W 1985 roku absolwenci krakowskiej PWST stworzyli artystyczną wspólnotę i postanowili wyjechać do Zakopanego, by założyć tam teatr. Od początku łączyła ich wiara w siłę sztuki, filozofii i tradycji. Siedzibę dla swej sceny znaleźli w dawnym budynku zakładu wodoleczniczego, miejsca, które na początku XX wieku tętniło życiem artystycznym.

– Chęć dążenia do prawdy i bunt wobec szarej rzeczywistości spowodowały pragnienie stworzenia właśnie tu, w Zakopanem, teatru artystycznego, metafizycznego i potrzebnego. Nieprzypadkowo więc Stanisław Ignacy Witkiewicz, postać tajemnicza, owiana legendą – malarz, dramatopisarz, filozof, teoretyk teatru, człowiek sztuki, związany przez znaczną część życia z Zakopanem, został patronem miejsca, które ma pełnić rolę centrum kulturalnego w turystycznej miejscowości – mówią w filmie artyści, którzy niedawno obchodzili 25-lecie działalności teatru i 125. rocznicę urodzin patrona.

W ciągu ćwierć wieku grupa, której przewodzi Andrzej Dziuk, zyskała sobie uznanie widzów, proponując im, obok wieczorów skrzących się surrealistycznym humorem, dynamiczne widowiska wiele mówiące o kondycji człowieka i naturze świata. Tegoroczne uroczystości, którym poświęcony jest reportaż, rozpoczęły się 24 lutego, w dzień urodzin Witkacego.

Specjalny korowód udał się na Stary Cmentarz, by złożyć kwiaty na grobie matki artysty. W ciągu czterech dni widzowie uczestniczyli w wernisażach, spektaklach oraz spotkaniach z wybitnymi postaciami teatru – reżyserem Jerzym Jarockim czy profesorem Januszem Deglerem.

[i]0.45 | TVP 2 | niedziela[/i]