Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 13.09.2020 12:27 Publikacja: 13.09.2020 12:21
Foto: TVP Kultura
Blisko 21 tysięcy polubień miała jego facebookowa strona – to bardzo wiele, jak na tę niszową antenę. Decyzję o zaprzestaniu emisji skomentowało ponad 500 osób, ponad dwa tysiące wyraziło z tego powodu żal lub niezadowolenie. Emitowany raz w tygodniu niespełna godzinny program publicystyczno – kulturalny był przeglądem i podsumowaniem najważniejszych bieżących wydarzeń. Miał unikatową formułę – do recenzowania zapraszani byli specjaliści w dziedzinie filmu, teatru, literatury, sztuk wizualnych.
Magazyn przechodził kolejne ewolucje – zmieniali się prowadzący i uczestnicy, ale formuła – pozostawała niezmienna. Teraz Kalina Cyz, dyrektor TVP Kultura, podjęła decyzję o zdjęciu programu, chociaż w rozmowie z „Rz” w listopadzie ubiegłego roku mówiła m.in.: „To, że zmienia się „Niedziela z.." czy „Tygodnik kulturalny", to dowód, że ciągle poszukujemy. Nasza różnorodność jest siłą i w kulturze jest niezwykle ważna”, a także, że ramówka uwzględnia preferencje widzów. Nie stało się tak jednak w przypadku „Tygodnika Kulturalnego”.
Łukasz Orbitowski rozstał się z TVP Kultura pod koniec maja po czteroletniej współpracy z anteną. Prowadził programy: „Dezerterzy”, „One”, a od 9 maja „Lekkość bytu”, w którym rozmawiał z zaproszonymi artystami o ich życiu w czasie pandemicznej izolacji. Na swojej FB-owej stronie Orbitowski napisał m.in.: „Nie będę komentował powodów tej decyzji. Wierzę, że spotkamy się w lepszych czasach, w których szanowana będzie pełna swoboda myśli i wypowiedzi”.
Tej wypowiedzi ani powodów zejścia z anteny „Tygodnika Kulturalnego”, jej najbardziej oglądanego programu - nie chciała komentować dyrektorka TVP Kultura Kalina Cyz w krótkiej rozmowie z „Rz” po spotkaniu w TVP na planie nagrywanej jesiennej ramówki stacji.
Dodać też należy, że w sierpniu TVP Kultura rozstała się z Agnieszką Szydłowską, współpracującą ze stacją od 15 lat. Prowadziła m.in. „Tygodnik Kulturalny” oraz cykl „Niedziela z…”. Dziennikarka napisała na swoim FB, że o decyzji została poinformowana telefonicznie, a procedura trwała zaledwie dwie minuty. Wspomnieć warto, że niedługo wcześniej Szydłowska zrezygnowała z pracy w radiowej Trójce po aferze z Listą Przebojów, kiedy Marek Niedźwiecki został posądzony o manipulacje zestawieniem piosenek, w wyniku czego triumfował utwór Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”.
Nadal na antenie jest „Niedziela z…”, ale jej pierwotna formuła, która przewidywała obecność bohatera programu i jego gości, coraz częściej ewoluuje w kierunku wspominkowym, czyli zamiast bohaterów programu – są ich role, albo wydarzenia. 13 września zaplanowana jest „Niedziela z… TVP Kultura”, tydzień później – „Niedziela z…. Teatrem TVP”. Trudno uwierzyć, że brakuje ważnych postaci kultury mogących zainteresować widzów.
Od września pojawi się za to na antenie nowy talk-show „Tego się nie wytnie” zakładający spotkanie różnych światopoglądów. Premierowa emisja 17 września, ale zapytana przez „Rz” dyr. Cyz jeszcze 10 września nie potrafiła odpowiedzieć na pytanie, czy program będzie miał formułę „na żywo” czy będzie montowany. A wydaje się to dziś wyjątkowo istotne.
TVP Kultura nie świętowała z powodu pandemii swego jubileuszu 15 – lecia istnienia. „W kwietniu przyszłego roku będą 15. urodziny TVP Kultura i marzę, by zwieńczyć je nagrodami TVP Kultura” – mówiła w listopadzie dyr. Kalina Cyz w rozmowie z „Rz”.
Polskie seriale w konkursie na Najlepszy Serial Roku 2024 oceni międzynarodowe jury w składzie: David Caffrey, Gaïa Weiss, Danna Stern oraz Pam Roberts. Ocena seriali przez osoby niezwiązane z polskimi produkcjami jest gwarancją niezależności oraz świeżego spojrzenia na zachodzące w rodzimej branży zjawiska. Wszyscy jurorzy będą osobiście w Polsce. W konkursie nagrody będą wręczane w kategoriach: Najlepszy Serial Roku 2024, Najlepsza rola męska, Najlepsza rola żeńska, Najlepsza reżyseria, Najlepsze zdjęcia, Najlepsza reżyseria obsady, Najlepszy scenariusz oraz BNP Paribas Tomorrow’s Icon.
George R.R. Martin, autor „Gry o tron”, dał do zrozumienia, choć dwuznacznie, że może nas czekać serial z Maisie Williams, czyli nowa historia, której bohaterką będzie Arya Stark.
„Pełna powaga” Oscara Wilde’a w reżyserii Tadeusza Kabicza m. in. z Danutą Stenką, Jaśminą Polak, Piotrem Cyrwusem i Piotrem Trojanem to pierwsza oryginalna produkcja Teatru Telewizji za dyrekcji Michała Kotańskiego.
„Szogun” (Disney+) pobił rekord 18 nagród na gali Emmy’2024, w tym za najlepszy serial dramatyczny i najlepsze aktorskie role. Za najlepszą komedię uznano „Hacks”. Elizabeth Debicki otrzymała nagrodę za „The Crown”.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
„Gra z cieniem” Kingi Dębskiej, reżyserki „Moich córek krów”, „Zabawy, zabawy” czy „Planu B”, to serial o lekarce oskarżonej o morderstwo wysoko postawionej komunistki. W TVP2 i VOD będzie dostępny od 15 września.
Jeśli rząd weźmie Polsat i TVN pod prawną ochronę, próby ich wrogiego przejęcia byłyby znacznie utrudnione. I to mimo wątpliwości prawnych wokół tego, czy telewizję można tak chronić.
Zapowiedź premiera Donalda Tuska wpisania TVN oraz Polsatu na listę spółek strategicznych wywołała szereg komentarzy odnośnie do legalności ograniczenia swobody sprzedaży prywatnej inwestycji. W debacie pojawiło się szereg prawniczych nonsensów natomiast zabrakło wątków faktycznie istotnych, które mogą wywołać spory zarówno w tym jak i podobnych przypadkach.
Wysoce ryzykowne jest zamieszczenie Polsatu i TVN w wykazie firm strategicznych Polski na podstawie rozporządzenia z uwagi na wtórną w tym stanie faktycznym działalność telekomunikacyjną, a nie podstawową – medialną (audiowizualną).
Na konflikcie o telewizje TVN i Polsat może stracić koalicja rządząca, bo niekoniecznie z działaniami ocenianymi przez część obywateli jako cenzura będzie jej do twarzy – uważa politolog, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, Rafał Chwedoruk,
Rząd Donalda Tuska chroni swoich sojuszników. Ale zarazem trudno dyskutować z faktem, że w dobie wojen hybrydowych jest to ważne dla polskiej demokracji.
Wieść gminna niosła, że amerykański Warner Bros Discovery zamierza sprzedać TVN Węgrom lub Czechom. Ale ja się z decyzji premiera cieszę. Dopisuję ją do mojej prywatnej listy „kamieni milowych” na drodze do przywrócenia praworządności w Polsce.
Zapowiedź umieszczenia telewizji TVN i Polsat na liście polskich firm strategicznych to symbol czasów, w których przyszło nam żyć. Coś, co wczoraj wydawałoby się niemożliwe, jutro może być oczywiste.
Premier Donald Tusk w czasie wspólnej konferencji prasowej z premierem Estonii Kristenem Michalem zapowiedział dopisanie TVN i Polsatu do wykazu firm strategicznych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas