Paweł Gawlik

Język wymysiöeryś przetrwał pod Bielskiem-Białą 700 lat

Językiem wymysiöeryś, który przetrwał pod Bielskiem-Białą 700 lat, posługuje się już tylko kilkadziesiąt osób z najstarszego pokolenia. I jeden 17-latek, który się uparł, że nie będzie ostatni

Jak król z prezydentem

5 lat temu, 10 listopada 2007, doszło do głośnego zgrzytu dyplomatycznego. Na szczycie panamerykańskim w Chile król Hiszpanii Juan Carlos, zniecierpliwiony zachowaniem Hugo Cháveza, zwrócił się do prezydenta Wenezueli słowami: "?Por qué no te callas?" Czyli: "Dlaczego się nie zamkniesz?"

Przyjaźń na czterech kołach

Przejechać Nysą z Budapesztu do Warszawy i po drodze dowiedzieć się, na ile prawdziwe jest powiedzenie: Polak Węgier dwa bratanki. Taki pomysł mieli Katarzyna Zolich i Tomasz Ducki na inaugurację polskiej prezydencji w Unii Europejskiej

"Batory Express": artyści uczczą polską prezydencję w Unii

1 lipca na ulice Warszawy wróci Nysa "Batory Express". Młodzi artyści przez cały maj jeździli po Polsce i Węgrzech. Zbierali zdjęcia i wspomnienia o przyjaźni między tymi dwoma krajami.

BBC zapowiada "Holy Flying Circus" - film o "Żywocie Briana"

BBC przygotowuje ironiczną komedię o kulisach powstania filmu "Żywot Briana" i kontrowersjach, jakie obraz wywołał.

Sistars zagrają przed Princem na Heineken Open'er Festival

Ostatnią gwiazdą Heineken Open'er Festival będzie zespół Sistars - poinformowali organizatorzy.

Santana nie zagra na Legii

Jak się dowiedzieliśmy, koncert Carlosa Santany, zaplanowany 22 czerwca na stadionie warszawskiej Legii, został odwołany.

Norweskie MSZ szkoli dyplomatów z wiedzy o black metalu

Norweskie ministerstwo spraw zagranicznych szkoli swoich dyplomatów z wiedzy o rodzimej scenie blackmetalowej.

"Moda na sukces" z nagrodą Daytime Emmy

W Las Vegas rozdano nagrody Daytime Emmy. Główne wyróżnienie dla najlepszego serialu po raz trzeci z rzędu przypadło operze mydlanej "Moda na sukces".

Totart i kontrkultura schyłku PRL - recenzja

Trzech autorów, trzy opowieści i trzy aspekty młodzieżowej kontrkultury. Książka „Artyści, wariaci, anarchiści" pokazuje, że Gdańsk u schyłku komunizmu to nie tylko miasto „Solidarności".