Ciekawostki z biografii Fryderyka Chopina przybliżą m.in. Bogusław Kaczyński oraz Hanna Wróblewska-Straus. W odcinku poświęconym wojażom artysty opowiedzą o jego dziecięcych wyprawach do Szafarni, Torunia, Gdańska, Duszników. Wspomną moment, gdy Chopin na zawsze opuścił Polskę 2 listopada 1830 roku. Będzie też mowa o ostatniej drodze mistrza, gdy 30 listopada 1849 roku, dwa tygodnie po śmierci, trumna z jego ciałem spoczęła na cmentarzu Pere Lachaise.
Kulisy techniki gry fortepianowej Chopina odsłoni odcinek zatytułowany „Pianista i pedagog”. Podobno specjalnością kompozytora była niezwykła delikatność uderzenia, która sprawiała, że najmniejsza nuta dźwięczała jak dzwonek. Heinrich Heine pisał o nim: „Obok Liszta znikają wszyscy pianiści, z wyjątkiem jednego: Chopina, Rafaela fortepianu”. Technikę gry Fryderyk próbował wpoić swoim licznym uczniom. Biografowie szacują, że lekcje u artysty brało około 120 osób.
Po dawce faktów można będzie zrelaksować się słuchając pieśni Chopina w wykonaniu Urszuli Kryger. Zaśpiewa m.in. „Życzenie”, „Melodię”, „Lecą liście z drzewa” oraz zaaranżowany przez Paulinę Viardot – słynną śpiewaczkę i przyjaciółkę kompozytora – mazurek „Plainte d’amour”, a także nokturn „Plainte”. Na fortepianie akompaniować będzie Katarzyna Jankowska.
Chopin, jakiego nie znamy
11.10 | tvp kultura | środa