Odszkodowania za skutki wypadku samochodowego można dochodzić 20 lat

Odszkodowania za skutki wypadku samochodowego, nawet jeśli nie udało się ustalić i skazać jego sprawcy, można dochodzić przez 20 lat.

Publikacja: 30.10.2013 07:50

Odszkodowania za skutki wypadku samochodowego, nawet jeśli ?nie udało się ustalić i skazać jego spra

Odszkodowania za skutki wypadku samochodowego, nawet jeśli ?nie udało się ustalić i skazać jego sprawcy, można dochodzić przez 20 lat.

Foto: www.sxc.hu

Wczorajsza  uchwała siedmioosobowego składu Sądu Najwyższego rozwiała wątpliwości co do odszkodowawczych skutków wypadków spowodowanych przez nieznanych sprawców (sygnatura akt: III CZP 50/13). O rozstrzygnięcie tak ważnej kwestii zwrócił się do SN rzecznik ubezpieczonych. W ramach kwerendy orzecznictwa zaobserwował rozbieżność w przedawnianiu roszczeń o naprawienie szkody. Część wyroków uznawała 20-letni okres przedawnienia wyłącznie, gdy sprawca został skazany.

Nieznany sprawca

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) odpowiada za szkody na osobie wyrządzone w okolicznościach uzasadniających odpowiedzialność cywilną posiadacza pojazdu mechanicznego lub kierującego nim, gdy nie ustalono   jego tożsamości. Jeśli chodzi o przedawnienie tych roszczeń, art. 109 ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych mówi, że przedawniają się one względem Funduszu z upływem terminu przewidzianego w przepisach kodeksu cywilnego o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym.

Owe przepisy stanowią zaś, że roszczenie takie przedawnia się z upływem trzech lat, od kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie obowiązanej do jej naprawienia. Nie może później jednak niż 10 lat od zdarzenia. Jeśli zaś szkoda wynikła ze zbrodni lub występku,   przedawnia się z upływem lat 20 od popełnienia (art. 442¹ k.c.).  Są kontrowersje, czy wobec Funduszu odpowiadającego w zastępstwie nieznanego sprawcy, możliwe jest przyjęcie tego dłuższego terminu przedawnienia.

UFG uważał, że dla przyjęcia dłuższego terminu przedawnienia niezbędne jest stwierdzenie, że zostały wypełnione znamiona przestępstwa. A to można ustalić tylko wtedy, gdy czyn da się przypisać konkretnej osobie. Nie wystarczą inne okoliczności, nawet jeśli mogłyby uzasadniać przypuszczenie przestępstwa.

Rozbieżności zostały usunięte

Sądy  rozbieżnie podchodziły do tego problemu. W części spraw oddaliły pozwy. W części zaś przyjęły, że do roszczeń odszkodowawczych z UFG może mieć zastosowanie dłuższy termin przedawnienia, nawet jeżeli sprawca nie został ustalony.

Wczoraj SN, pod przewodnictwem Tadeusza Erecińskiego, prezesa Izby Cywilnej, nie miał wątpliwości.

–  Roszczenie pokrzywdzonego o naprawienie szkody wynikłej ze zbrodni lub występku, wyrządzonej w okolicznościach uzasadniających odpowiedzialność cywilną posiadacza pojazdu mechanicznego lub kierującego pojazdem, którego tożsamości nie ustalono (art. 98 ust. 1 pkt 1 i 2 w związku z art. 109a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych), przedawnia się na podstawie art. 442² § 2 kodeksu cywilnego.

– Bez znajomości uzasadnienia nie wiemy, według jakich kryteriów można by ustalić popełnienie przestępstwa,  gdy sprawca jest nieznany. Dlatego czekamy na pisemne uzasadnienie  – powiedziała Aleksandra Biały, rzecznik prasowy UFG. Rocznie UFG wypłaca ok. 1,5 tys. odszkodowań za wypadki spowodowane przez nieznanych sprawców na sumę ok. 35 mln zł.

Opinia:

Aleksander Daszewski, radca prawny w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych

Uchwała Sądu Najwyższego wyjątkowo nas cieszy. Nie mogliśmy bowiem się pogodzić, że roszczenia do ubezpieczyciela sprawcy wypadku, który np. potrącił pieszego na przejściu, zatrzymał się, wezwał policję i udzielił poszkodowanemu pomocy, przedawnia się z upływem lat 20, a roszczenie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który odpowiada za nieustalonego sprawcę, będącego prawdopodobnie pod wpływem alkoholu, który zbiegł z miejsca zdarzenia, przedawnia się z upływem lat trzech. Było to absolutnie nieakceptowalne, co powtarzaliśmy od lat, jednocześnie starając się przekonać Fundusz do zmiany dotychczasowej praktyki odmawiania wypłat w tego rodzaju sprawach.

Wczorajsza  uchwała siedmioosobowego składu Sądu Najwyższego rozwiała wątpliwości co do odszkodowawczych skutków wypadków spowodowanych przez nieznanych sprawców (sygnatura akt: III CZP 50/13). O rozstrzygnięcie tak ważnej kwestii zwrócił się do SN rzecznik ubezpieczonych. W ramach kwerendy orzecznictwa zaobserwował rozbieżność w przedawnianiu roszczeń o naprawienie szkody. Część wyroków uznawała 20-letni okres przedawnienia wyłącznie, gdy sprawca został skazany.

Nieznany sprawca

Pozostało 87% artykułu
Sądy i trybunały
Julia Przyłębska nie jest już szefową Trybunału Konstytucyjnego?
Praca, Emerytury i renty
Wigilia wolna od nowego roku. Ale nie to oburza biznes
Prawo dla Ciebie
Na te podwyżki trzeba się szykować w 2025 r. Dla kogo będą najbardziej odczuwalne?
Konsumenci
Jak otrzymać ulgę na prąd? Kto może mniej zapłacić za energię? Ekspert odpowiada
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Sądy i trybunały
Sądy dostaną więcej pieniędzy. Jakie podwyżki planuje resort sprawiedliwości?
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska