niedziela

19.00 | Trójka

Scena Teatralna Trójki zaprasza na słuchowisko „Burmistrz" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Michała Kotańskiego. Mieszkańcy miasta, w którym rozgrywa się akcja, wiodą spokojne i ustabilizowane życie pod rządami cieszącego się nieskazitelną opinią burmistrza. Symbolem niezmiennie panującego tam porządku jest pomnik wykonany z najszlachetniejszych kamieni. Przedstawia nieskazitelnego bohatera, z którym dumnie utożsamiają się wszyscy mieszkańcy. Niestety, pewnego dnia zdarza się wypadek: burmistrzowi wypada z ręki gazeta, w której napisane jest, „że Prawda cały świat okrąży i do kogo trzeba dotrze". Później burmistrzowi we śnie objawia się Matka Boska, która oznajmia, że słyszy okropne krzyki dobiegające z miasta, dlatego musi je zniszczyć. Włodarz może zapobiec katastrofie, jeśli znajdzie znajdzie pięćdziesięciu sprawiedliwych wśród reszty grzeszników. Tymczasem miasto zamieszkują ludzie, którzy nie są gotowi na weryfikację wojennej przeszłości i chcą uciec przed bolesną prawdą. Zamknięci na dialog stoją na drodze niemiecko-izraelskiego porozumienia...

Tekst napisała Małgorzata Sikorska-Miszczuk, dramatopisarka i scenarzystka, autorka m.in. sztuk „Szajba", „Śmierć Człowieka-Wiewiórki" oraz „Katarzyna Medycejska". W 2009 roku Grand Prix radiowego konkursu Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie zdobył jej dramat „Walizka" w reżyserii Julii Wernio.

W „Burmistrzu" tytułową rolę zagrał Mirosław Zbrojewicz (Burmistrz Przed i Po). Partnerują mu Piotr Ligienza (Niemiec Na Pokucie), Ewelina Starejki (Miss Piękności), Agata Pruchniewska (Matka Boska), Przemysław Wasilkowski (Burmistrz Nowego Jorku), Marian Dziędziel (Mieszkaniec Miasta), Magda Karel (Narratorka), Chór Synowych: Monika Węgiel, Anna Markowicz, Chór Zięciów: Michał Podsiadło, Przemysław Wyszyński, Marcin Januszkiewicz.

poniedziałek – czwartek

13.45 | Jedynka

Propozycja dla wszystkich miłośników twórczości Andrzeja Mularczyka. Janusz Kukuła przeniósł do radia powieść „Każdy żyje jak umie, czyli skąd się wzięli Sami swoi" rozgrywającą się na Kresach i przedstawiającą historie postaci, które stały się pierwowzorami Kargula i Pawlaka. Głównym bohaterem jest Jaśko z podolskiej wsi Krużewniki, człowiek pamiętliwy i zawzięty, gotów za wszelką cenę bronić swojej ziemi.

W nagraniu udział wzięło 76 aktorów. Narratorem jest Krzysztof Gosztyła, a główne role kreują: Marian Opania i Łukasz Lewandowski (Jan, pierwowzór postaci Pawlaka) i Sławomir Pacek (pierwowzór Kargula). W najbliższych odcinkach usłyszymy m.in. o siedmioletnim pobycie Jana w Argentynie, gdzie musiał uciekać po kłótni z teściem i Panem Bogiem, oraz o okolicznościach, w jakich główny bohater przyszedł na świat. Podczas jego narodzin grzmiało i padało. A wedle starej wróżby kto rodzi się w czasie burzy, ten spokojnego losu nie uświadczy. W czwartym tygodniu życia matka wzięła go ze sobą na żniwa, a kto tak wcześnie na pole wychodzi, temu ziemia jest podobno przeznaczona...