Najnowsza produkcja HBO wchodzi na małe ekrany w Polsce w glorii zebranych już za oceanem pochwał. Recenzenci nazwali serial nawet „wizualnym arcydziełem”. Istotnie, pierwszy odcinek „Zakazanego imperium” to telewizyjne widowisko na najwyższym poziomie: z wartką akcją, znakomitymi kreacjami aktorskim, zwłaszcza Steve’a Buscemiego (na zdjęciu) w roli skorumpowanego polityka Enocha „Nucky’ego” Thompsona. Ale nie mogło być inaczej, skoro za kamerą stanął laureat Oscara – Martin Scorsese („Taksówkarz”, „Chłopcy z ferajny”, „Aviator”, „Infiltracja”).

Rok 1920. Atlantic City przygotowuje się do wejścia w życie przepisów o prohibicji. Enoch „Nucky” Thompson, pozbawiony skrupułów skarbnik rady miasta, wraz z innymi, jak on skorumpowanymi przedstawicielami władz, omawiają plan działania. Są pewni, że prohibicja nie tylko nie popsuje im szemranych interesów, ale pozwoli zbić fortunę na nielegalnym handlu alkoholem. Zaczyna się bezpardonowa walka o wpływy między gangami, które kontrolują produkcję i przemyt deficytowego towaru. Biznesowymi planami „Nucky’ego” zaczynają się interesować agenci federalni…

W „Zakazanym imperium” drobiazgowo odtworzone zostało tło obyczajowe: lokale rozrywkowe, nocne kluby i kasyna, z których słynęło Atlantic City – w ciągu dnia modny kurort, nocą stolica hazardu. Rozmach, jaki dotąd znaliśmy głównie z kinowych superprodukcji, byłby nieosiągalny bez gigantycznego budżetu. O pierwszym odcinku, który kosztował prawie 20 mln dolarów, mówi się, że jest jednym z najdroższych w dziejach telewizji.

Serial został wymyślony przez Terence’a Wintera (producent i scenarzysta „Rodziny Soprano”). W gronie reżyserów znalazł się Kanadyjczyk polskiego pochodzenia – Jeremy Podeswa („Pacyfik”). Występują m.in. Michael Pitt, Kelly MacDonald, Stephen Graham jako Al Capone, Michael Shannon i Gretchen Mol.

Scenariusz oparty jest na wątkach z książki „Boardwalk Empire: The Birth, High Times and Corruption of Atlantic City” Nelsona Johnsona. „Zakazane imperium” otrzymało trzy nominacje do Złotych Globów w kategoriach: najlepszy serial, aktor (dla Buscemiego) i aktorka drugoplanowa (dla MacDonald).