Nowy pracownik może przystąpić do grupowego ubezpieczenia na życie, wystarczy tylko jego zgoda. Wchodzą zmiany w przepisach ubezpieczeniowych.
To jedna ze zmian tych przepisów głównie w ustawie o działalności ubezpieczeniowej), które wchodzą w życie 18 czerwca 2009 r. ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2CFC56E5A7A57EC0F97E43F8370C2547?id=304740]Dz. U. nr 42, poz. 341[/link]).
Ta akurat dotyczy art. 829 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6729D71CEA3F5DE89B4B1E00C8430DA8?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]. Do tej pory stanowił on, że do zawarcia na cudzy rachunek umowy ubezpieczenia na życie (a także do jej zmiany), konieczna jest uprzednia zgoda ubezpieczonego. Od czwartku, nowy pracownik, będzie mógł przystąpić do grupowego ubezpieczenia na życie, jeśli tylko wyrazi na to zgodę. Liberalizuje się też zasady wyrażania zgody na zmiany w warunkach takiego ubezpieczenia (wymagana była ona w razie jakichkolwiek zmian), teraz będzie ona niezbędna tylko w razie zmiana na niekorzyść ubezpieczonego.
Zmiana w k.c. to tylko element obszernej nowelizacji. Lwią jej część stanowią zmiany dotyczące działalności reasekuracyjnej. Choć to szczególny segment rynku finansowego, właściwa reasekuracja pozwala zakładom ubezpieczeń zwiększać udział w rynku i pozyskiwać nowych klientów, a także zabezpiecza je przed stratami finansowymi na wypadek kumulacji ryzyka np. wielkich katastrof.
– Do tej pory posiłkowano się często przepisami dotyczącymi działalności stricte ubezpieczeniowej – wskazuje Jacek Piekarski, starszy specjalista w Polskim Towarzystwie Reasekuracyjnym SA.