01:55
25.05.2024

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

01:52
25.05.2024

Putin odniósł się do katastrofy, w której zginął prezydent Iranu

Prezydent Rosji zwrócił uwagę na śmigłowce produkcji rosyjskiej, które leciały w irańskim konwoju. Władimir Putin mówił też o stosunkach między Iranem a Rosją.

Czytaj więcej

Putin o śmierci Raisiego: Rosyjskie śmigłowce doleciały bez problemu
01:21
25.05.2024

Nowe informacje o ostrzale Charkowa  

Mar Charkowa Ihor Terechow podał w mediach społecznościowych, że w wyniku rosyjskiego ostrzału częściowo zniszczony został budynek liceum w jednej z dzielnic miasta, a sąsiedni budynek został uszkodzony. Informacje o ewentualnych zabitych i rannych jeszcze nie dotarły do władz Charkowa.

00:35
25.05.2024

Zełenski dziękuje Niemcom

"W kwietniu kanclerz Olaf Scholz poinformował mnie o decyzji o przekazaniu Ukrainie przez Niemcy trzeciego systemu obrony powietrznej Patriot. Zapowiedział wówczas także, że w maju Ukraina otrzyma czwarty system IRIS-T SLM" - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że Niemcy potwierdziły teraz dostawę tego systemu na Ukrainę, "po raz kolejny pokazując, że jako sojusznik godny zaufania dotrzymują słowa". "Niemcy przodują we wzmacnianiu obrony powietrznej Ukrainy, ratowaniu życia Ukraińców i zachowaniu pokoju w Europie" - napisał w mediach społecznościowych Zełenski, dziękując Scholzowi i Niemcom.

00:10
24.05.2024

Doniesienia o eksplozjach w Charkowie

Informację przekazał mer miasta Ihor Terechow.

23:51
24.05.2024

90 starć na froncie

Według stanu na godz. 23:00, od północy na Ukrainie odnotowano 90 starć bojowych, a pozycje wojsk ukraińskich i obszary zaludnione były ostrzeliwane za pomocą różnych rodzajów broni ponad 2200 razy - przekazało ukraińskie dowództwo. Według tego źródła, najgoręcej jest na kierunkach kupiańskim, pokrowskim, kramatorskim i charkowskim.

23:35
24.05.2024

Ukraińskie dowództwo donosi o rosyjskich atakach

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie dwa ataki rakietowe i 33 uderzenia z powietrza - podał w wieczornym komunikacie Sztab Generalny Ukrainy. Według strony ukraińskiej, Rosjanie wykorzystali w atakach 224 drony kamikadze.

23:10
24.05.2024

Rosjanie kontynuują ostrzał na północy Ukrainy

Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie 31 razy ostrzeliwały tereny przygraniczne regionu. Odnotowano 204 eksplozje, brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.

22:44
24.05.2024

Ciało mężczyzny w rzece na granicy Ukrainy

Podczas patrolu przy granicy Ukrainy z Rumunią funkcjonariusze Państwowej Służby Granicznej Ukrainy (DPSU) odnaleźli w stanowiącej dopływ Dunaju Cisie ciało 49-letniego mieszkańca obwodu zakarpackiego. Okoliczności utonięcia mężczyzny ma wyjaśnić dochodzenie. Od początku inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę w Cisie odnaleziono ciała 31 mężczyzn. To miejsce, gdzie ukraińska straż graniczna odnotowuje próby nielegalnego przekroczenia granicy przez mężczyzn, którzy uciekają za granicę przed powołaniem do wojska.

22:19
24.05.2024

Prezydent Ukrainy komentuje postawę Putina

Prezydent Rosji Władimir Putin nie tylko chce zakłócić szczyt pokojowy w Szwajcarii, ale także boi się, co ta konferencja może dla niego przynieść - ocenił w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodomyr Zełenski. Według niego, świat jest w stanie zmusić Rosję do pokoju i przestrzegania międzynarodowych norm bezpieczeństwa. - Nikt na świecie nie jest zainteresowany tą wojną, z wyjątkiem agresora - ocenił Zełenski. Wcześniej agencja Reutera podała, że Putin jest gotów do rozmów o zawieszeniu broni na Ukrainie.

21:54
24.05.2024

Zełenski po spotkaniu z Kidawą-Błońską: Liczymy na wsparcie Polaków

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał w mediach społecznościowych, że podczas spotkania z marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską podziękował za wojskowe i finansowe wsparcie, jakiego od początku rosyjskiej inwazji Polska udzieliła Ukrainie. "Liczymy na wsparcie narodu polskiego w obronie demokracji i wolności dla nas i dla sąsiadującej Polski" - oświadczył.

21:38
24.05.2024

Nowy pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy

Stany Zjednoczone ogłosiły kolejny pakiet wsparcia wojskowego dla Kijowa — podał Departament Stanu USA. Pakiet o wartości 275 mln dol. (1,07 mld zł) obejmuje m.in. amunicję do HIMARS-ów, pociski artyleryjskie kalibru 155 i 105 mm, przeciwpancerne pociski Javelin oraz amunicję lotniczą.

21:15
24.05.2024

Alarm w rosyjskim obwodzie

Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow poinformował o zagrożeniu rakietowym w regionie i jego stolicy, Biełgorodzie. Mieszkańcom doradził, by nie zbliżali się do okien.

20:59
24.05.2024

Działania Sił Powietrznych Ukrainy. Uderzenia na miejsca koncentracji wojsk

W ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 16 uderzeń na obszary koncentracji sił rosyjskich - podało ukraińskie dowództwo. Z kolei ukraińskie jednostki rakietowe i artyleryjskie uderzyły w jedno miejsce koncentracji Rosjan i dwa obiekty infrastruktury - brzmi komunikat.

20:42
24.05.2024

Walki na Ukrainie. Nowy komunikat ukraińskiego dowództwa

W wieczornym komunikacie dotyczącym działań na froncie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że w ciągu bieżącego dnia doszło do 77 starć bojowych, a wojska rosyjskie próbują przebić się przez ukraińską obronę. Akcje ofensywne Rosjan trwają m.in. na kierunku charkowskim, na kierunku kupiańskim takich aktywnych starć jest sześć, na kierunku kramatorskim trwa jedna potyczka - podano.

20:20
24.05.2024

Alarm powietrzny na Ukrainie

Na terenie całej Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny w związku ze startem rosyjskiego ciężkiego myśliwca MiG-31K, zdolnego do przenoszenia pocisków hipersonicznych Kindżał. O decyzji poinformowały Siły Powietrzne Ukrainy.

19:54
24.05.2024

IRIS-T dla Ukrainy

Ukraińskie wojsko otrzymało od Niemiec kolejny system ziemia-powietrze IRIS-T - podał "Der Spiegel". Według publikacji, Ukraina dysponuje teraz czterema systemami IRIS-T średniego zasięgu i jednym - krótkiego zasięgu.

19:35
24.05.2024

Ukraiński dowódca o obronie w obwodzie sumskim

- Jeśli chodzi o kierunek sumski, to dziś mamy tam bardzo skutecznie zbudowaną obronę, biorąc pod uwagę wszystkie błędy, jakie miały miejsce na kierunku charkowskim. Mamy wystarczające siły i środki, aby powstrzymać wroga, jeśli podejmie on działania ofensywne na tym kierunku - powiedział w Kijowie płk Ihor Proczorenko z ukraińskiego Sztabu Generalnego.

19:14
24.05.2024

Drony dla ukraińskiego wojska

Mer Iwano-Frankiwska Rusłan Marcinkiw poinformował, że ukraińskim żołnierzom walczącym na kierunkach charkowskim i awdijiwskim przekazano z regionu ponad sto dronów oraz generator prądu.

18:58
24.05.2024

Ostrzał w obwodzie chersońskim

Przewodniczący administracji miejskiej Chersonia Roman Mroczko oświadczył, że wojska rosyjskie ostrzelały z lewego brzegu Dniepru miejscowość Komyszany w rejonie Chersonia, w wyniku czego uszkodzone zostały domy, a w jednym wybuchł pożar. "Dwie osoby doznały ostrej reakcji na stres i udzielono im pomocy medycznej" - czytamy.

18:41
24.05.2024

Atak w obwodzie kirowohradzkim

Wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na rejon kropywnycki obwodu kirowohradzkiego - przekazał szef obwodowej administracji wojskowej Andrij Rajkowić. Według tego źródła, nie było ofiar ani zniszczeń. Wcześniej informowano o działaniu obrony powietrznej w regionie.

18:20
24.05.2024

Rosyjski tankowiec zablokował cieśninę Dardanele. Silnik wysiadł

Tankowiec rosyjskiej floty cieni płynący z ropą do Indii utknął w cieśninie u wybrzeży Turcji. Silnik starej jednostki odmówił posłuszeństwa. Tankowiec zablokował ruch w cieśninie Dardanele.

17:59
24.05.2024

Ukraińskie dowództwo: Rosjanie nasilają działania w rejonie Kramatorska

Sztab Generalny Ukrainy podał, że wojska rosyjskie zintensyfikowały działania w rejonie Kramatorska w obwodzie donieckim. "Liczba ataków agresora na kierunku Kramatorska wzrosła do 12" - czytamy. W komunikacie czytamy, że na kierunku charkowskim liczba starć bojowych wynosi teraz 11.

17:42
24.05.2024

Blinken leci do Mołdawii i Czech

W dniach 28–31 maja sekretarz stanu USA Antony Blinken złoży wizytę w Mołdawii i Czechach. Cel? "Podkreślić nasze solidne stosunki dwustronne" - przekazał Matthew Miller, rzecznik Departamentu Stanu USA. W Pradze Blinken weźmie także udział w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów NATO "w celu omówienia priorytetów lipcowego szczytu NATO w Waszyngtonie".

17:20
24.05.2024

Wyrok dla współpracownika Rosji

Na pięć lat więzienia sąd w Charkowie skazał 36-letniego mężczyznę za przekazywanie Rosjanom informacji o dyslokacji i ruchach ukraińskich wojsk. Charkowska prokuratura podała, że oskarżony przyznał się do winy.

16:58
24.05.2024

Urlop dla Ukraińców za niszczenie rosyjskiego sprzętu

Ukraińscy wojskowi otrzymają dodatkowe dni urlopu za każdy zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy - wynika z dekretu rządu Ukrainy. Za zniszczenie okrętu lub samolotu ma być pięć dni odpoczynku, za śmigłowiec lub system rakiet przeciwlotniczych - cztery, za samobieżny system artyleryjski lub wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet - trzy.

16:35
24.05.2024

Członkowie Sztabu Generalnego Ukrainy mają trafić na front

Gen. Jewhen Ostrianski, szef Głównego Wydziału Planowania Obronnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, poinformował, że po przeprowadzonej w lutym i marcu kontroli podjęto decyzję o optymalizacji obsady kadrowej jednostek strukturalnych oraz organów administracji wojskowej. - Te działania pozwolą wyeliminować dublowanie funkcji, a także zmniejszyć liczbę pracowników o 60 proc. - oświadczył. Zwalniany personel ma trafiać do organów kierowniczych szczebla operacyjnego i taktycznego oraz do jednostek bojowych, co ma umożliwić rotowanie kadry jednostek walczących na froncie przez długi czas.

16:13
24.05.2024

Putin i Łukaszenko uzgodnili dostawy ropy i gazu na Białoruś

O sprawie na spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem poinformował rządzący Białorusią Aleksander Łukaszenko. - Dziś Władimir Władimirowicz podjął odpowiednią decyzję i myślę, że rządy w nadchodzących dniach pójdą tym śladem, te porozumienia zostaną sfinalizowane - powiedział. Putin wyraził pewność, że porozumienia zostaną wdrożone.

15:49
24.05.2024

Niemcy przekazały Ukrainie kolejny duży pakiet pomocy wojskowej 

Pakiet obejmuje czołgi, samochody i części zamienne, amunicję itp. Razem z Danią w ramach wspólnego projektu Bundeswehra oprócz 30 dostarczonych wcześniej czołgów, dostarczyła 10 kolejnych Leopardów 1 A5 oraz 20 kolejnych karabinów maszynowych MG3 do czołgów i pojazdów opancerzonych LEOPARD 2, MARDER i DACHS ( łącznie dostarczono już 158 sztuk).

15:06
24.05.2024

Rumunia wydala rosyjskiego dyplomatę

„Władze Rumunii zdecydowały o uznaniu dyplomaty Ambasady Federacji Rosyjskiej w Bukareszcie za persona non grata na terytorium Rumunii za działalność sprzeczną z postanowieniami Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z 1961 r.” – podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rumunii.

14:48
24.05.2024

Czy samoloty F-16 odmienią bieg wojny na Ukrainie?

Pierwsi Ukraińscy piloci zakończyli szkolenie na samolotach F-16. Premier Danii przekazała niedawno, że w ciągu miesiąca samoloty F-16 zostaną przekazane Ukrainie. Czy myśliwce wpłyną na bieg wojny? Wszystko zależy od tego, ile samolotów będzie wpuszczonych na front - tłumaczy ekspert.

Czytaj więcej

Czy samoloty F-16 odmienią bieg wojny? Polski generał: Nie ma cudownej broni
14:38
24.05.2024

Zełenski po raz drugi w ciągu ostatnich dni odwiedził Charków

Prezydent Ukrainy pojawił się m.in. na terenie drukarni zniszczonej w rosyjskim ostrzale.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski w Charkowie. Odwiedził zniszczoną przez Rosjan drukarnię
14:13
24.05.2024

Węgry i NATO. Orbán chce "nowej koncepcji członkostwa"

Orbán powiedział, że Węgry są zaangażowane w misję NATO polegającą na obronie członków Sojuszu w przypadku ataku. Budapeszt ma się jednak obawiać, że pomoc finansowa i wojskowa dla Ukrainy, która nie jest członkiem NATO, ostatecznie doprowadzi do większego zaangażowania wojskowego, w tym rozmieszczenia tam wojsk Sojuszu.

Czytaj więcej

Bloomberg: Węgry chcą na redefiniować swój status w NATO, aby nie wspierać Ukrainy
13:55
24.05.2024

W mieście Kropywnycki rozległa się eksplozja

Wcześniej Dowództwo Sił Powietrznych wezwało mieszkańców miasta, by zeszli do schronów.

13:49
24.05.2024

Siergiej Ławrow twierdzi, że Ukraińcy atakują bronią z USA cele cywilne w Rosji

USA dostarczają Ukrainie uzbrojenia zastrzegając, że może one być wykorzystywane tylko do ataków na rosyjskie siły na terytorium Ukrainy. Słowa Ławrowa mogą wynikać z tego, że Rosja za część swojego terytorium uważa nielegalnie anektowany Krym (w 2014 roku) oraz nielegalnie anektowane części ukraińskich obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. USA nie uważają ataków na cele na tych terenach za ataki na terytorium Rosji.

Czytaj więcej

Ławrow mówi: Ukraina już atakuje Rosję zachodnią bronią. Ale co uważa za Rosję?
13:31
24.05.2024

Ambasador Rosji w Armenii wezwany do Moskwy na konsultacje

Informację taką przekazało rosyjskie MSZ.

13:10
24.05.2024

Białoruski Hajun: Wiktor Janukowycz jest na Białorusi

Białoruski Hajun poinformował, że na Białorus przyleciał były prorosyjski prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. Ostatni raz był na Białorusi w marcu 2022.

Z wizytą na Białorusi przebywa obecnie także Putin i nowy minister Obrony Rosji Andriej Biełousow.

12:51
24.05.2024

Ukraiński atak na Krym. Dwie osoby nie żyją. "Znaczące szkody" po stronie Rosjan

W nocy przy użyciu między innymi rakiet ATACMS zaatakowano cele na półwyspie krymskim. O dwóch ofiarach informują źródła rosyjskie. Natomiast wg kanału Atesz straty mają być znaczne.

12:28
24.05.2024

Deutschlandfunk informuje: Państwo NATO zamówiło amunicję za prawie 300 mln euro od Rheinmetall

Firma zbrojeniowa Rheinmetall otrzymała od państwa członkowskiego NATO duże zamówienie na amunicję artyleryjską o wartości prawie 300 mln euro. Zamówienie obejmuje dziesiątki tysięcy pocisków artyleryjskich i kilkaset tysięcy modułów ładunku miotającego, powiedział Rheinmetall. Dostawy amunicji zaplanowano na lata 2024-2028. Zdaniem Rheinmetalla tłem tego i innych dużych zamówień jest konieczność uzupełnienia składów amunicji Sił Zbrojnych w wyniku wojny na Ukrainie.

12:11
24.05.2024

W Moskwie za dolara trzeba płacić mniej niż 97 rubli

Rubel jest najmocniejszy wobec euro od 5 lutego - za 1 euro trzeba dziś płacić na giełdzie walutowej w Moskwie 96 rubli i 96 kopiejek. Dolar kosztuje 89,65 rubla.

11:48
24.05.2024

Kolejnych 6 dzieci wróciło na Ukrainę

Z czasowo okupowanego terytorium obwodu chersońskiego na terytorium kontrolowane przez Ukrainę przywieziono kolejnych sześcioro dzieci w wieku od 1 do 9 lat wraz z rodzinami.

Od początku 2024 r. z czasowo okupowanego terytorium obwodu chersońskiego ewakuowano 94 dzieci.

11:32
24.05.2024

Cztery rosyjskie źródła twierdzą, w rozmowie z Reuterem, że Władimir Putin jest gotów do rozmów o zawieszeniu broni na Ukrainie

Trzy źródła, które mają być zaznajomione z treścią rozmów prowadzonych w najbliższym otoczeniu Putina twierdzą, że prezydent Rosji wyrażał frustrację w rozmowach z małą grupą doradców w związku z tym, co postrzega jako „wspierane przez zachód próby utrudniania negocjacji” oraz w związku z decyzją Wołodymyra Zełenskiego, który wykluczył rozmowy pokojowe z reżimem na Kremlu, jeśli na jego czele będzie stał Putin.

Czytaj więcej

Reuters: Władimir Putin chce negocjować zawieszenie broni. Ale ma jeden warunek
11:26
24.05.2024

Tysiące przypadków PTSD na Ukrainie

Od 2023 r. u ponad 20 000 osób na Ukrainie oficjalnie zdiagnozowano zespół stresu pourazowego - przekazał minister zdrowia Wiktor Liaszko.

Informacja o liczbie żołnierzy cierpiących na to schorzenie zostanie podana do wiadomości publicznej dopiero po zakończeniu wojny.

Minister zauważył, że PTSD jest uleczalne, ale proces ten nie jest łatwy. Dlatego też, gdy pojawią się objawy, osoba dotknięta syndromem powinna skonsultować się z psychologiem lub lekarzem rodzinnym, aby uniknąć powikłań.

11:08
24.05.2024

Nowy minister obrony Rosji towarzyszy Putinowi podczas wizyty na Białorusi

Białoruski Hajun poinformował, że 24 maja na lotnisku Maczuliszcze wylądował Tu-214PU-SBUS o numerze rejestracyjnym RA-64530. Samolot ten należy do Ministerstwa Obrony Rosji i jest wyposażony w specjalne pokładowe urządzenie komunikacyjne SBUS-214. Białoruski Hajun ma informację, że na pokładzie tego samolotu do Mińska przybył nowy minister obrony Rosji Andriej Biełousow.

Władimir Putin i Aleksiej Lichaczow, szef rosyjskiego państwowego koncernu nuklearnego Rosatom, również przebywają obecnie na Białorusi.

10:45
24.05.2024

Marszałek Senatu z wizytą w Kijowie

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska z oficjalną wizytą w Kijowie,

10:28
24.05.2024

Pierwsza grupa ukraińskich pilotów zakończyła szkolenie na F-16 w USA

Poinformował o tym portal Politico, cytując rzecznika prasowego Sił Powietrznych Gwardii Narodowej USA..

Piloci udają się teraz do Europy na dodatkowe szkolenie.

10:11
24.05.2024

Rosjanie atakują infrastrukturę kolejową w obwodzie charkowskim

W nocy z 23 na 24 maja Rosjanie zbombardowali infrastrukturę kolejową obwodu charkowskiego, uszkadzając tory kolejowe, budynki, nieczynne wagony towarowe i wagon pociągu elektrycznego.

Pociągi dalekobieżne i podmiejskie kursują zgodnie z rozkładem. Nie było ofiar.

09:44
24.05.2024

Japonia nakłada sankcje na Rosję w związku z zakupami broni z Korei Północnej

Japoński rząd wprowadził sankcje przeciwko dziewięciu podmiotom mającym siedzibę w Rosji i obywatelowi Rosji, a także dwóm cypryjskim firmom, za pośrednictwem których Moskwa kupuje broń od Korei Północnej

Rzecznik głównego rządu Japonii, Hayashi Yoshimasa, powiedział na piątkowej konferencji prasowej, że Japonia „zdecydowanie potępia” dostawy broni z Korei Północnej do Rosji z naruszeniem odpowiednich rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

09:23
24.05.2024

Szczyt Pokojowy w Szwajcarii bez Bidena?

Według Bloomberga odzwierciedla to szerszy pesymizm co do konferencji, którą Szwajcaria zgodziła się zorganizować na prośbę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Czytaj więcej

Bloomberg: Joe Biden nie pojedzie na Szczyt Pokojowy w Szwajcarii. Chce dogonić Trumpa
09:06
24.05.2024

Timothy Garton Ash: Ukraina jest na krawędzi

„Ukraiński mistrz świata w boksie w wadze ciężkiej (Ołeksandr usyk — red.) pokonał gigantycznego przeciwnika, ale jego kraj nie jest w stanie samodzielnie pokonać Rosji” - pisze w komentarzu dla brytyjskiego „Guardiana” historyk Timothy Garton Ash.

Historyk zauważa, że nastroje na Ukrainie są obecnie ponure, liczba ofiar stale rośnie, a eksperci medyczni szacują, że co najmniej połowa populacji cierpi na pewien stopień zespołu stresu pourazowego.

Przywołując zwycięstwo Usyka nad Tysonem Fury’ym, Ash pisze, że Ukraina jest „na linach”. "Oleksandr Usyk, pozornie powalony zaciekłym atakiem giganta Tysona Fury’ego,  potem wrócił, by zwyciężyć na punkty pod koniec brutalnej walki. 12 rund. Niewielkie zwycięstwo w 12 rundach, a nie nokaut w piątej, to najlepsze, na co może teraz liczyć ojczyzna Usyka".

"Duża różnica polega na tym, że w przeciwieństwie do boksera Ukraina nie jest w stanie samodzielnie pokonać większego przeciwnika. Potrzebuje teraz większego i odważniejszego wsparcia militarnego z Zachodu, aby móc postawić na linach Furię Putina. Wtedy i tylko wtedy Ukraina może dojść do punktu, w którym będzie mogła osiągnąć wynik, który większość jej własnego narodu uzna za zwycięstwo, a większość Rosjan za porażkę. To powinien być także cel Zachodu" - pisze historyk.

08:40
24.05.2024

Ukraińska straż graniczna zatrzymała rosyjskiego żołnierza w ukraińskim mundurze

Incydent miał miejsce w obwodzie donieckim. Rosjanin miał założyć ukraiński mundur, by przedostać się do ukraińskich oddziałów, którym chciał się poddać.

08:11
24.05.2024

Po dwóch latach polowań Rosjanie zdobyli bezzałogowca THeMIS

W 2022 r. rosyjskie Centrum Analiz Strategii i Technologii (CAST) ogłosiło, że wyznacza nagrodę 1 mln rubli dla każdego „kto dostarczy resortowi obrony w Moskwie platformę THeMIS w mniej lub bardziej nienaruszonym stanie”. Po niemal dwóch latach mamy informację, że w końcu się to udało.

Czytaj więcej

Sukces po niemal dwóch latach. Rosjanie zdobyli estońskiego drona
07:55
24.05.2024

Rankiem rosyjskie drony-kamikadze zaatakowały Nikopol

W wyniku ataku ranne zostały dwie osoby — podał gubernator obwodu nikopolskiego, Serhij Łysak.

07:29
24.05.2024

Szef FSB: Jesteśmy pewni, że ukraiński wywiad stoi za atakiem na halę Crocus City Hall pod Moskwą

W ataku terrorystycznym, do którego przyznało się tzw. Państwo Islamskie — Prowincja Chorasan (ISIS-K, afgański odłam dżihadystycznej organizacji) zginęło 145 osób. Ukraina zapewnia, że nie miała nic wspólnego z atakiem, ale szef FSB, Aleksandr Bortnikow, w czasie spotkania szefów służb specjalnych państw WNP przekonywał, że Rosjanie są pewni, iż ukraiński wywiad był zamieszany w sprawę. Bortnikow poinformował też, że w związku z atakiem aresztowano ponad 20 osób.

07:04
24.05.2024

Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt

Z kolei na Morzu Azowskim nie ma żadnego rosyjskiego okrętu — wynika z komunikatu Dowództwa Marynarki Wojennej Ukrainy.

06:55
24.05.2024

Korea Południowa i Japonia nakładają sankcje w związku z pozyskiwaniem przez Rosję broni z Korei Północnej

Korea Południowa nałożyła sankcje na siedmiu obywateli Korei Północnej i dwie rosyjskie jednostki, które mają uczestniczyć w transporcie broni między Rosją a Koreą Północną. Z kolei Japonia nałożyła sankcje na 11 osób prawnych i jedną osobę fizyczną w związku z współpracą wojskową między Moskwą a Pjongjangiem.

06:52
24.05.2024

Rosjanie twierdzą, że w nocy nad okupowanym Krymem zestrzelili trzy pociski ATACMS

Ministerstwo Obrony Rosji informuje też o zniszczeniu trzech łodzi bezzałogowych zmierzających w stronę Krymu.

06:46
24.05.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 498 940 żołnierzy, 7 635 czołgów, 14 775 pojazdów opancerzonych, 12 902 zestawy artyleryjskie, 1 080 wyrzutni rakiet, 813 zestawów przeciwlotniczych, 356 samolotów, 326 śmigłowców, 10 401 bezzałogowych statków powietrznych, 2 209 pocisków manewrujących, 27 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 17 569 pojazdów (w tym cystern) i 2 101 jednostek sprzętu specjalnego.

06:30
24.05.2024

Władze ukraińskie nie wystąpiły do polskiej administracji, aby stworzyła mechanizm odsyłania poborowych z tego kraju

Z informacji, którą otrzymaliśmy z MSWIA, wynika, że jak na razie do tego resortu nie wpłynęło w tej sprawie wystąpienie strony ukraińskiej. „Na podstawie informacji uzyskanej z Departamentu Wschodniego, uprzejmie informujemy, że do Departamentu Wschodniego MSZ nie wpłynęła żadna prośba ze strony władz Ukrainy o stworzenie mechanizmu odsyłania z terytorium RP osób, które objęte są obowiązkiem poboru do ukraińskiej armii. Za polskie stanowisko w tej sprawie odpowiada MSWiA” – odpowiedziało nam z kolei biuro prasowe Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Czytaj więcej

Ukraińscy poborowi mogą spać spokojnie. Czy Kijów wystąpi o stworzenie mechanizmu odsyłania?
06:14
24.05.2024

Sądy w Rosji coraz częściej skazują „politycznych” na przymusowe leczenie w szpitalach psychiatrycznych

 Wysyłają człowieka do szpitala psychiatrycznego po to, by go całkowicie odizolować od świata. Często też w ten sposób pozbawiają możliwości obrony w trakcie procesu sądowego. Terroryzują w ten sposób społeczeństwo, bo to jest znacznie straszniejsze od łagru czy więzienia – mówi „Rzeczpospolitej” Aleksander Podrabinek, rosyjski dysydent i dziennikarz. W latach 70. napisał książkę „Karatielnaja miedicyna” („Medycyna represyjna”), za co został skazany na pięć lat łagrów na Syberii.

Czytaj więcej

Krytykujesz wojnę? Nie lubisz Putina? Gdzie trafiają rosyjscy "polityczni"
06:01
24.05.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 820 dzień wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu, na Facebooku.

05:37
24.05.2024

Ukraińska straż graniczna informuje o zneutralizowaniu ośmiu rosyjskich dronów-kamikadze w obwodzie zaporoskim

Z komunikatu wynika, że dwa z tych dronów zostały sprowadzone na ziemię w taki sposób, że przenoszone przez nie ładunki wybuchowe nie zostały zdetonowane. 

05:14
24.05.2024

USA przygotowują kolejny pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy

Reuters podaje, powołując się na swoje źródła, że w skład wartego 275 mln dolarów pakietu mają wejść pociski artyleryjskie kalibru 155 mm, amunicja precyzyjna i pojazdy wojskowe.

05:13
24.05.2024

Pierwsza grupa ukraińskich pilotów zakończyła szkolenie z obsługi F-16 w bazie w Arizonie

Teraz piloci udają się do Europy na dodatkowe szkolenie — podaje „Politico”.

Czytaj więcej

Coraz bliżej do pojawienia się F-16 nad Ukrainą. "Kluczowy krok"
04:47
24.05.2024

W wieczornym ostrzale Charkowa uszkodzone zostały budynki mieszkalne

Informacje takie przekazuje Ihor Terechow, mer miasta.

04:45
24.05.2024

Lwów zakupił 12 dronów dla ukraińskiej armii

O zakupie dronów i stacji ich kontroli kosztem 22 mln hrywien poinformował mer miasta, Andrij Sadowy.

04:42
24.05.2024

Ukraińscy partyzanci informują o ataku na bazę wojskową na okupowanym Krymie

Zaatakowana miała zostać jednostka wojskowa 28735 w rejonie miejscowości Ałuszta. Ruch partyzancki ATESZ podaje, że w wyniku ataku wielu Rosjan zostało zabitych i rannych.

04:38
24.05.2024

W elektronicznym rejestrze pacjentów na Ukrainie są 23 tys. osób u których zdiagnozowano PTSD

Informacje takie przekazał minister zdrowia Ukrainy, Wiktor Liaszko. PTSD to tzw. zespół stresu pourazowego — jest to zaburzenie psychiczne, które może zostać spowodowane przez traumatyczne wydarzenie. Po wojnie Ukraina ma podać dane jak wielu jej żołnierzy cierpiało na PTSD — poinformował jednocześnie Liaszko.

04:33
24.05.2024

W Biszkeku odbędzie się spotkanie szefów agencji bezpieczeństwa i służb specjalnych państw WNP

Spotkanie w Kirgistanie ma być poświęcone wypracowaniu „wspólnego podejścia w ocenie zagrożeń dla bezpieczeństwa krajów Wspólnoty, a także zwiększenia skuteczności we współpracy służb w celu neutralizacji tych zagrożeń”. Uczestnicy spotkania mają wypracować wspólne metody „identyfikowania i powstrzymywania działań osób, które otrzymały szkolenie bojowe i zdobyły doświadczenie bojowe za granicą, w celu destabilizowania sytuacji i siłowej zmiany systemu konstytucyjnego w krajach WNP”. Wspólnotę Niepodległych Państw tworzy większość byłych republik ZSRR.

04:29
24.05.2024

Aleksandr Łukaszenko chce rozmawiać z Władimirem Putinem o relacjach z Chinami

Aleksandr Łukaszenko powitał na lotnisku w Mińsku odwiedzającego Białoruś prezydenta Rosji, Władimira Putina. W rozmowie z dziennikarzami Łukaszenko mówił, że rozmowy przywódców Rosji i Białorusi będą dotyczyć relacji obu tych krajów „w kontekście Chińskiej Republiki Ludowej”. Przypomniał przy tym, że zarówno Putin, jak i on niedawno odwiedzili Chiny.

04:27
24.05.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 820 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 820 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 820 dniu wojny

PAP

04:26
24.05.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 820