Reuters: Władimir Putin chce negocjować zawieszenie broni. Ale ma jeden warunek

Cztery rosyjskie źródła twierdzą, że Władimir Putin jest gotów wstrzymać działania wojenne na Ukrainie i negocjować zawieszenie broni, ale jeśli Zachód i Ukraina nie zareagują na jego propozycję, jest gotów kontynuować wojnę - podaje Reuters.

Publikacja: 24.05.2024 11:27

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 821

Putin ma być gotów do negocjowania zawieszenia broni, które będzie uznawać przebieg linii frontu, co oznacza, że Rosjanie nie wycofaliby się z terenów zajętych po 24 lutego 2022 roku. Tymczasem Ukraina jako warunek wstępny negocjacji stawiała zawsze powrót do status quo sprzed wybuchu wojny.

Władimir Putin sfrustrowany tym, że Wołodymyr Zełenski wyklucza negocjacje

Trzy źródła, które mają być zaznajomione z treścią rozmów prowadzonych w najbliższym otoczeniu Putina twierdzą, że prezydent Rosji wyrażał frustrację w rozmowach z małą grupą doradców w związku z tym, co postrzega jako „wspierane przez zachód próby utrudniania negocjacji” oraz w związku z decyzją Wołodymyra Zełenskiego, który wykluczył rozmowy pokojowe z reżimem na Kremlu, jeśli na jego czele będzie stał Putin.

Czytaj więcej

Bloomberg: Joe Biden nie pojedzie na Szczyt Pokojowy w Szwajcarii. Chce dogonić Trumpa

- Putin może walczyć tak długo, jak trzeba, ale Putin jest też gotowy na zawieszenie broni — zamrożenie wojny — mówi czwarte źródło, osoba, która pracowała z Putinem i która jest zaznajomiona z rozmowami, które toczą się na Kremlu — podaje agencja Reutera.

Rzecznik Putina, Dmitrij Pieskow, w odpowiedzi na prośbę o komentarz powiedział, że Putin wielokrotnie deklarował, iż Rosja jest otwarta na dialog, który pozwoliłby jej zrealizować swoje cele. Dodał, że Rosja nie chce „wiecznej wojny”.

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 820 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 820 dniu wojny

PAP

Źródła Reutera: Władimir Putin nie chce kolejnej mobilizacji

Źródła na które powołuje się Reuters twierdzą, że Putin chciałby wykorzystać obecną przewagę rosyjskiej armii na froncie do zakońćzenia walk.

Według dwóch z tych źródeł Putin uważa, iż już osiągnięte zdobycze są wystarczające, by przedstawić wojnę jako zwycięstwo Rosjanom.

Trzy źródła podają, że Putin rozumie, iż osiągnięcie dużych postępów na Ukrainie wymagałoby ogólnokrajowej mobilizacji, której chce uniknąć. Jedno ze źródeł mówi, że Putin stracił na popularności po częściowej mobilizacji we wrześniu 2022 roku. W ramach tamtej mobilizacji pod broń miało być powołanych ponad 300 tysięcy osób.

Mimo deklarowanej przez rosyjskich rozmówców Reutera woli Putina w kwestii podjęcia rozmów pokojowych, perspektywy zawieszenia broni wydają się odległe. W 2022 roku Zełenski podpisał dekret, który wyklucza negocjacje Kijowa z Władimirem Putinem. Ukraina jako warunek wstępny podjęcia negocjacji przedstawia wycofanie się Rosjan z terenów zajętych po 24 lutego 2022 roku. Ukraina jako ostateczny cel stawia sobie odzyskanie kontroli nad całym swoim terytorium, w tym nielegalnie anektowanym przez Rosjan w 2014 roku Krymem.

USA jednoznacznie: Inicjatywy pokojowe muszą uszanować integralność terytorialną Ukrainy

Jedno ze źródeł, na które powołuje się Reuters twierdzi, że między Rosją a Ukrainą nie dojdzie do żadnych rozmów dopóki prezydentem jest Zełenski, chyba, że Rosja porozumie się z USA ponad głowami Ukraińców. Obecnye sekretarz stanu USA, Antony Blinken, przemawiając w KIjowie w ubiegłym tygodniu stwierdził jednak, że nie wierzy, aby Putin był zainteresowany poważnymi negocjacjami.

Rzecznik Departamentu Stanu USA w odpowiedzi na pytania Reutera o doniesienia rosyjskich źródeł odparł, że jakakolwiek inicjatywa pokojowa musi „szanować integralność terytorialną Ukrainy w uznanych międzynarodowo granicach”. Jak dodał Rosja jest „jedyną przeszkodą dla osiągnięcia pokoju na Ukrainie”.

„Kreml nie wykazał jeszcze znaczącego zainteresowania zakończeniem swojej wojny, jest wręcz przeciwnie” - głosi odpowiedź przedstawiciela Departamentu Stanu.

Część Ukrainy okupowana obecnie przez Rosję - stan na 13 maja 2024

Część Ukrainy okupowana obecnie przez Rosję - stan na 13 maja 2024

PAP

Rosyjskie źródła twierdzą, że warunek uznania obecnych linii frontu na Ukrainie jako linii demarkacyjnej przy ewentualnym zawieszeniu broni jest nienegocjowalny. Putin jest jednak gotów zamrozić konflikt przy zachowaniu kontroli Rosji nad zajętym przez rosyjską armię ukraińskim terytorium — twierdzą.

- Putin powie, że wygraliśmy, że NATO nas zaatakowało, a my zachowaliśmy suwerenność, że mamy lądowe połączenie z Krymem — twierdzi jeden z rozmówców Reutera.

Reuters zwraca uwagę, że warunki o których mówią jego rozmówcy będą oznaczały, ze Rosja nie będzie kontrolować całego terytorium obwodów, które nielegalnie anektowała we wrześniu 2022 roku — donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego.

Rosja kontroluje ok. 18 proc. terytorium Ukrainy. W przypadku braku zawieszenia broni — jak twierdzi jedno ze źródeł agencji Reutera — Rosja będzie parła naprzód, wykorzystując przewagę liczebną swoich sił, by powoli spychać ukraińskich obrońców i zwiększać presję na Kijów. Rozmówca Reutera, który w przeszłości współpracował z Putinem twierdzi, że Putin będzie w takim scenariuszu „powoli zajmował terytorium Ukrainy, aż Zełenski przedstawi propozycję przerwania walk”.

Wszyscy rozmówcy Reutera twierdzą, że Putin powiedział doradcom, iż nie ma planów dotyczących terytorium NATO. Rosjanie — jak twierdzą rozmówcy agencji — obawiają się rosnącej groźby eskalacji konfliktu z Zachodem, w tym eskalacji przy której doszłoby do użycia broni atomowej.

Putin ma być gotów do negocjowania zawieszenia broni, które będzie uznawać przebieg linii frontu, co oznacza, że Rosjanie nie wycofaliby się z terenów zajętych po 24 lutego 2022 roku. Tymczasem Ukraina jako warunek wstępny negocjacji stawiała zawsze powrót do status quo sprzed wybuchu wojny.

Władimir Putin sfrustrowany tym, że Wołodymyr Zełenski wyklucza negocjacje

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Izraelskie wojsko zarządza "przerwę taktyczną". Chodzi o pomoc dla Strefy Gazy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 843
Konflikty zbrojne
Kanclerz Niemiec odpowiedział na propozycję Putina w sprawie Ukrainy
Konflikty zbrojne
Ilu rosyjskich żołnierzy bierze udział w inwazji na Ukrainę? Putin podał konkretną liczbę
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Konflikty zbrojne
Wojna w Strefie Gazy. Losu porwanych z Izraela zakładników nie zna nawet Hamas
Konflikty zbrojne
Władimir Putin: Świat jest bliski punktu, z którego nie ma odwrotu