Malowniczy, nastrojowy, fabularyzowany dokument „Po latach niewoli wstaje Polska... 1914 – 1918” Lucyny Smolińskiej i Mieczysława Sroki rozpoczyna się w sercu Krakowa, na Wawelu, w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów – w miejscu ostatniego spoczynku Józefa Piłsudskiego.
To właśnie on jest głównym bohaterem opowieści o wydarzeniach poprzedzających odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku. – Myśmy się porwali z motyką na słońce, dmuchali przeciwko wichurze nieufności i pogardy dla tych, co się ważą na takie szalone czyny. Ale jeden nas strach ogarniał: abyśmy nie stali się śmiesznymi w historii. Aby nie przysporzyć narodowi polskiemu jeszcze jednego upokorzenia – tak mówiłby Józef Piłsudski zdaniem autorów filmu, gdyby zapytać go, jak ocenia walkę Polaków o niepodległość.
Przewodnikiem i narratorem filmu jest Grzegorz Małecki, który w dawnym gabinecie marszałka w Belwederze przywołuje kolejne historyczne wydarzenia, począwszy od wybuchu I wojny światowej. Widzowie zobaczą miejsca, w których stacjonował dowódca Legionów Polskich, przemierzą wraz z nim szlak bojowy, zajrzą do willi Milusin w Sulejówku, w której mieszkał. W inscenizowanych fragmentach filmu w roli marszałka wystąpił Mariusz Bonaszewski, Marię Dąbrowską gra Dorota Segda, księcia Zdzisława Lubomirskiego – Jacek Rozenek. Atutem dokumentu są także bogate archiwalia, pieśni legionowe i polskie krajobrazy.
Z kolei dwuczęściowy dokument Wincentego Ronisza „A jednak Polska 1918 – 1921” to pierwsza próba ukazania całości działań władz polskich po odzyskaniu niepodległości, a zwłaszcza wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919 – 1920. Walki toczyły się na wszystkich rubieżach Rzeczypospolitej, na zachodzie – o ziemię poznańską, na południu – o Śląsk Cieszyński. Opowieść została szczegółowo zdokumentowana i zilustrowana archiwalnymi fotografiami i materiałami filmowymi. Znalazł się w niej także bogaty materiał związany z walką o niepodległość Ukrainy. Są refleksje na temat nieuchronności starcia polsko-radzieckiego. Dawne dni walki i chwały wspominają w filmie uczestnicy dramatycznych wydarzeń, m.in. generał Roman Abraham, Stefan Andrzejewski, Władysław Kamirski, Kazimierz Węcławski i ksiądz Stanisław Tworkowski.
Główne uroczystości Święta Niepodległości z placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie będą transmitowane na antenie TVP Info, TVP 1, TVP Polonia i TVP Historia. Po ich zakończeniu, zgodnie z tradycją ubiegłych lat, odbędzie się Defilada Historyczna. Rozpocznie się ona na placu Piłsudskiego, przejdzie Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem aż do Muzeum Wojska Polskiego.