"Skrajnie niekorzystna" sytuacja sił ukraińskich w bitwie o Awdijiwkę

Wojska rosyjskie niemal otoczyły siły ukraińskie w Awdijiwce, ale nie były w stanie zamknąć pierścienia. Dowódca ukraińskiego zgrupowania „Tawria” opisuje, że Rosjanie "ścierają miasto z powierzchni ziemi".

Publikacja: 16.02.2024 22:16

Ukraiński żołnierz 47. Brygady Zmechanizowanej w wozie Bradley niedaleko Awdijiwki, 11 lutego 2024

Ukraiński żołnierz 47. Brygady Zmechanizowanej w wozie Bradley niedaleko Awdijiwki, 11 lutego 2024

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 723

Major Rodion Kudriaszow, zastępca dowódcy 3. Oddzielnej Brygady Szturmowej Sił Zbrojnych Ukrainy, relacjonował, że sytuacja w rejonie Awdijiwki jest skrajnie niekorzystna, a Rosjanie mają przewagę liczebną nad wojskami ukraińskimi siedem do jednego.Mimo to Ukraińcom udało się odnieść niewielki sukces.

Wcześniej gen. Ołeksandr Tarnawski, dowódca Operacyjnej Grupy Strategicznej "Tawria:, powiedział, że 16 lutego o godzinie 13:00 Rosjanie nie zablokowali ani jednej jednostki ukraińskiej w Awdijiwce w obwodzie donieckim. Akcja obrony miasta trwa, ale "wróg w dalszym ciągu prowadzi ogień artyleryjski i masowe bombardowania, praktycznie ścierając miasto z powierzchni ziemi.

Tarnawski powiedział także, że zgodnie z zapowiedzią siły ukraińskie wycofały się z Zenitu, kluczowej pozycji obronnej na południu Awdijiwki, aby poprawić sytuację operacyjną i ratować życie żołnierzy, o co zwrócił się do dowództwa prezydent Zełenski. Obecnie wojska przegrupowują się i wzmacniają swoje szeregi. Generał dodał, że podczas jednego z przegrupowań kilku żołnierzy dostało się do rosyjskiej niewoli.

Estoński wywiad: Rosja skoncentrowała w rejonie Awdijwki do 50 tysięcy żołnierzy

Szef Centrum Wywiadu Estońskich Sił Obronnych płk Ants Kiviselg powiedział, że w miarę zbliżania się tzw. wyborów prezydenckich w Rosji będzie ona w coraz większym stopniu starała się osiągnąć „pewne widoczne zwycięstwo taktyczne, które będzie można promować i prezentować w mediach jako powszechne zwycięstwo w wojnie na Ukrainie”.

Takim zwycięstwem – dodał Kiviselg – mogłoby być zdobycie Awdijiwki. Jednocześnie, jeśli nie stanie się to przed wyborami, może pojawić się niezadowolenie w rosyjskich siłach zbrojnych i społeczeństwie – uważa szef estońskiego wywiadu.

Bitwy wokół Awdijiwki stanowiły 50 proc. wszystkich starć na froncie w zeszłym tygodniu.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Dlaczego Rosja zaatakowała elektrownie na Ukrainie? Putin: Musieliśmy