Ławrow mówi: Ukraina już atakuje Rosję zachodnią bronią. Ale co uważa za Rosję?

Szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, wyraził przekonanie, że Ukraińcy używają już zachodniej broni do ataków na cele na terytorium Rosji.

Publikacja: 24.05.2024 13:45

Siergiej Ławrow

Siergiej Ławrow

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 821

- Amerykańska broń jest już używana przeciwko różnym celom poza strefą konfliktu — powiedział Ławrow dziennikarzom w Mińsku, gdzie z oficjalną wizytą przebywa prezydent Rosji, Władimir Putin.

Siergiej Ławrow: Ukraińcy atakują cele cywilne w Rosji zachodnią bronią

Szef MSZ Rosji dodał, że Amerykanie w ramach fortelu próbują „wydawać jakieś oświadczenia skierowane do swojej opinii publicznej i członków NATO, które mają pokazać, ze decyzja w tej sprawie nie została podjęta”.

Czytaj więcej

Reuters: Władimir Putin chce negocjować zawieszenie broni. Ale ma jeden warunek

- Broń amerykańska i inne zachodnie systemy uzbrojenia uderzają w cele na terytorium Rosji, przede wszystkim w infrastrukturę cywilną i obszary mieszkalne. Więc mają to na sumieniu – podsumował Ławrow.

„New York Times” napisał, że sekretarz stanu USA, Antony Blinken, po wizycie w Kijowie lobbuje na rzecz wyrażenia zgody, by Ukraińcy mogli atakować wybrane cele w Rosji za pomocą amerykańskiej broni, przede wszystkim pocisków precyzyjnych dalekiego zasięgu (np. ATACMS). Takie ataki miałyby być wymierzone np. w zestawy rakietowe, którymi Rosjanie ostrzeliwują Ukrainę.

Rosja za część swojego terytorium uważa nielegalnie anektowany Krym (w 2014 roku) oraz nielegalnie anektowane części ukraińskich obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego

Z listem otwartym w tej sprawie wystąpiło też 13 kongresmenów z Partii Republikańskiej i Partii Demokratycznej.

Rosja od 2014 roku bezprawnie uważa Krym za swoje terytorium

USA dostarczają Ukrainie uzbrojenia zastrzegając, że może one być wykorzystywane tylko do ataków na rosyjskie siły na terytorium Ukrainy. Słowa Ławrowa mogą jednak wynikać z tego, że Rosja za część swojego terytorium uważa nielegalnie anektowany Krym (w 2014 roku) oraz nielegalnie anektowane części ukraińskich obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. USA nie uważają ataków na cele na tych terenach za ataki na terytorium Rosji.

Ukraińcy regularnie atakują Krym m.in. przy użyciu pocisków ATACMS i brytyjskich pocisków precyzyjnych dalekiego zasięgu Storm Shadow.

- Amerykańska broń jest już używana przeciwko różnym celom poza strefą konfliktu — powiedział Ławrow dziennikarzom w Mińsku, gdzie z oficjalną wizytą przebywa prezydent Rosji, Władimir Putin.

Siergiej Ławrow: Ukraińcy atakują cele cywilne w Rosji zachodnią bronią

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Andrzej Duda rozmawiał w cztery oczy z Xi Jinpingiem. Istotna decyzja ws. wiz
Dyplomacja
Korea Północna okazała wrogość Południu wysyłając pocięte ubrania. I pasożyty
Dyplomacja
Szefowa łotewskiego MSZ: Nie jest tak, że wszyscy rosyjskojęzyczni są nielojalni
Dyplomacja
Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz odwołany przez Wołodymyra Zełenskiego
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Dyplomacja
USA obawiały się, że Chiny użyją broni atomowej w wojnie o Tajwan. Otrzymały odpowiedź
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży