Będzie uczestniczyć w czytaniu „Biesiady u hrabiny Kotłubaj” jako tytułowa hrabina Maria Kotłubaj. Towarzyszyć jej będą Jakub Przebindowski jako Gombrowicz, Aleftyna Gościmska – Markiza, i Krzysztof Wieczorek – Baron Apfelbaum.
– Odbywający się od siedmiu lat festiwal poświęcony fenomenowi mieszkającego w tych stronach autora „Ferdydurke” w tym roku odnosić się będzie także do grona jego przyjaciół, m.in. Brunona Schulza i Witkacego – mówi inicjator i organizator projektu Kamil Stelmasik. Dlatego zaprosiliśmy do BWA znaną już nie tylko w Polsce, organizowaną pod patronatem „Rz”, wystawę „W stronę Schulza”. W programie znajdą się spotkania literackie, koncerty, konkursy. Swoją ekspozycję będzie miał też Leszek Mądzik, który poprowadzi cykl warsztatów.
Aranżacji kolejnej edycji projektu „W stronę Schulza” podjęła się Tatiana Kwiatkowska, wybitna scenografka telewizyjna, teatralna i operowa.
– Aranżując tę edycję wystawy, odniosłam się do schulzowskich fobii – mówi artystka.
– Chciałam pokazać Brunona Schulza jako człowieka, który bał się wielkich przestrzeni, ludzi, żył w swoim świecie. Stąd pomysł na mroczny labirynt, którym przechodzić będą widzowie. Istotnym elementem inscenizacji jest tak ważna dla Schulza postać Ojca. Nad ekspozycją unosić się będą zaprojektowane przeze mnie dziwaczne ptaki, które roiły się w jego wyobraźni. Świetnie korespondują z tym zarówno kostiumy Zofii de Ines, jak i pokazywane po raz pierwszy na tej wystawie wielkie i mroczne płótna Franciszka Starowieyskiego wypożyczone z warszawskiego Teatru Ateneum.