O tym, że jednak kultura cygańska nie przechodzi do lamusa, że ciągle żyje i spotyka się z zainteresowaniem, świadczy realizowany od 15 lat Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów.
Pierwsze 11 edycji odbyło się w Ciechocinku. W 2008 roku impreza przeniosła się ze spokojnego uzdrowiska do Glinojecka, niewielkiego miasteczka w województwie mazowieckim, i szybko stała się główną atrakcją tej miejscowości.
To właśnie tu zjadą Cyganie niemal z całego świata. Publiczność, która lubi wielobarwne widowiska, będzie zapewne urzeczona atmosferą festiwalu, muzyką, strojami Romów. Wśród kolorowych taborów zapłoną ogniska.
Jednym z pomysłodawców imprezy jest Don Vasyl, pieśniarz i muzyk. Niemal ćwierć wieku temu zaczął występować z członkami słynnego niegdyś zespołu cygańskiego Roma. Potem sam wypromował wielu romskich wokalistów. Na festiwalu pojawiły się m.in. Elza, Dziani, Liza, Carmen, Petro. Zadebiutował też syn Vasyla – Vasyl Junior. Zespół Don Vasyl i cygańskie gwiazdy mają w repertuarze słynne przeboje: „Ore, Ore", „Cyganeczka Zosia", „Kocham Cygana Jana", „Gdzie nasz kolorowy świat", „Śpiew to życie", i wiele innych. Ta właśnie grupa, która nagrała już 30 płyt, pojawi się w tym roku na festiwalu w Glinojecku.