fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Epidemia w Polsce: 139 nowych przypadków koronawirusa. Zmarły dwie osoby

AFP
Liczba potwierdzonych wynikami badań przypadków koronawirusa w Polsce wzrosła do 24 826 - podało Ministerstwo Zdrowia, informując jednocześnie o śmierci 2 zakażonych osób. Liczba ofiar epidemii w Polsce wynosi 1117.

Nowe, potwierdzone w czwartek przypadki dotyczą województw: śląskiego (104), małopolskiego (15), wielkopolskiego (6), świętokrzyskiego (5), opolskiego (4), dolnośląskiego (3), kujawsko-pomorskiego (1) i podlaskiego (1).

Resort zdrowia poinformował również o śmierci dwóch osób - 83-letniej kobiety ze Zgierza i 67-letniego mężczyzny z Raciborza.

Z opublikowanych danych wynika, że obecnie hospitalizowanych jest 2101 osób. 79 341 objęto kwarantanną, a 18 721 nadzorem epidemiologicznym. 12 227 uważa się za osoby wyzdrowiałe.

W środę łącznie odnotowano 292 nowe przypadki zakażeń oraz 23 zgony.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA