Dla przeciętnego widza Grabowski zaistniał jako aktor dopiero w roli Ferdynanda Kiepskiego w sitcomie „Świat według Kiepskich” w 1999 roku. Mało kto wie, że na scenie zadebiutował ponad dwadzieścia lat wcześniej w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego, któremu wierny jest do dziś.

Tylko najwytrwalsi teatromani pamiętają go ze spektakli reżyserowanych przez Jerzego Krasowskiego, Krystynę Skuszankę, Andrzeja Wajdę czy Rudolfa Ziołę. To właśnie Grabowski wraz ze swoim bratem Mikołajem (dziś dyrektorem Starego Teatru) i grupą kolegów wystąpili w głośnych inscenizacjach „Audiencji” i innych utworów Bogusława Schaeffera. Serialowy Ferdek był na początku lat 90. ub. wieku jedną z gwiazd kultowego już dziś spektaklu „Opis obyczajów” księdza Kitowicza, z którym objeździł Polskę i Europę.

Dla wielu pozostanie zagadką, dlaczego aktor obdarzony talentem, ale i temperamentem zupełnie nie zadbał o swoją popularność. O tym, że kariera artystyczna Andrzeja Grabowskiego nie ogranicza się do „Świata według Kiepskich”, a teraz także serialu „Złotopolscy”, świadczyć będą niedzielne spotkania z aktorem w TVP Kultura. Oprócz rozmów w studiu z udziałem znajomych i przyjaciół będzie szansa obejrzenia wspomnianego „Opisu obyczajów”. Przedstawienie zrealizowane zostało w krakowskim Teatrze STU w 1990 roku. Reżyser Mikołaj Grabowski wprowadził na scenę aktorów ubranych we współczesne kostiumy. Posługując się tekstami pisanymi przeszło dwieście lat temu, tworzą oni zbiorowy Polaków portret własny.

[i]Niedziela z… Andrzejem Grabowskim

17.05, 17.40, 19.25 | TVP Kultura | niedziela[/i]