Jak tłumaczyła komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner, z tych dodatkowych 600 mln euro tylko 350 mln to nowe środki z tzw. marginesu, z rubryki na politykę sąsiedzką i stosunki zewnętrzne. 250 mln euro KE chce wyasygnować ze środków na regionalne programy w ramach EPS na Wschodzie.
Przywódcy "27" zaprosili do tej zaproponowanej w ubiegłym roku przez Polskę i Szwecję inicjatywy Armenię, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzję, Mołdawię i Ukrainę.
W projekcie wniosków ze szczytu zapisano, że zniesienie systemu wizowego będzie możliwe jedynie "w długoterminowej perspektywie", "traktując każdy z krajów z osobna, i o ile spełnione będą warunki dotyczące zarządzania i bezpieczeństwa granic".
Przywódcy unijni podkreślają też, że PW będzie otwarte dla "krajów trzecich" (chodzi m.in. o Rosję czy Turcję), które będą mogły być zapraszane do "konkretnych projektów, traktowanych z osobna", rozwijanych w ramach Partnerstwa Wschodniego.
[srodtytul]Podwojone środki MFW[/srodtytul]
Minister finansów Jacek Rostowski mówił też o [link=http://www.rp.pl/artykul/5,279286.html]podwojeniu środków Międzynarodowego Funduszu Walutowego[/link]. Jego zdaniem zapewni to większe bezpieczeństwo krajom pogrążonym w kryzysie takim jak Węgry. Poinformował też, że unijni ministrowie finansów zdecydowali, aby zarekomendować szefom rządów i państw "bardzo znaczne" powiększenie środków unijnych na pomoc dla krajów członkowskich znajdujących się poza strefą euro.