Filip Memches

Filip Memches

Redaktor i publicysta działu Opinie oraz Plusa Minusa, weekendowego wydania "Rzeczpospolitej"

Redaktor, publicysta działu Opinie oraz Plusa Minusa, weekendowego wydania "Rzeczpospolitej"

Andrzej Paczkowski o świętowaniu 11 listopada w PRL

Czasem na 11 listopada organizowano konferencję naukową czy składanie kwiatów. Żadnych defilad - mówi prof. Andrzej Paczkowski, historyk

Memches: Dlaczego PiS nie wprowadzi w Polsce rządów silnej ręki

Jest jeden ponadczasowy powód, dla którego PiS nie wprowadzi rządów silnej ręki – polska kultura polityczna. U nas dyktatury narzucane były z zewnątrz – pisze publicysta „Rzeczpospolitej".

Memches: Paradoks Martina Schulza

Kandydat SPD na kanclerza Niemiec, Martin Schulz znany jest z wyrazistych poglądów i polemicznego temperamentu. Można się zatem spodziewać, że w trakcie kampanii wyborczej szermować będzie radykalizmem.

Katastrofa październikowa

Rosjanie mają problem z rodzimą historią. Wydawało się, że krach mocarstwa komunistycznego otworzy możliwość mierzenia się z ciemnymi kartami przeszłości.

Memches: Trump jest prezydentem Ameryki, a nie Polski

Tym, co przeszkadza Polakom zrozumieć Donalda Trumpa, jest polonocentryzm. I nic dziwnego, że nad Wisłą taka perspektywa dominuje – to normalne, że każdy naród przyjmuje swój partykularny punkt widzenia.

Filip Memches: Dlaczego nie jestem konserwatystą?

Przyglądając się polskim sporom politycznym, nieraz przyłapuję się na tym, że kibicuję ludziom, z którymi w najważniejszych kwestiach jest mi nie po drodze. A chodzi o szeroko pojętą prawicę.

Filip Memches o tym, czy morderstwo w Ełku to kolejna odsłona wojny między cywilizacjami

Polska to nie Francja czy Niemcy. Imigrantów z krajów muzułmańskich wciąż u nas mało. I trudno się spodziewać, że przybędzie ich tyle, iż urosną do rozmiaru, który stanie się dla Polaków źródłem konfliktów społecznych. A jednak po ekscesach w Ełku poszedł w świat komunikat, że Polska zaczyna mieć te same kłopoty co kraje starej Europy.

Filip Memches: Jak zabrać PiS Polskę solidarną

Twardy trzon opozycji ma problem z wypracowaniem narracji, która byłaby konkurencyjna dla przekazu PiS.

Memches: Kremlowski konserwatywny queer

Chór Aleksandrowa miał swoich fanów zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie. W przypadku Rosji i innych krajów, w których sowieckie dziedzictwo wciąż kształtuje tożsamość ich mieszkańców, to oczywistość.