to: dyskryminacja bezpośrednia i pośrednia, molestowanie i molestowanie seksualne, zachęcanie innej osoby do naruszenia równego traktowania, mniej korzystne traktowanie związane z ciążą i urlopem macierzyńskim oraz z reakcją na molestowanie i molestowanie seksualne, niedostosowanie miejsca pracy do możliwości niepełnosprawnego.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne