Relacja z obrad Sejmu:

23.15

O wynikach tej debaty i najnowszych doniesieniach na temat pandemii koronawirusa piszemy od rana.

23.00

W Sejmie rozpoczęło się rozpatrywanie wniosku Koalicji Obywatelskiej o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Debatę przedłuży zapewne awantura, do jakiej doszło na sali sejmowej. Wzburzenie części sali wzbudziły słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o „hołocie”, wypowiedziane prawdopodobnie pod adresem opozycji.

22.50

Sejm znaczną większością głosów przyjął ustawę o zasiłku solidarnościowym i podwyższeniu zasiłku dla bezrobotnych, przedstawioną przez prezydenta Andrzeja Dudę.

21.50

Rada Gubernatorów NBA przegłosowała wznowienie zawieszonego sezonu 2019-2020. Decyzję musi zatwierdzić związek zawodników.

Stephen Gosling / NBAE / Getty Images / Getty Images via AFP

Stephen Gosling / NBAE / Getty Images / Getty Images via AFP

21.15

Od 15 czerwca w środkach transportu publicznego w Anglii zasłanianie twarzy będzie obowiązkowe, a nie – jak obecnie – zalecane. Brytyjski minister ds. transportu Grant Shapps poinformował, że osoby niestosujące się do nakazu mogą zostać niewpuszczone do autobusu lub pociągu, a także ukarane grzywną.

20.15

19.10

W związku z poważnym spadkiem popytu na wino podczas pandemii koronawirusa, francuscy gorzelnicy rozpoczęli akcję skupu i destylacji niesprzedanego trunku. Wykorzystają go do produkcji żelu do dezynfekcji.

JEFF PACHOUD / AFP

JEFF PACHOUD / AFP

18.35

We Włoszech w ciągu ostatniej doby potwierdzono 177 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 88 osób. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło 33 689 osób.

18.00

17.45

Popołudniowy komunikat MZ informuje o kolejnych 222 potwierdzonych zakażeniach koronawirusem. Nie odnotowano nowych zgonów. Liczba zakażonych przekroczyła w Polsce 25 tysięcy.

17.15

Zmarł najmłodszy ozdrowieniec – urodzony na Filipinach Kobe Manjares, który zakaził się koronawirusem w piątej dobie życia.

16.55

Ze stanowiskiem Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach pożegnała się Urszula Mendera-Bożek, a z początkiem czerwca jej obowiązki przejął dr Grzegorz Hudzik – informuje Onet, dodając, że zmiana to prawdopodobnie efekt trudnej sytuacji sanepidów na Śląsku i skarg mieszkańców na działalność stacji w województwie.

16.30

Indeks Nasdaq 100 ustanowił rekord na początku czwartkowej sesji. Od marcowego dołka wzrósł o 43 proc. Szerszemu indeksowi Nasdaq Composite brakowało w czwartek do rekordu 1,5 proc.

16.15

16.05

Większością głosów 235:219 Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego.

15:05

Republika Czeska zniesie 5 czerwca wszelkie ograniczenia dotyczące podróży do i z Austrii, Niemiec i Węgier – podała agencja informacyjna CTK cytując premiera Andreja Babisza.

15:01

Zbudowany w pośpiechu szpital polowy, który miał odciążyć placówki medyczne w Sztokholmie, zostanie zlikwidowany. Stolica Szwecji opanowała rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa.

14:50

14:29

„PiS dalej będzie kręcił swoje lody a Platforma nie ulegnie rozpadowi” – pisze na swoim profilu na Facebooku Paweł Kukiz, lider Kukiz’15, poseł Koalicji Polskiej.

14:18

Co robić ze wsparciem z ZUS, które przedsiębiorca dostał, choć o nie nie wnioskował? Takie przypadki zgłaszają zaskoczeni właściciele firm.

14:14

Minister spraw zagranicznych Portugalii Augusto Santos Silva nie krył zaskoczenia po deklaracji ze strony Hiszpanii w sprawie planowanego otwarcia granic. Zapowiedział, że będzie się domagał wyjaśnień od hiszpańskiego rządu.

13:50

Władysław Kosiniak-Kamysz: To histeryczne wystąpienie, ustawka pod Andrzeja Dudę. Wam potrzeba lekarza, was trzeba uleczyć z ciężkiej choroby nienawiści, jesteście wektorem tej choroby, roznosicie ją po Polsce. Wy macie jeden program: zabić Platformę.

13:49

Borys Budka w Sejmie: To co premier przed chwilą powiedział to była farsa, próba przykrycia nieudolności tego rządu. Czemu pan premier nie wspomniał o stadninie w Janowie, zniszczyliście Alior Bank, za co się nie zabierzecie to zepsujecie. Dzisiaj, gdyby pan był człowiekiem honoru za Szumowskiego, za Banasia, podałby się pan do dymisji.

13:27

Po co ten wściekły atak na nas, który tylko obnażył niemoc i strach PiS? Przecież Premier mógł wprost zaapelować o głos na Dudę, jak Elżbieta Witek – komentują wystąpienie premiera politycy opozycji.

13:26

Członkowie niemieckiego rządu koalicyjnego uzgodnili rekordowy pakiet bodźców mających przyśpieszyć wychodzenie gospodarki kraju z pandemii.

13:24

Duda: Za rządów PO-PSL walka z kryzysem odbywała się kosztem grup polskiego społeczeństwa, które nie są elitami finansowymi. Przez ostatnie cztery lata była w Polsce prowadzona zupełnie inna, ambitna polityka.

13:22

Prezydent Andrzej Duda: Wysłuchałem wystąpienia premiera z satysfakcją. Kilka dni temu zaproponowałem premierowi patrząc na sytuację, aby wyszedł i wystąpił o wyrażenie przez Sejm wotum zaufania.

13:07

„Opozycjo – jeśli potrafisz – odwołaj ten rząd!” – pisze na swoim profilu na Twitterze poseł Porozumienia, Kamil Bortniczuk.

13:06

Przerwa w posiedzeniu Sejmu do 13:20.

13:05

Morawiecki: Spójrzmy Polsce w oczy. Chcemy Polsce i Polakom powiedzieć bardzo mocno – mimo kryzysu, mimo tych wszystkich kłamstw będziemy dalej prowadzić Polskę ku ambitnym celom, ku lepszemu podziałowi dóbr, ku Polsce sprawiedliwej. Będziemy to robić dopóki starczy życia. Proszę wysoką izbę o udzielenie wotum zaufania.

13:02

Morawiecki: Dzisiaj rozstrzyga się pytanie czyja ma być Polska – czy ma być Polską ludzi wolnych czy ludzi, którzy są poddani różnym manipulacjom przez przemożną siłę mediów; czy Polska ma być aktorem, czy widzem w tej europejskiej, a może z czasem nawet światowej grze.

13:01

Morawiecki: Potrzebne są rządy zgody, rządy jedności, jedności w państwie polskim.

12:59

Morawiecki: Dzisiaj grozi nam choroba klinczu, paraliżu między poszczególnymi władzami w państwie. Ten immobilizm może doprowadzić do klinczu, do marazmu.

12:53

Morawiecki: Doprowadziliśmy do tego, że na najważniejszą funkcję w UE nie został wybrany człowiek, który szkodził Polsce (chodzi o Fransa Timmermansa, który był kandydatem na przewodniczącego KE – red.). Jak jeździcie za granicę to dbajcie o interesy Polski, a nie walczcie z rządem polskim. Bo to wielki błąd.

12:52

Morawiecki: Nauczcie się jednego języka przede wszystkim, najważniejszego, języka polskich interesów, pilnowania polskich interesów.

12:43

Morawiecki o Platformie Obywatelskiej: Partia wyprzedaży

12:39

Morawiecki: Platforma ma dla rodzin plan Rabieja-Trzaskowskiego. To jest plan ataku na polskie rodziny. Podniesienie ręki na dzieci w polskich rodzinach jest niedopuszczalne. My doprowadzimy do tego, że dzieci będą chronione przed waszymi ideologicznymi eksperymentami. Bo dzieci są świętością.

12:35

W tym roku w Paryżu z okazji Dnia Bastylii nie odbędzie się parada wojskowa. Zastąpi ją ceremonia na Placu Zgody w centrum Paryża – poinformowała kancelaria prezydenta Emmanuela Macrona. Elementem ceremonii będzie tradycyjny przelot samolotów francuskich sił powietrznych nad miastem. Celem ceremonii będzie uhonorowanie udziału wojska w walce z koronawirusem, a także walki pracowników ochrony zdrowia z epidemią.

12:33

Morawiecki: W 2009 roku w Polsce szalała epidemia świńskiej grypy. Kiedy zachorowań było ponad 130 tysięcy rada pani premier Kopacz była taka: nic nie róbcie, cieszcie się wiosną. Premier Donald Tusk mówił, że to globalna histeria. To nam realnie groziło. Gdy umierały setki osób nie było właściwej reakcji po stronie partii pana Borysa Budki i pana Rafała Trzaskowskiego.

12:27

Morawiecki o walce z epidemią: Działaliśmy błyskawicznie, zakazaliśmy zgromadzeń publicznych po sześciu dniach od pierwszego zakażenia. W Niemczech, Francji – po 40 dniach. To jest sztuka właściwego działania. Odnieśliśmy ogromny sukces w walce z koronawirusem.

12:23

Morawiecki w Sejmie mówi o sukcesach swojego rządu: wskazuje na spadek bezrobocia, wzrost PKB, wzrost pensji minimalnej i wzrost średniego wynagrodzenia.

12:22

Epidemia koronawirusa sprawiła, że w ciągu zaledwie dwóch miesięcy wyjechało z Polski 10 proc. obcokrajowców, najwięcej ubyło Rosjan.

12:21

Ministerstwo Turystyki Indonezji zapowiedziało, że od października Bali zacznie stopniowo otwierać się dla turystów zagranicznych. Będzie to możliwe pod warunkiem utrzymania małej liczby zakażonych koronawirusem.

12:18

Morawiecki: Jeśli posiadacie większość – odwołajcie nas. Albo przestańcie judzić. Dajcie nam działać, nie przeszkadzajcie.

12:17

Morawiecki: Potrzebujemy jedności między władzą wykonawczą, ustawodawczą, prezydentem, Sejmem, samorządami. Bardzo tego potrzebujemy.

12:15

Morawiecki: Polacy nie potrzebują waszego pieniactwa, awantur, Polacy potrzebują stabilności i spokoju.

12:15

Morawiecki: Czego potrzebują dzisiaj Polacy? Potrzebują dzisiaj skuteczności, sprawiedliwości, potrzebują tego, aby nasze działania miały realny wpływ na rzeczywistość.

12:14

Morawiecki: Na naszych oczach wykuwa się nowy porządek świata, świata po koronawirusie.

12:13

Premier Morawiecki składa w Sejmie wniosek o wotum zaufania.

12:07

12:02

Absolwenci szkół średnich w Danii dostali zgodę od władz kraju na zorganizowanie kolorowego pochodu z okazji zakończenia roku szkolnego.

11:59

Premier Mateusz Morawiecki przyjął propozycję prezydenta w sprawie wystąpienia do Sejmu o wotum zaufania. Andrzej Duda chce pokazać w ten sposób, że Zjednoczona Prawica ma mandat, by podejmować działania w czasie kryzysu.

11:43

U sekretarza w resorcie obrony Indii, Ajaya Kumara, wykryto zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 – informuje Reuters. To najwyższy rangą przedstawiciel władz Indii, u którego wykryto koronawirusa.

11:26

W Finlandii liczba zakażeń koronawirusem wykrywanych w ciągu doby zmniejszyła się w ostatnich dwóch tygodniach, mimo ponownego otwarcia szkół w połowie maja – podał resort zdrowia Finlandii. W Finlandii koronawirusem zakaziło się jak dotąd 6911 osób, 321 zmarło w wyniku COVID-19.

11:16

Twórca Microsoftu, miliarder Bill Gates wezwał do tego, by – w momencie pojawienia się skutecznej szczepionki na COVID-19 – rozprowadzić ją „globalnie”.

11:15

10:51

W Korei Południowej wykryto w ciągu ostatniej doby 39 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – 33 z nich to zakażenia, do których doszło na terenie Korei – podają Koreańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób.

10:29

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski zapowiedział, że jeżeli epidemia koronawirusa nie ustąpi, w nowym roku szkolnym będzie kontynuowana zdalna edukacja.

10:28

W Rosji w ciągu doby wykryto 8831 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – łączna liczba zakażeń wykrytych w tym kraju przekroczyła 440 tysięcy i wynosi obecnie 441108.

Alexander NEMENOV / AFP

Alexander NEMENOV / AFP

10:14

W Polsce wykryto 139 nowych przypadków koronawirusa i dwa kolejne zgony z powodu COVID-19.

10:00

9:45

Sesja parlamentu Izraela zaplanowana na czwartek została odwołana, po tym jak u jednego z parlamentarzystów test na obecność koronawirusa dał wynik pozytywny.

9:33

Dziś Andrzej Duda wchodzi w buty Donalda Tuska mówiąc wyłącznie o wielkich inwestycjach, podczas gdy ludzie drżą czy będą mieli pracę – mówił w rozmowie z Michałem Kolanko Jarosław Makowski, radny PO w Katowicach, były dyrektor Instytutu Obywatelskiego.

9:19

Pamiętam taki sondaż w piątek przed wyborami europejskimi, który dawał Koalicji Europejskiej zwycięstwo. Pomylił się o piętnaście punktów. Nie wierzymy zatem w sondaże, ale w zdrowy rozsądek – mówi kandydat PSL w wyborach prezydenckich Władysław Kosiniak-Kamysz.

9:14

W ciągu doby liczba hospitalizowanych z powodu zakażenia koronawirusem w Polsce zmniejszyła się o 49 osób.

9:13

Opozycja nie zdała testu w sytuacji, gdy pojawiły się konstruktywne propozycje wyjścia z tego dylematu ustrojowego. Opozycja była zamknięta na każde rozwiązanie – mówił w TVN24 polityk Porozumienia, wiceminister obrony narodowej, Marcin Ociepa.

8:52

W USA w ciągu doby stwierdzono 19699 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i 995 zgonów z powodu COVID-19. Łącznie w USA wykryto 1851520 zakażeń koronawirusem i 107175 zgonów z powodu COVID-19 – podaje CNN powołując się na dane Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

8:44

Chiny poinformowały, że złagodzą ograniczenia związane z koronawirusem, aby umożliwić większej liczbie zagranicznych przewoźników lot na chińskie lotniska. To reakcja Pekinu na zapowiedź Waszyngtonu w sprawie zakazu lotów chińskich linii lotniczych do USA.

8:37

W Pakistanie w ciągu doby stwierdzono 4801 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – łączna liczba zakażeń wirusem w tym kraju wzrosła tym samym do 85624, co oznacza, że w Pakistanie wykryto więcej zakażeń niż w Chinach kontynentalnych.

Aamir QURESHI / AFP

Aamir QURESHI / AFP

8:18

Rząd Indii zatwierdził stosowanie remdesiviru w nagłych wypadkach u pacjentów z COVID-19.

7:59

Administracja Donalda Trumpa wybrała pięć firm, w tym Moderna, AstraZeneca i Pfizer, jako najbardziej prawdopodobni kandydaci do stworzenia szczepionki przeciw koronawirusowi – donosi „New York Times”.

7:37

Niemcy odnotowali 394 nowe przypadki koronawirusa. Łącznie od początku epidemii jest chyba 182 746.

W ciągu ostatniej doby zmarło 30 pacjentów (łącznie 8581).

7:28

Przeprowadzona po śmierci sekcja zwłok wykazała, że George Floyd uzyskał dodatni wynik testu na obecność koronawirusa.

6:58

Władze Nowej Zelandii odrzucają apele przedstawicieli biznesu, by wznowić loty do Australii w ciągu miesiąca. Zdaniem nowozelandzkiego rządu byłoby to przedwczesne.

6:42

6:38

Nawet do 25 proc. może spaść maksymalne obłożenie kinowej sali za sprawą wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jako pierwsi – w kraju i Europie – ruszają mali kiniarze. W swoim tempie – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:23

Niemożliwość uruchomienia klimatyzacji w wielu salach rozpraw może się źle skończyć dla uczestników procesów – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:13

6:11

Polityczne role się odwróciły. To PiS stawia dziś na wielkie inwestycje publiczne, które mają być kołem zamachowym gospodarki i nasycić narodową dumę, a PO na społeczny bunt przeciw podziałom, propagandzie, arogancji władzy. Inaczej niż pięć lat temu – pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Szułdrzyński.

6:00

To będzie krótka i zaciekła kampania prezydencka. Po tygodniach niepewności i sporów Polacy pójdą do urn w pierwszej turze głosowania 28 czerwca. Sztaby pokazują swoje strategie – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

5:29

W Dakarze, stolicy Senegalu, doszło do protestu przeciwko wprowadzonej w całym kraju w związku z epidemią koronawirusa godzinie policyjnej obowiązującej od blisko trzech miesięcy. Uczestnicy protestu rzucali kamieniami w funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa i podpalali opony na ulicach miasta.

5:14

Chińska Komisja Zdrowia Publicznego poinformowała o wykryciu w ciągu ostatniej doby jednego objawowego zakażenia koronawirusem i czterech zakażeń bezobjawowych. W ciągu doby w Chinach nie stwierdzono żadnego zgonu spowodowanego COVID-19.

5:09

W Brazylii drugi dzień z rzędu stwierdzono rekordową dobową liczbę ofiar COVID-19 – w ciągu ostatnich 24 godzin w kraju stwierdzono 1349 zgonów z powodu zakażenia koronawirusem.

4:56

W ciągu ostatniej doby w Meksyku stwierdzono 1092 zgonów na COVID-19 – to największy dobowy przyrost liczby zgonów od początku epidemii w tym kraju. Łącznie w Meksyku w wyniku COVID-19 zmarło 11729 osób. Biorąc pod uwagę liczbę wykrytych przypadków i liczbę zgonów śmiertelność COVID-19 wynosi w Meksyku 11,5 procent. W rzeczywistości jest jednak zapewne mniejsza – władze Meksyku przyznają bowiem, że rzeczywista liczba zakażeń w kraju jest wyższa, ale wiele z nich pozostaje niewykrytych.

Ulises RUIZ / AFP

Ulises RUIZ / AFP

4:21

4:20

W wyniku COVID-19 zmarło w Polsce 1115 osób.

4:15

W Polsce zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 wykryto u 24687 osób.

4:05

Na całym świecie koronawirusem zakaziło się 6429453 osób. W wyniku COVID-19, choroby wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2, zmarły 385873 osoby. Za wyleczone uznaje się 2804649 osób, u których wykryto zakażenie się wirusem.

W USA wirusem zakaziło się 1851530 osób, w Brazylii – 584016, w Rosji – 431715, w Wielkiej Brytanii – 281270, w Hiszpanii – 240326, we Włoszech – 233836, w Indiach – 216824, we Francji – 188450, w Niemczech – 184121, w Peru – 178914, w Turcji – 166422, w Iranie – 160696, w Chile – 113628, w Meksyku – 101238, w Kanadzie – 94619, w Arabii Saudyjskiej – 91182, w Chinach – 83022, w Pakistanie – 80463, w Katarze – 62160, w Belgii – 58685, w Bangladeszu – 55140, w Holandii – 46939, na Białorusi – 45116, w Ekwadorze – 40966, w Szwecji – 40803, w RPA – 37525, w Singapurze – 36405, w ZEA – 36359, w Portugalii – 33261, w Kolumbii – 31935, w Szwajcarii – 30893.

W wyniku COVID-19 w USA zmarło 107148 osób, w Wielkiej Brytanii – 39811, we Włoszech – 33601, w Brazylii – 32548, we Francji – 29024, w Hiszpanii – 27128, w Meksyku – 11729, w Belgii – 9522, w Niemczech – 8602, w Iranie – 8012, w Kanadzie – 7578, w Indiach – 6088, w Holandii – 5996, w Rosji – 5208, w Peru – 4894, w Chinach – 4634, w Turcji – 4609, w Szwecji – 4542, w Ekwadorze – 3486, w Szwajcarii – 1921, w Indonezji – 1698, w Irlandii – 1659.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.