06:00
17.02.2024

Sobotnia relacja

Na doniesienia z 724. dnia wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy do naszej nowej relacji.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 724
00:11
17.02.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:01
17.02.2024

Władze Ukrainy zdecydowały o sprzedaży jachtu Wiktora Medwedczuka

Gabinet Ministrów Ukrainy wyraził zgodę na sprzedaż 92-metrowego jachtu Royal Romance, który należy do rodziny Wiktora Medwedczuka i przebywa obecnie w Chorwacji.

​​Wpływy ze sprzedaży jachtu mają wzmocnić budżet państwa i zdolności obronne Ukrainy.

23:44
17.02.2024

Pentagon wyjaśnia, że w dalszym ciągu dostarcza broń Ukrainie w ramach zawartych kontraktów

USA w dalszym ciągu dostarczają Ukrainie broń amerykańskiej produkcji w ramach zawartych wcześniej kontraktów, mimo że Kongres USA nie zatwierdził jeszcze dodatkowego finansowania pomocy dla Kijowa.

Według Departamentu Obrony USA, zgodnie z wcześniejszymi rozkazami, Ukraina w dalszym ciągu otrzymuje pociski artyleryjskie, rakiety HIMARS, środki obrony powietrznej i inny sprzęt wojskowy.

Zamówienia te zostały zrealizowane w ramach programu USAI (Ukraine Security Assistance Initiative), który polega na zamawianiu sprzętu u producentów. Program ten miał na celu zapewnienie długoterminowego wsparcia Siłom Zbrojnym Ukrainy.

23:12
17.02.2024

Protesty po śmierci Aleksieja Nawalnego. Co najmniej 100 osób aresztowano w Rosji

Według rosyjskiej grupy praw człowieka OVD-info aresztowano co najmniej 100 osób w związku z demonstracjami po śmierci Aleksieja Nawalnego.

Do aresztowań doszło w Petersburgu, Niżnym Nowogrodzie, Moskwie, Krasnodarze, Taganrogu,  Twerze, Rostowie nad Donem Mumańsku.

22:46
16.02.2024

Ukraiński generał: Rosjanie ścierają Awdijiwkę z powierzchni ziemi

Podczas przegrupowania oddziałów kilku ukraińskich żołnierzy dostało się do niewoli.

Czytaj więcej

"Skrajnie niekorzystna" sytuacja sił ukraińskich w bitwie o Awdijiwkę
22:14
16.02.2024

Brytyjskie MSZ wezwało ambasadora Rosji

Brytyjskie MSZ wezwało ambasadora Rosji w związku ze śmiercią Aleksieja Nawalnego.

- Posunięcie to miało na celu wyjaśnienie, że pociągamy do pełnej odpowiedzialności władze rosyjskie – powiedział rzecznik Biura Spraw Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju. - Nikt nie powinien wątpić w brutalny charakter rosyjskiego systemu. Śmierć Aleksieja nawalnego musi zostać zbadana w sposób pełny i przejrzysty

Rzecznik dodał, że „nawet ze swojej celi opozycjonista nadal opowiadał się za prawami narodu rosyjskiego. Jego oddanie prawom człowieka i ujawnianie korupcji było inspiracją dla milionów. Ideały, za które opowiadał się i umarł, będą żyć wiecznie".

21:46
16.02.2024

Norwegia może za kilka tygodni podpisać z Ukrainą umowę o gwarancjach bezpieczeństwa

Premier Norwegii Jonas Gahr Støre zapowiedział, że w ciągu kilku tygodni spodziewa się podpisania dwustronnego porozumienia z Ukrainą w sprawie tzw. gwarancji bezpieczeństwa w ramach deklaracji Grupy Siedmiu.

Støre oświadczył, że Ukraina zawrze najbardziej kompleksowe umowy w sprawie zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa z krajami G7 „z oczywistych powodów”.

- Ale narody skandynawskie będą przez pewien czas podpisywały także umowy indywidualnie. Celem jest zawarcie porozumienia potwierdzającego poparcie Norwegii dla niepodległości Ukrainy i jej prawa do samoobrony – dodał.

Przywódcy Ukrainy i Norwegii zgodzili się w październiku 2023 r. na rozpoczęcie rozmów w sprawie gwarancji bezpieczeństwa. Ukraina podpisała dotychczas dwustronne umowy o bezpieczeństwie z Wielką Brytanią i Niemcami, a wkrótce podpisze umowę z Francją.

21:12
16.02.2024

Francja obiecuje do 3 miliardów euro pomocy wojskowej dla Ukrainy

Francja i Ukraina podpisały porozumienie o bezpieczeństwie obejmujące zobowiązania Paryża do dostarczenia w tym roku większej liczby broni, wyszkolenia żołnierzy i przesłania Kijowowi pomocy wojskowej o wartości do 3 miliardów euro.

Według biura francuskiego prezydenta Francja wraz z innymi partnerami pomoże także Ukrainie sprawić, by jej zdolności obronne były „coraz bardziej interoperacyjne z NATO”. Obejmuje to rozwój nowoczesnego sektora obronnego na Ukrainie i drogę do przyszłości w NATO.

Wołodymyr Zełenski ocenił, że porozumienie jest ambitne i bardzo merytoryczne.

20:43
16.02.2024

Izba Reprezentantów z kontrpropozycją

Izba Reprezentantów USA opracowała ustawę zakładającą mniejszą pomoc dla Ukrainy.

Czytaj więcej

Izba Reprezentantów USA proponuje własną ustawę. Tnie pomoc dla Ukrainy
20:11
16.02.2024

Zełenski przybył do Paryża na rozmowy w sprawie bezpieczeństwa

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Paryża wieczorem 16 lutego, aby podpisać dwustronne porozumienie w sprawie gwarancji bezpieczeństwa.

"Planowane jest spotkanie z prezydentem Macronem i ważne porozumienie. Nasza współpraca owocuje ochroną życia na Ukrainie i w całej naszej Europie” - przekazał Zełenski,

19:43
16.02.2024

Protesty w Warszawie po śmierci Aleksieja Nawalnego

19:15
16.02.2024

Kilka sekund o śmierci Nawalnego w rosyjskiej telewizji

Rosyjska propagandzistka Olga Skabiejewa poświęciła śmierci Nawalnego 30 sekund w pięciogodzinnym bloku swojego programu.

18:47
16.02.2024

Brytyjski wywiad twierdzi, że Rosja straciła 400 sztuk sprzętu podczas ataku na Awdijiwkę

Wywiad Wielkiej Brytanii odnotował, że główne wysiłki ofensywne Rosji koncentrują się obecnie w Awdijiwce. "Rosja podejmuje skoncentrowane wysiłki, aby zająć miasto od października 2023 roku i poczyniła stopniowe, trwałe postępy w okrążaniu miasta" – podkreśla wywiad w raporcie.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony oszacowało, że podczas kampanii mającej na celu zajęcie Awdijiwki Rosja straciła co najmniej „400 czołgów, bojowych wozów piechoty i innego sprzętu, a także prawdopodobnie tysiące żołnierzy”.

18:11
16.02.2024

Przewodniczący Dumy wskazuje winnych śmierci Nawalnego

Wiaczesław Wołodin twierdzi, że winien śmierci rosyjskiego opozycjonisty jest Zachód, ponieważ - jak twierdzi przewodniczący Dumy — to Zachód na śmierci Nawalnego korzysta.

Czytaj więcej

Przewodniczący rosyjskiej Dumy: Winni śmierci Nawalnego są Waszyngton i Bruksela
17:43
16.02.2024

UE żąda od Rosji uwolnienia wszystkich więźniów politycznych

UE zażądała od Rosji natychmiastowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych.

Władimir Putin „powoli mordował” Nawalnego – stwierdzili we wspólnym oświadczeniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i wiceprezydent Josep Borrell. „Nie będziemy szczędzić wysiłków, aby pociągnąć do odpowiedzialności rosyjskich przywódców politycznych i władze”.

17:16
16.02.2024

Wdowa po Aleksieju Nawalnym apeluje do międzynarodowej społeczności

- Nie wiem, czy wierzyć w tę straszną wiadomość, którą otrzymujemy wyłącznie ze źródeł rosyjskich mediów państwowych. Bo jak wszyscy wiecie, od wielu lat nie można ufać Putinowi i państwu Putina. Ciągle kłamią - mówiła Julia Nawalna.

Czytaj więcej

Julia Nawalna: Putin musi odpowiedzieć za to, co robi Rosji
16:48
16.02.2024

Prokuratura w Moskwie ostrzega przed udziałem w demonstracjach

Prokuratura przestrzegła obywateli przed udziałem w akcji w centrum Moskwy, w związku z rosnącą liczbą wezwań do wyjścia na ulice, które pojawiają się w Internecie.

Departament stwierdził, że „określona impreza masowa” nie była skoordynowana z władzami i jakikolwiek udział w niej może skutkować aresztowaniem.

Udział w „nieuprawnionych akcjach masowych” lub nawet nawoływanie do nich stanowi „wykroczenie administracyjne”, które może „skutkować karą, aż do aresztu administracyjnego włącznie”.

16:22
16.02.2024

Władimir Putin wie o śmierci Aleksieja Nawalnego

Prezydent Rosji wystąpił publicznie, ale nie wspomniał o tym, że Aleksiej Nawalny nie żyje.

Czytaj więcej

Aleksiej Nawalny nie żyje. Władimir Putin milczy, szpital podaje szczegóły
15:58
16.02.2024

Deficyt budżetowy. Ukraina potrzebuje 37 mld dol.

- Każdego tygodnia pracujemy z partnerami, aby zabezpieczyć 37 miliardów dolarów zewnętrznego finansowania na pokrycie deficytu państwa - oświadczył premier Ukrainy Denys Szmyhal.

15:43
16.02.2024

Tarnawski: W Awdijiwce trwają walki

Dowódca ukraińskiego zgrupowania "Tawria" gen. Ołeksandr Tarnawski podał informacje o sytuacji w Awdijiwce z godz. 15:00. Według niego, w mieście trwają ciężkie walki, a Rosjanie atakują z kilku kierunków. "Nasi żołnierze wykorzystują wszelkie dostępne środki, aby odstraszyć wroga. Planowane jest wzmocnienie jednostek" - oświadczył. Zapewnił, że ukraińscy żołnierze są zaopatrywani w amunicję.

"Od godziny 13:00 w Awdijiwce nie ma zablokowanych jednostek ukraińskich" - podał generał. Napisał, że "jednostki ukraińskie z niewielkimi stratami opuściły swoje pozycje na południowych obrzeżach Awdijiwki".

15:22
16.02.2024

Zełenski: Ukraina będzie w NATO

W Berlinie na konferencji prasowej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził przekonanie, że jego kraj stanie się członkiem NATO. - Nasi sojusznicy rozumieją, że w końcu tam będziemy - powiedział.

15:06
16.02.2024

Kamala Harris w Monachium: Wojna Putina jest już całkowitą porażką dla Rosji

Ukraina odzyskała ponad połowę terytoriów, które zostały zajęte przez Rosję na początku konfliktu. Wojsko rosyjskie poniosło bardzo poważne straty, straciło 2/3 swoich czołgów i ponad 1/3 swojej Floty Czarnomorskiej — mówiła w czasie Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium wiceprezydent USA.

Czytaj więcej

Kamala Harris w Monachium: NATO to święty pakt
14:39
16.02.2024

Iwan Żdanow: Rodziny Nawalnego nie poinformowano o jego śmierci

Żdanow, współpracownik Nawalnego zwrócił uwagę, że w przypadku śmierci więźnia rodzina powinna być poinformowana w ciągu 24 godzin.

14:27
16.02.2024

Rusłan Szoszyn: Nawalny był politykiem nietuzinkowym. W odpowiednim momencie mógł zagrozić reżimowi

Dyktatorzy typu Putina nikomu nie ufają, nawet ludziom z najbliższego otoczenia. A gdyby w pewnym momencie kremlowskie elity uznały, że Nawalny jest ich ostatnią deską ratunku? Niemożliwe? W warunkach, kiedy kraj prowadzi wojnę, niczego nie da się wykluczyć. Nawalny mógł być „szalupą ratunkową” dla rosyjskich elit w razie ewentualnego przewrotu na Kremlu. Mógłby zakończyć wojnę, wyprowadzić kraj z izolacji, dogadać się z Zachodem — pisze dziennikarz działu świat „Rzeczpospolitej”. 

Czytaj więcej

Rusłan Szoszyn: Aleksiejowi Nawalnemu odebrano życie. Rosji - przyszłość
14:20
16.02.2024

Aleksiej Nawalny nie żyje. Opozycjonista: To polityczne morderstwo

- Nieważne, co sprawiło śmierć tego bohatera, ale na pewno bez Putina tam nie obeszło się - powiedział przedstawiciel Kongresu Deputowanych Ludowych Rosji w Europie, komentując doniesienia, że Aleksiej Nawalny nie żyje.

Czytaj więcej

Ponomariow: Nawalny zamordowany, stoi za tym Putin
14:12
16.02.2024

Przed sądem w Moskwie ruszył proces Olega Orłowa, który został oskarżony o „dyskredytowanie armii” (WIDEO)

Sprawa ma związek z artykułem działacza na rzecz praw człowieka opublikowanym we francuskiej prasie. Orłow, współtwórca prominentnej organizacji pozarządowej Stowarzyszenie Memoriał, skrytykował w tekście rosyjską agresję na Ukrainę. Pierwotnie wymierzono mu karę grzywny, lecz prokuratura złożyła apelację, wnioskując o karę 3 lat więzienia dla 70-latka.

13:39
16.02.2024

Tak wygląda sytuacja na froncie w rejonie Awdijiwki

Rosjanie próbują zająć miasto od października.

Sytuacja na froncie w rejonie Awdijiwki

Sytuacja na froncie w rejonie Awdijiwki

PAP

13:28
16.02.2024

Wołodymyr Zełenski informuje o podpisaniu umowy ws. współpracy w zakresie bezpieczeństwa z Niemcami

Umowa ma zapewnić Ukrainie wsparcie z Niemiec w wysokości 7 mld euro w tym roku — to środki m.in. na pomoc wojskową.

13:26
16.02.2024

Sekretarz generalny NATO "głęboko zasmucony" doniesieniami o śmierci Aleksieja Nawalnego

- Rosja musi odpowiedzieć na wszystkie poważne pytania dotyczące okoliczności jego śmierci — powiedział w Monachium Jens Stoltenberg.

13:24
16.02.2024

Szef chersońskiej rady miejskiej pokazuje skutki ostrzału Chersonia przez Rosjan

Nagranie pojawiło się na profilu Romana Mroczko na Facebooku.

13:20
16.02.2024

Ruch samochodów na Moście Krymskim zatrzymany po raz drugi w ciągu doby

Wcześnie ruch na moście został wznowiony po ok. 30 minutach.

13:19
16.02.2024

Władimir Putin został poinformowany o śmierci Aleksieja Nawalnego

Informację taką przekazał rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

13:08
16.02.2024

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Zemsta Władimira Putina, Aleksiej Nawalny zamordowany

- Przeszedł absolutny koszmar, przez ten czas zachowywał nieprawdopodobny hart ducha, co wiemy od jego prawników — mówiła polska minister o Nawalnym.

Czytaj więcej

Polska minister: Aleksiej Nawalny został zamordowany
12:37
16.02.2024

Rosjanie podają, że Aleksiej Nawalny nie żyje

Rosyjski opozycjonista odsiadywał wyrok wieloletniego więzienia w rosyjskiej kolonii karnej.

Czytaj więcej

Aleksiej Nawalny nie żyje - podają Rosjanie
12:22
16.02.2024

PKB Rosji wzrośnie w 2024 roku o 1-2 proc. - szacuje Bank Centralny Rosji

Poprzedni szacunek mówił o wzroście PKB Rosji na poziomie 0,5-1 proc. w 2024 roku. W 2025 roku PKB Rosji ma wzrosnąć - według prognozy — o 1-2 proc., a w 2026 — o 1,5-2,5 proc.

12:06
16.02.2024

Ruch na Moście Krymskim przywrócony

Zawieszony na niemal pół godziny ruch samochodów na Moście Krymskim został przywrócony - podał operator przeprawy.

11:59
16.02.2024

Na tereny kontrolowane przez Ukrainę wróciły ciała 58 poległych ukraińskich żołnierzy

11:56
16.02.2024

UE pięciokrotnie zmniejszyła zakupy ropy i gazu z Rosji

Jednak we Unii Europejskiej wciąż byli chętni na płacenie za surowiec, z którego Kreml finansuje swoją wojnę. Obroty Unii i Rosją zmniejszyły się blisko trzykrotnie w ujęciu rocznym.

Czytaj więcej

Rosja straciła unijny rynek gazu i ropy. Ale nie do końca
11:32
16.02.2024

Stoltenberg: Wzrost wydatków na obronę wśród europejskich sojuszników NATO i w Kanadzie o 11 proc. w ciągu roku

- Jeśli chcemy zapewnić trwały pokój musimy dalej dostarczać Ukrainie broń i amunicję - mówił w Monachium sekretarz generalny NATO, który uczestniczy w 60. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

11:27
16.02.2024

Rejon iziumski: Dwie osoby zginęły w eksplozji miny

W wyniku eksplozji miny w rejonie iziumskim śmierć poniosły dwie osoby, a jedna została ranna. Do eksplozji doszło w rejonie wsi Dowgienke.

11:23
16.02.2024

Ruch samochodów na Moście Krymskim został wstrzymany

Informacje takie przekazuje kanał w serwisie Telegram monitorujący sytuację na Moście Krymskim. Wstrzymanie ruchu może oznaczać, że Rosjanie spodziewają się ataku rakietowego, bądź ataku dronów powietrznych lub morskich w rejonie mostu.

11:21
16.02.2024

Donald Tusk mówi o konieczności uszczelniania granic z Rosją i Białorusią

- Kilkadziesiąt godzin temu wspólnie z ministrem spraw wewnętrznych podjęliśmy decyzję o szybkiej modernizacji naszej zapory granicznej z Białorusią. Przeznaczymy na to adekwatne środki — oświadczył premier Donald Tusk na konferencji z premierem Finlandii.

Czytaj więcej

Donald Tusk zapowiada modernizację zapory na granicy z Białorusią
11:15
16.02.2024

Łukaszenko: Na granicy z Ukrainą zatrzymano sabotażystów

Aleksandr Łukaszenko powiedział w Mińsku, że w piątek na granicy Białorusi i Ukrainy w ramach "operacji antyterrorystycznej" zatrzymano kilku "sabotażystów", w tym obywateli Ukrainy i Białorusi. Według Łukaszenki, zatrzymani przedostali się przez granicę na teren Białorusi i przewozili materiały wybuchowe, "by dokonać aktów sabotażu głównie w Rosji i na Białorusi". Ile osób zostało zatrzymanych? Łukaszenko nie podał takiej informacji.

Czytaj więcej

Aleksander Łukaszenko: Białoruś nie ma roszczeń do Białegostoku
10:56
16.02.2024

David Cameron: Pomagając Ukrainie oszczędzamy pieniądze

- Kocham Amerykę, uważam, że to fantastyczny kraj. Kocham to, jak przez dekady stali u boku sojuszników w imię wolności. Zatem wzywam ich, aby głosowali za pakietem wsparcia dla Ukrainy. Gospodarka państw NATO jest 25 razy większa niż rosyjska. Pytanie, czy mamy wolę polityczną (by udzielać wsparcia Ukrainie) - mówił szef MSZ Wielkiej Brytanii w rozmowie z TVN24.

Czytaj więcej

Cameron: 50 proc. zdolności wojennych Rosji zniszczone bez straty obywatela USA
10:39
16.02.2024

Wołodymyr Zełenski rozpoczyna wizytę w Niemczech

W Berlinie Zełenski ma podpisać dwustronną umowę dotyczącą bezpieczeństwa.

10:31
16.02.2024

Delegacja senatorów z USA odwiedzi w niedzielę Węgry

Senatorowie mają udać się na Węgry w ramach „misji skupionej na strategicznych kwestiach, z którymi mierzą się Węgry i NATO”. Reuters zwraca uwagę, że wizyta ma miejsca w czasie, gdy rośnie presja na Węgry by te jak najszybciej ratyfikowały decyzję o rozszerzeniu Sojuszu o Szwecję. Tylko zgoda Węgier dzieli Szwecję od zostania członkiem NATO.

10:28
16.02.2024

Rosyjski sprzeciw wobec przedstawiciela Zachodu w RB ONZ

- Dodanie jakiegokolwiek nowego przedstawiciela Zachodu do Rady Bezpieczeństwa ONZ jest dla nas nie do przyjęcia - oświadczył minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, cytowany przez agencję TASS.

10:14
16.02.2024

Walki na kierunku tawrijskim

Gen. Ołeksandr Tarnawski, dowódca ukraińskiego zgrupowania "Tawria" podał, że w ciągu minionej doby w rejonie działań operacyjnych jego wojsk Rosjanie przeprowadzili 58 uderzeń z powietrza i trzy ataki rakietowe. Doszło do 70 starć bojowych, odnotowano wystrzał ponad 1000 pocisków artyleryjskich - przekazał. Według Tarnawskiego, dobowe straty w ludziach wyniosły po stronie rosyjskiej 711 osób, Rosjanie mieli też stracić dziewięć czołgów i 24 transportery opancerzone.

09:59
16.02.2024

Miedwiediew: Ukraina utraciła niezależność polityczną

Były prezydent Rosji, przewodniczący partii Jedna Rosja Dmitrij Miedwiediew zabrał głos na forum "Za wolność narodów" w Moskwie. - Ukraina, niestety, całkowicie utraciła swoją niezależność polityczną. Dziś służy jako ślepe narzędzie w rękach kolektywnego Zachodu przeciwko Rosji. Dlatego prowadzimy specjalną operację wojskową w celu ochrony naszych interesów narodowych - powiedział, odnosząc się do inwazji Rosji na Ukrainę.

09:45
16.02.2024

Dziesięć obwodów Ukrainy pod ostrzałem

W ciągu ostatniej doby ataki wojsk rosyjskich odnotowano na terenie 10 obwodów Ukrainy - wynika z informacji przekazanych przez ukraińskie regionalne administracje wojskowe.

09:30
16.02.2024

W nocy nad obwodem sumskim ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła rakietę Ch-59

O strąceniu rakiety informuje ukraińska policja.

09:06
16.02.2024

Rosjanie ostrzelali Biłozerkę, miasto w obwodzie chersońskim

W wyniku ostrzału ranny został 70-letni mężczyzna.

08:58
16.02.2024

Ukraińscy śledczy: Rosjanie użyli amunicji kasetowej

Ukraińska Prokuratura Generalna podała, że do ostrzału wsi Zoria w rejonie kramatorskim (obwód doniecki) z 15 lutego, w którym jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne, według wstępnych danych wojska rosyjskie użyły systemu artylerii rakietowej Uragan z amunicją kasetową. Na mocy konwencji z 2008 r. amunicja kasetowa jest zakazana w ponad 100 państwach. Konwencji tej nie podpisały ani Ukraina, ani Rosja.

08:32
16.02.2024

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej określił ostrzał Biełgorodu przez Ukrainę jako akt terroryzmu

Komitet wszczął śledztwo na podstawie artykułu 205 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej. W ostrzale Biełgorodu zginąć miało 7 osób.

08:05
16.02.2024

W nocy Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Myrhorod

Informację taką przekazał szef połtawskiej administracji obwodowej, Filip Pronin. Rakieta miała spaść w przestrzeni otwartej, w ataku nikt nie ucierpiał.

08:01
16.02.2024

W ciągu doby Rosja ostrzelała 15 miejscowości w obwodzie charkowskim

W ostrzale zginęły trzy osoby, w tym 17-letnia dziewczyna — podaje Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego.

07:59
16.02.2024

Czesław Siekierski: Do końca marca powinniśmy mieć ustalone limity na wwóz niektórych produktów z Ukrainy

- Malin mrożonych w minionym okresie tyle wjechało, że nie musimy nic produkować w roku przyszłym. A więc to jest problem. Na pewno jeśli chodzi o maliny, będziemy postulować (by ich nie wpuszczać) - mówił minister rolnictwa w kontekście rozmów na temat ograniczeń wwozu żywności do Polski z Ukrainy.

Czytaj więcej

Minister: Malin mrożonych z Ukrainy wjechało tyle, że nie musimy produkować
07:33
16.02.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 400 300 żołnierzy, 6 456 czołgów, 12 129 pojazdów opancerzonych, 9 641 zestawów artyleryjskich, 984 wyrzutni rakiet, 671 zestawów przeciwlotniczych, 332 samoloty, 325 śmigłowców, 7 408 bezzałogowych statków powietrznych, 1 895 pocisków manewrujących, 25 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 12 716 pojazdów (w tym cystern) i 1 528 jednostek sprzętu specjalnego.

07:20
16.02.2024

Gen. Mirosław Różański mówi, że NATO ma "miażdżącą przewagę" nad Rosją

- Jestem powściągliwy w ocenie takiej, że Rosja mogłaby zaatakować Sojusz z dwóch powodów. Jeśli weźmiemy pod uwagę potencjał, jakim dysponuje Rosja, a potencjał, którym dysponują kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego, przewaga NATO jest miażdżąca. Putin potrafi kalkulować - mówił senator Polski 2050. Dodał, że nawet potencjał Europy, pozbawionej wsparcia USA, jest większy niż potencjał Rosji.

Czytaj więcej

Hybrydowy atak Rosji na NATO następnej zimy? Gen. Różański: Możliwe
06:50
16.02.2024

Wołodymyr Zełenski odwiedzi w piątek Niemcy i Francję

W Berlinie i Paryżu Zełenski podpisze umowy dwustronne ws. gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy.

06:32
16.02.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: 95 potyczek na froncie w ciągu doby

W ciągu doby Rosjanie mieli przeprowadzić 34 ataki rakietowe i 85 ataków powietrznych oraz 114 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskiej armii i terenów zamieszkanych — podaje ukraiński Sztab Generalny.

06:18
16.02.2024

Niemcy osiągną wymagany obecnie w NATO poziom wydatków na obronę po raz pierwszy od 1992 r.

W czasach zimnej wojny przeznaczano nawet ponad 3 proc. PKB. W ostatnich dekadach Niemcy były daleko od obecnie wymaganego poziomu. W roku ubiegłym wydały na ten cel 1,57 proc. PKB.

Czytaj więcej

Berlin spełnia obietnicę. Niemcy będą wydawać więcej na armię
06:10
16.02.2024

Sondaż: 47,8 proc. Polaków nie uspokoiły słowa Władimira Putina zapewniającego, że nie zamierza atakować Polski

Władimir Putin pytany przez Tuckera Carlsona, czy wyobraża sobie scenariusz, w którym wysłałby rosyjskie wojska do Polski, członka NATO, odpowiedział: – Tylko w jednym przypadku, jeśli Polska zaatakuje Rosję. Dlaczego? Ponieważ nie jesteśmy zainteresowani Polską, Łotwą ani żadnym innym miejscem. Dlaczego mielibyśmy to robić? Po prostu nie mamy żadnego interesu.

Czytaj więcej

Sondaż dla „Rzeczpospolitej”: Putin nie uspokoił Polaków
05:58
16.02.2024

Biały Dom: Rosjanie mogą zdobyć Awdijiwkę, ponieważ Ukraińcom brakuje amunicji

- Rosyjskie siły docierają obecnie do ukraińskich okopów w Awdijiwce i zaczynają przełamywać ukraińską obronę - przyznał John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu. 

Czytaj więcej

Ukraiński generał sugeruje, że Ukraińcy mogą wycofać się z Awdijiwki
05:34
16.02.2024

W nocy nad obwodem biełgorodzkim i Morzem Czarnym Rosjanie strącili pięć ukraińskich dronów

Jak podaje Ministerstwo Obrony Rosji cztery drony strącono nad Morzem Czarnym, jeden — nad obwodem biełgorodzkim.

05:32
16.02.2024

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu nie potwierdził doniesień, że Rosja chce umieścić na orbicie broń atomową

Jednocześnie John Kirby przyznał, że doniesienia o nowej rosyjskiej broni są alarmujące, ponieważ może ona zagrozić systemowi GPS i sieciom komunikacyjnym.

Czytaj więcej

Biały Dom: Nowa rosyjska broń kosmiczna niepokoi. Może zakłócić działanie GPS
05:11
16.02.2024

Wzrosła liczba rannych w wyniku ostrzału Biełgorodu przez Ukraińców

Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow, poinformował, że w czwartek wieczorem do szpitala w Biełgorodzie zgłosiła się kolejna osoba ranna w ukraińskim ostrzale miasta. Tym samym liczba rannych wzrosła do 19. Czworo rannych zostało wysłanych na leczenie do Moskwy. W szpitalach w Biełgorodzie wciąż przebywa 10 rannych w ostrzale — stan dwojga z nich jest poważny, ranni ci przebywają na oddziale intensywnej terapii. W wyniku ostrzału śmierć miało ponieść siedem osób.

04:39
16.02.2024

Awdijiwka: Sytuacja trudna, w mieście trwają walki

Dowódca ukraińskiego zgrupowania „Tawria”, gen. Ołeksandr Tarnawski, w wieczornym wpisie w serwisie Telegram napisał, że sytuacja w Awdijiwce jest „trudna, ale pod kontrolą”. Gen. Tarnawski dodał, że w mieście, szturmowanym od tygodni przez Rosjan, trwają walki.

04:37
16.02.2024

Minister Obrony Holandii: Jeśli USA opuszczą NATO, będziemy musieli podwoić wydatki na zbrojenia

Kajsa Ollongren, minister obrony Holandii, cytowana przez holenderską telewizję NOS stwierdziła, że w hipotetycznej sytuacji, w której Donald Trump zostałby prezydentem i wycofał USA z NATO, Holandia, która nadal nie wydaje na obronność 2 proc. PKB, ale zmierza do tego celu, musiałaby zwiększyć wydatki na obronność do poziomu 4 proc. PKB.

04:33
16.02.2024

Pomoc wojskowa Kanady dla Ukrainy warta już niemal 2 mld dolarów

Ministerstwo Obrony Kanady podaje, że specjalna jednostka kanadyjskiej armii, w skład której wchodzi 60 żołnierzy i trzy kanadyjskie samoloty transportowe C-130J Hercules, dostarczyła jak dotąd ponad 7,5 tys. ton pomocy wojskowej Ukrainie. Wartość kanadyjskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy to już niemal 2 mld dolarów.

04:29
16.02.2024

Ukraińcy Rosjanie oferują 2-4 tys. dolarów najemnikom z Afryki, płacą im po kilkaset dolarów

Centrum Narodowego Oporu, ukraiński portal rządowy opisujący sytuację w okupowanych częściach Ukrainy, w specjalnym raporcie pisze, że „dziesiątki tysięcy obywateli państw Azji i Afryki walczą po stronie rosyjskiej armii” na Ukrainie. W raporcie czytamy, że Rosjanie oferują najemnikom płacę w wysokości 2-4 tys. dolarów miesięcznie, ale „w rzeczywistości płacą im po kilkaset dolarów”. Rosjanie mają pozyskiwać najemników w Syrii, Nepalu, Afganistanie, Indiach, Kongu, Egipcie i w krajach Azji środkowej.

04:25
16.02.2024

Senat Kanady zrobił krok w stronę ratyfikacji zmodyfikowanej umowy o wolnym handlu z Ukrainą

W drugim czytaniu kanadyjski Senat zagłosował za ustawą ratyfikującą umowę o wolnym handlu z Ukrainą. Teraz projekt ustawy trafi jeszcze do specjalnej komisji, z której wróci do Senatu i zostanie poddany ostatniemu, trzeciemu czytaniu. Wcześniej projekt został zatwierdzony przez Izbę Reprezentantów parlamentu Kanady, więc po przyjęciu go przez Senat i podpisaniu przez Gubernatora Generalnego Kanady wejdzie w życie. Umowa o wolnym handlu między Ukrainą a Kanadą obowiązuje od 1 sierpnia 2017 roku. W ubiegłym roku, w czasie wizyty w Ottawie, prezydent Wołodymyr Zełenski i premier Justin Trudeau podpisali jej zmodyfikowaną wersję, która obejmuje także usługi, nie tylko towary oraz inwestycje.

04:21
16.02.2024

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 722. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 722. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 722. dniu wojny

PAP

04:20
16.02.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 722