To miasto przez ponad 10 stuleci było potęgą handlową, a także stolicą sztuki i finansów. Ozdobą położonej na 118 wysepkach Wenecji jest dziś 180 kanałów, tysiące brukowanych uliczek i 209 mostów. Canal Grande i położone przy nim pałace to – jak uważają przewodnicy – jedna z najpiękniejszych ulic świata.
Co roku odwiedza Wenecję 14 milionów turystów. Każdy składa wizytę na placu św. Marka. Oznacza to, że codziennie przez liczące 60 tysięcy mieszkańców miasto przewija się 100 tysięcy gości. Autorzy filmu pokazują miejsca powszechnie znane i takie, do których turyści rzadko docierają.
Ruchliwa dzielnica Rialto była niegdyś królestwem kurtyzan. W XVI-wiecznej republice żyło wielu homoseksualistów, dlatego władze nakazały mieszkającym tam kurtyzanom, by siedziały w oknach z odsłoniętymi piersiami i w ten sposób prowokowały młodzieńców do myślenia o kobietach. Co ciekawe, most znajdujący się nieopodal to Ponte della Tette, czyli Most Biustów.
Symbolem potęgi miasta jest Pałac Dożów. Możemy tam podziwiać prace mistrzów włoskiego renesansu. Turystów przyciąga największy obraz świata – „Raj” Tintoretta (22 metry na 7). Są też pomieszczenia związane z bardziej mroczną historią, czyli więzienie. W jednej z cel przebywał słynny Casanova.
W filmie poznamy też prawdę o pobliskim Moście Westchnień, który swej nazwy nie zawdzięcza zakochanym, ale więźniom, którzy przez jego okienka po raz ostatni widzieli niebo.