04:43
16.02.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 723
00:00
16.02.2024

Na tym kończymy dzisiejszą relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy zamieszczać od wczesnego rana w piątek.

23:44
15.02.2024

Dmytro Kuleba rozmawiał z szefową MSZ Holandii

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba rozmawiał ze swoją holenderską odpowiedniczką Hanke Gerdiną Johanette Bruins Slot – podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy. Dyplomaci omawiali kompleksowo sprawę odpowiedzialności za rosyjskie zbrodnie, w tym ambitne kroki mające na celu konfiskatę zamrożonego rosyjskiego majątku. Strony rozmawiały też o zapewnieniu dodatkowej pomocy wojskowej Ukrainie oraz zaostrzeniu unijnych sankcji wobec Rosji.

23:22
15.02.2024

W obwodzie połtawskim doszło do eksplozji

„W dzielnicy Myrhorod w obwodzie połtawskim doszło do eksplozji” – informuje agencja Ukrinform. Wcześniej Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy ostrzegały o ruchu rakiety, prawdopodobnie Ch-59, w kierunku Myrhorodu. Wkrótce pojawiła się także informacja o wystrzeleniu rakiety w kierunku Charkowa. W obwodach połtawskim, sumskim, czernihowskim i charkowskim ogłoszono alarm powietrzny.

22:46
15.02.2024

Rosjanie mogą zająć Awdijiwkę

Biały Dom uważa sytuację wokół Awdijówki za „krytyczną” i nie wyklucza przejęcia kontroli nad miastem przez wojska rosyjskie, jeśli Kongres nie przyjmie od razu nowego pakietu pomocowego dla Ukrainy – oświadczył koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby.

22:16
15.02.2024

Cztery rosyjskie statki na Morzu Czarnym

Cztery rosyjskie okręty pełnią służbę bojową na Morzu Czarnym, wśród nich znajduje się lotniskowiec rakietowy „Admirał Makarow” – poinformował kapitan 3. stopnia Dmytro Pletenczuk, rzecznik Sił Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy. „Teraz obserwujemy cztery jednostki, a wśród nich osławionego admirała Makarowa, który jest co najmniej w połowie rozładowany, bo w nocy po raz pierwszy od ostatnich miesięcy wystrzelili z niego cztery rakiety manewrujące Kalibr. Jest też inna jednostka, która strzeże tzw. mostu krymskiego, ale z ramienia bezpieczeństwa morskiego FSB Federacji Rosyjskiej” – skomentował Pletenczuk.

21:43
15.02.2024

Nalot w obwodzie charkowskim: trzy osoby zginęły, dwie kolejne zostały ranne

Rosjanie zbombardowali dzielnicę mieszkalną osady Wiłchuwatska Hromada w obwodzie kupiańskim, w wyniku czego zginęły trzy osoby, a dwie zostały ranne – poinformowała w czwartkowy wieczór Państwowa Służba Ratunkowa Ukrainy. W komunikacie podano, że w wyniku bombardowania wybuchły pożary w budynku mieszkalnym i gospodarczym. Ponadto zniszczony został pobliski budynek mieszkalny wraz z budynkami gospodarczymi.

21:10
15.02.2024

Powstała grupa robocza ds. koordynacji zakupów uzbrojenia

W Ministerstwie Obrony Narodowej powołano grupę roboczą ds. koordynacji zakupów uzbrojenia w Siłach Obronnych. W jej skład weszli przedstawiciele Ministerstwa Przemysłu Strategicznego Ukrainy, Głównej Dyrekcji Wywiadu Ministerstwa Obrony, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Służba Obrony Ukrainy. Jak podano na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Ukrainy, w programie grupy roboczej znajduje się realizacja kontraktów z dostawcami ukraińskimi i zagranicznymi oraz wzmacnianie współpracy obronnej z partnerami.

20:38
15.02.2024

Główne zadania Wspólnego Centrum Ukrainy i NATO

Zadaniami Wspólnego Centrum Analiz, Szkoleń i Edukacji JATEC państw NATO i Ukrainy będzie wspólna analiza i uogólnianie doświadczeń w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa, a także doskonalenie systemu szkolenia i edukacji wojskowej, promowanie zwiększonej interoperacyjności oraz rozwój możliwości Sił Obronnych Ukrainy. Jak podano na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Ukrainy, decyzja o uruchomieniu Centrum została podjęta po wynikach spotkania Rady Ukraina-NATO na szczeblu ministrów obrony.

20:11
15.02.2024

Siły obronne Ukrainy zniszczyły grupę pancerną w pobliżu Bachmutu

Straż graniczna brygady Pomsta wraz z towarzyszami z innych jednostek Sił Obronnych Ukrainy rozbiła rosyjską grupę pancerną wroga. „Rosjanie, którzy próbowali szturmować pozycje ukraińskie, stracili 2 czołgi, trzeci czołg ledwo uciekł, ale piechota nie mogła” – podała agencja Ukrinform.

19:37
15.02.2024

UE nie przedłuży tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę

Unia Europejska nie jest zainteresowana przedłużeniem tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę. Umowa Naftogazu i Gazpromu wygaśnie wraz z końcem tego roku. Kijów wiele razy już zapowiadał, że jej nie przedłuży.

Czytaj więcej

Ostatni rok Gazpromu w Unii. Bruksela nie jest zainteresowana
19:16
15.02.2024

Niemcy przekażą Ukrainie 100 mln euro pomocy wojskowej

Generalny inspektor Bundeswehry Carsten Breuer podczas niedawnego spotkania z nowym Naczelnym Dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy Oleksandrem Syrskim w Kijowie obiecał krótkoterminową pomoc w wysokości ponad 100 mln euro. W szczególności chodzi o dostawę sprzętu wojskowego, bomb dla małych dronów, 77 samochodów ciężarowych, sprzęt medyczny, zestawy części zamiennych do różnych systemów uzbrojenia i naprawy sprzętu itp. Broń ta została już dostarczona lub wkrótce trafi do Sił Zbrojnych Ukrainy – podało Ministerstwo Obrony Republiki Federalnej Niemiec.

18:40
15.02.2024

Ukraina jest gotowa na zbliżenie z przemysłem obronnym Zachodu

„Ukraina wysoko ceni pomoc, jaką zachodni sojusznicy udzielają Ukrainie w walce z rosyjską agresją i jest gotowa rozwijać i pogłębiać współpracę z Zachodem w zakresie przemysłu i produkcji obronnej” – tak powiedział minister obrony Rustem Umierow po wirtualnym posiedzeniu Rady Ukraina-NATO, które odbyło się w ramach spotkania ministrów obrony Sojuszu w Brukseli.

18:23
15.02.2024

W ciągu dnia doszło do 51 starć bojowych na froncie

Dziś siły obronne Ukrainy odparły ataki Rosjan na kierunkach: Kupjan, Łyman, Bachmut, Awdiów, Marin, Nowopawliw i Chersoń na lewym brzegu Dniepru. Jak podano w informacji operacyjnej dotyczącej rosyjskiej inwazji, w ciągu dnia doszło do 51 starć bojowych. Większość ataków okupantów została odparta na kierunkach Awdiów, Marin i Bachmut.

17:38
15.02.2024

Putin przeciw faszyzmowi, niemieckim Zielonym i minister Baerbock

Po wywiadzie z Tuckerem Carlsonem rosyjski prezydent poczuł niedosyt i znów przemówił.

Czytaj więcej

Putin przeciw faszyzmowi, niemieckim Zielonym i minister Baerbock
17:13
15.02.2024

Norwegia rozpocznie wiosną szkolenie ukraińskich marines

Wiosną norwescy żołnierze rozpoczną szkolenie ukraińskich żołnierzy piechoty morskiej specjalizujących się w operacjach na małych łodziach. Szkolenie potrwa co najmniej rok – poinformował norweski rząd. Ponadto Norwegia przekaże Ukrainie łodzie gumowe i sprzęt o wartości około 60 mln NOK.

16:57
15.02.2024

Demontaż pomnika czekisty i pisarza radzieckiego Mykoły Ostrowskiego

We wsi Wilia w obwodzie rówieńskim trwa demontaż pomnika czekisty i pisarza Mykoły Ostrowskiego. Decyzję o rozbiórce podjęła rada gminy. Na Telegramie poinformował o tym przewodniczący Rady Obwodu Równego Andrii Karaush. „Z radością przyjmuję decyzję społeczności wsi Wilia o rozebraniu pomnika Czekisty Mykoły Ostrowskiego. To historycznie słuszne działanie” – stwierdził w poście przewodniczący sejmiku.

16:23
15.02.2024

Załużny, Budanow i Zełenski prowadzą w rankingu zaufania

 Spośród osobistości politycznych, wojskowych i publicznych mieszkańcy Ukrainy najbardziej ufają byłemu Naczelnemu Dowódcy Sił Zbrojnych Walerijowi Załużnemu, szefowi Dyrekcji Generalnej Ministerstwa Obrony Cyrylowi Budanowowi, prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, ochotnikowi Serhijowi Prytuli i Naczelnikowi Sił Zbrojnych Oleksandrowi Syrskiemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KIIS) w lutym.

15:56
15.02.2024

W Polsce powstanie Centrum Edukacji, Analiz i Szkolenia NATO-Ukraina

- Ogromny sukces stał się faktem. W Bydgoszczy powstanie Centrum Edukacji, Analiz i Szkolenia NATO-Ukraina. Decyzja zapadła na dzisiejszym posiedzeniu ministrów obrony narodowej państw NATO. Mamy pełną zgodę, rozpoczynamy tworzenie tego centrum - powiedział w rozmowie z dziennikarzami wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, szef MON. Minister ocenił, że centrum jest potrzebne "dla zbierania doświadczeń płynących z wojny na Ukrainie i dawania wsparcia dla walczącej Ukrainy".

15:47
15.02.2024

Szmyhal o rozmowie z Tuskiem

Szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal poinformował w mediach społecznościowych, że rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem. Napisał, że kluczowym tematem była sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej (gdzie w związku z napływem żywności z Ukrainy protestują polscy rolnicy). Szmyhal ocenił, że incydent, podczas którego z trzech ciężarówek wysypano na jezdnię część zboża był "niedopuszczalny", a "radykalna retoryka" jest "nie do przyjęcia".

"Zaproponowałem mojemu polskiemu koledze znalezienie w dialogu między naszymi rządami rozwiązania, które wspierałoby ukraińskich rolników, a nie szkodziło polskim rolnikom" - oświadczył premier Ukrainy.

15:34
15.02.2024

Konfederacja przeciw nadawaniu praw wyborczych Ukraińcom w Polsce

Politycy Konfederacji wypowiedzieli się przeciw temu, by - co postuluje Związek Ukraińców w Polsce - obywatele Ukrainy mieli prawo głosu w wyborach w Polsce. - Uważamy, że jest to ogromne zagrożenie - dawanie praw wyborczych Ukraińcom, dlatego że to diametralnie zmieni geografię wyborczą w Polsce - powiedział poseł Witold Tumanowicz.

Czytaj więcej

Prawa wyborcze dla Ukraińców w Polsce? Konfederacja przeciw. "Ogromne zagrożenie"
15:15
15.02.2024

Gen. Skrzypczak: Wojnę Rosji z Ukrainą może zakończyć tylko Putin

Zdaniem byłego dowódcy Wojsk Lądowych, komentatora wojny na Ukrainie, formalne zakończenie "wojskowej operacji specjalnej" może nastąpić już jesienią tego roku.

Czytaj więcej

Gen. Waldemar Skrzypczak: Donald Trump nie skończy wojny Rosji z Ukrainą, a USA nie wyjdą z NATO
14:57
15.02.2024

Hiszpania przekaże Ukrainie M113

Jak podają ukraińskie agencje, minister obrony Hiszpanii Margarita Robles ogłosiła przekazanie Ukrainie amerykańskich wielozadaniowych transporterów opancerzonych M113 oraz innego sprzętu wojskowego.

14:36
15.02.2024

Brytyjczycy o zatopieniu okrętu Cezar Kunikow

W najnowszej aktualizacji wywiadowczej brytyjski resort obrony ocenia, że zatopienie przez siły ukraińskie rosyjskiego okrętu desantowego Cezar Kunikow prawie na pewno jeszcze bardziej ograniczy zasoby, jakimi Rosjanie dysponują na Morzu Czarnym i sprawi, że łańcuch logistyczny Floty Czarnomorskiej będzie podatny na kolejne ataki.

14:20
15.02.2024

W Odessie zatrzymano mężczyzn handlujących trotylem i granatami

Zatrzymania dokonali funkcjonariusze policji i przedstawiciele Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) - wynika z komunikatu ukraińskich służb. Policjanci znaleźli przy zatrzymanych dwie kostki trotylu, granat i zapalniki.

14:03
15.02.2024

Ostrzał Chersonia

W wyniku rosyjskiego ostrzału w Chersoniu zginęła idąca chodnikiem 70-letnia kobieta - podała miejscowa administracja wojskowa.

13:47
15.02.2024

Liczba ofiar ostrzał Biełgorodu przez Ukraińców wzrosła do sześciu

Informacje takie przekazuje asystent ministra zdrowia Federacji Rosyjskiej. Wcześniej informowano o pięciu ofiarach. Rannych zostało 17 osób, w tym czworo dzieci.

13:30
15.02.2024

Ukraińska straż graniczna komentuje doniesienia o reżimie antyterrorystycznym na Białorusi przy granicy z Ukrainą

- To bardziej jak przyciąganie uwagi. Według dostępnych informacji na tym obszarze, na terytorium Republiki Bialorusi, planowany jest jakiś rodzaj niekończących się ćwiczeń, które stale są prowadzone na Białorusi. Możliwe, że zdecydowali się nazwać te ćwiczenia „reżimem antyterrorystycznym. Nie obserwujemy żadnej znaczącej aktywności po drugiej stronie granicy — powiedział Andrij Demczenko, rzecznik ukraińskiej straży granicznej.

13:24
15.02.2024

Rosja prowadzi przeciw Mołdawii podobną operację informacyjną jak przeciw Ukrainie przed agresją

Na analogie wskazuje ISW, think tank z USA.

Czytaj więcej

Rosja zaczyna zachowywać się wobec Mołdawii jak wobec Ukrainy w 2022 roku
13:24
15.02.2024

Viktor Orban blokuje kolejne sankcje UE

Teraz premier Węgier broni nie tylko rosyjskich interesów, ale także i chińskich.

Czytaj więcej

Viktor Orban blokuje 13. pakiet sankcji. Tym razem broni interesów Chin
12:55
15.02.2024

Ukraina szacuje, że jej straty z powodu wojny wynoszą 499 mld dolarów

Informacje takie przekazuje Denys Szmyhal, premier Ukrainy.

12:48
15.02.2024

W czasie spotkania z rolnikami minister rolnictwa, Czesław Siekierski tłumaczył, że nie można całkowicie zamknąć granicy z Ukrainą

- Nie ma kraju, który ma w pełni granice zamknięte. Może Korea Północna, może gdzieś jeszcze indziej — mówił w czasie spotkania z rolnikami Siekierski.

Czytaj więcej

Rolnicy chcą zamknięcia granicy. Minister: Może mafia tam jest, ale Ukraina walczy
12:27
15.02.2024

Rosyjska armia informuje, że rano atakowała "przedsiębiorstwa kompleksu wojskowo-przemysłowego" Ukrainy "bronią precyzyjną"

Rankiem Rosja przeprowadziła atak rakietowy na Ukrainę. Według rosyjskiego resortu obrony „wszystkie wyznaczone cele zostały trafione”. Tymczasem Ukraińcy informują, że strącili 13 z 26 rakiet, a Rosjanie mieli — według Ukraińców — atakować m.in. infrastrukturę cywilną.

11:59
15.02.2024

Pięć ofiar śmiertelnych ostrzału Biełgorodu przez Ukrainę - podają rosyjskie władze

W ostrzale, jak pisze gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow, rannych miało zostać 18 osób, w tym pięcioro dzieci.

11:27
15.02.2024

W okupowanej części obwodu donieckiego przedterminowane głosowanie w rosyjskich wyborach prezydenckich odbędzie się od 10 do 14 marca

Informacje takie przekazał przewodniczący lokalnej komisji wyborczej, Władimir Wysocki.

11:24
15.02.2024

Nad obwodem biełgorodzkim strącono 14 ukraińskich rakiet

Rakiety miały zostać wystrzelone z wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet RM-70. Strąciła je rosyjska obrona przeciwlotnicza.

11:18
15.02.2024

Zełenski spotka się z kanclerzem Niemiec

W czasie wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego we Francji i Niemczech dojdzie w piątek do jego spotkania z kanclerzem Olafem Scholzem w Berlinie - poinformowały władze w Kijowie.

11:11
15.02.2024

Wołodymyr Zełenski dziękuje Australii za przekazanie 32,4 mln dolarów na wzmocnienie potencjału obronnego Ukrainy

Pieniądze mają być przekazane Ukrainie przez Międzynarodowy Fundusz dla Ukrainy zarządzany przez brytyjski resort obrony.

11:06
15.02.2024

Reżim antyterrorystyczny na Białorusi przy granicy z Ukrainą

Informacje takie podała lokalna gazeta, „Swietłaja Żyzn'”, powołując się na białoruskie KGB.

Czytaj więcej

Białoruś wprowadza "reżim antyterrorystyczny" przy granicy z Ukrainą
11:04
15.02.2024

Doniesienia o ataku na Biełgorod

W wyniku ataku rakietowego uszkodzony został budynek centrum handlowego w Biełgorodzie - podała rosyjska agencja RIA. Wcześniej guebrnator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow ostrzegał przed atakiem rakietowym. Obwód biełgorodzki graniczy z obwodami ługańskim, charkowskim i sumskim.

10:51
15.02.2024

Gen. Skrzypczak: Putin może jesienią zakończyć „operację specjalną”

Według byłego dowódcy Wojsk Lądowych „operacja specjalna”, jak w rosyjskiej propagandzie określa się napaść na Ukrainę, może oficjalnie zostać zakończona już za kilka miesięcy. — Putin prawdopodobnie na talerzu, dla Rosjan, w podziękowaniu za wybór kolejny raz na prezydenta, ofiaruje im zwycięstwo w „operacji specjalnej”. Nie końca wojny, ale zwycięstwo w „operacji specjalnej”. I moim zdaniem tak będzie już na jesieni tego roku — ocenił gen. Waldemar Skrzypczak w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. 

Czytaj więcej

Kiedy skończy się wojna Rosji z Ukrainą? Gen. Waldemar Skrzypczak wskazał warunek
10:38
15.02.2024

Czuhujew: W rosyjskim ataku uszkodzone zostały budynki mieszkalne i gazociągi, a także sieć energetyczna

Informacje o zniszczeniach w mieście w obwodzie charkowskim przekazał szef policji w obwodzie charkowskim na swoim profilu na Facebooku. W wyniku ostrzału śmierć poniosła kobieta.

10:29
15.02.2024

Bitwa o Awdijiwkę: Na miasto naciera siedem rosyjskich brygad

Ukraińcy rzucili do obrony miasta 3. Samodzielną Brygadę Szturmową.

Czytaj więcej

Rosjanie rzucają nowe siły do Awdijiwki. Na miasto naciera siedem rosyjskich brygad
10:20
15.02.2024

Wielka Brytania dostarczy Ukrainie tysiące dronów

Wielka Brytania poinformowała, że w ramach pakietu o wartości 200 mln funtów (1,02 mld zł) dostarczy Ukrainie tysiące dronów. Oświadczenie na ten temat przed spotkaniem z sojusznikami w Brukseli wydał brytyjski minister obrony Grant Shapps.

10:15
15.02.2024

Ofensywa Zełenskiego. Porozumienie z Macronem, spotkanie z Harris

Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski podpiszą w piątek w Paryżu dwustronne porozumienie o bezpieczeństwie - poinformował Pałac Elizejski. „To porozumienie jest kontynuacją zobowiązań podjętych w formacie G7 na marginesie szczytu NATO w Wilnie w lipcu 2023 r.” – podano w komunikacie. Z kolei Biały Dom przekazał, że Zełenski również w piątek spotka się w Monachium z wiceprezydent USA Kamalą Harris.

Czytaj więcej

Francja podpisze umowę o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy
10:14
15.02.2024

Wołodymyr Zełenski 17 lutego spotka się w Monachium z wiceprezydent USA, Kamalą Harris

Informacje takie podaje Biały Dom.

09:49
15.02.2024

Andrij Sadowy podsumowuje skutki porannego ataku na Lwów

W wyniku ataku uszkodzonych zostało 18 budynków mieszkalnych, dwie szkoły i przedszkole. W ponad 400 oknach fala uderzeniowa miała wybić szyby.

09:34
15.02.2024

"FT": Węgry blokują przyjęcie nowego pakietu sankcji wobec Rosji

Na spotkaniu stałych przedstawicieli UE, przedstawiciel Węgier „tymczasowo zablokował” proces uzgadniania nowego pakietu sankcji wobec Rosji — podał „Financial Times”, powołując się na źródła. Budapeszt miał sprzeciwić się przyjęciu sankcji w związku z pojawieniem się w ramach pakietu na liście firm objętych sankcjami chińskich firm oskarżanych o udzielanie pomocy Rosji w działaniach wojennych na Ukrainie.

09:12
15.02.2024

Federacja Rosyjska stara się przenieść okręty z Krymu do bazy w Noworosyjsku

Informacje takie przekazała rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego „Południe”, Natalia Humeniuk. - Próbują przenieść wszystkie (okręty na Morzu Czarnym) do bazy w Noworosyjsku, zdali już sobie sprawę, że jest zbyt niebezpiecznie przebywać na wodach u brzegów Półwyspu Krymskiego — powiedziała Humeniuk dzień po tym, gdy Ukraińcy poinformowali o zatopieniu rosyjskiego okrętu desantowego „Cezar Kunikow”. 

08:51
15.02.2024

Francja zapowiada zwiększenie wydatków na obronność do poziomu 2 proc. PKB

Deklarację taką złożył francuski minister obrony.

Czytaj więcej

Francja od 2024 roku będzie wydawać na obronność 2 proc. PKB
08:43
15.02.2024

Dwa pociski Kalibr wystrzeliła rano w stronę Ukrainy prawdopodobnie fregata Admirał Makarow

Takie informacje przekazuje rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego „Południe”, Natalia Humeniuk. Humeniuk mówiła, że w czasie, gdy doszło do ataku, w trakcie którego w stronę Ukrainy wystrzelono m.in. dwa pociski manewrujące woda-ziemia Kalibr, na wodach Morza Czarnego znajdowała się fregata Admirał Makarow, która może być uzbrojona w osiem pocisków Kalibr.

08:17
15.02.2024

Rosjanie atakowali nad ranem Ukrainę z użyciem 26 rakiet

W stronę Ukrainy wystrzelono 12 pocisków Ch-101/Ch-555/Ch-55, 6 pocisków balistycznych Iskander-M i pocisków balistycznych KN-23 (północnokoreańskich), 2 pocisków manewrujących Kalibr, 4 pocisków kalibrujących Ch-59 i 2 pocisków przeciwlotniczych S-300. Ukraińcy strącili połowę tych rakiet — osiem pocisków Ch-101/Ch-555/Ch-55, jeden pocisk Iskander-M lub KN-23, 2 pociski Kalibr i dwa pociski manewrujące Ch-59.

08:06
15.02.2024

Do trzech wzrosła liczba ataków rosyjskich na wieś Wełykij Burłuk

Ołeh Synehubow napisał, że pod gruzami budynku zniszczonego w czasie rosyjskiego ataku na wieś w rejonie kupiańskim znaleziono zwłoki 74-letniej kobiety.

08:04
15.02.2024

Wywiad wojskowy Ukrainy informuje o zniszczeniu rosyjskiego radaru w pobliżu granicy Ukrainy z Rosją

Stację radarową miała zniszczyć grupa specjalna „Gusy-9”.

07:42
15.02.2024

Michał Kobosko: Władimir Putin przestawił już gospodarkę na gospodarkę wojenną

- Zrobił to w jakimś celu. A tym celem nie jest tylko zwycięstwo nad Ukrainą - mówił polityk Polski 2050.

Czytaj więcej

Michał Kobosko o CPK: W wersji PiS jest oderwane od rzeczywistości
07:39
15.02.2024

Fragmenty strąconych rakiet spadły na dwie miejscowości w obwodzie kijowskim

Rusłan Krawczenko, szef kijowskiej administracji obwodowej pisze o uszkodzeniu siedmiu budynków mieszkalnych i kilku budynków gospodarczych w dwóch miejscowościach w obwodzie kijowskim. To efekt upadku szczątków strąconych przez obronę powietrzną rakiet.

07:36
15.02.2024

Trzy osoby ranne we Lwowie po rosyjskim ataku

Maksym Kozicki, gubernator obwodu lwowskiego pisze o osobach pokaleczonych przez szkło z rozbitych przez falę uderzeniową szyb.

07:11
15.02.2024

We Lwowie trafiony został budynek infrastruktury miejskiej

Z wpisu Andrij Sadowego, mera miasta wynika, że uszkodzony został budynek szkoły.

06:59
15.02.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja straciła na Ukrainie ok. 399 090 żołnierzy, 6 442 czołgi, 12 090 pojazdów opancerzonych, 9 620 zestawów artyleryjskich, 984 wyrzutnie rakiet, 671 zestawów przeciwlotniczych, 332 samoloty, 325 śmigłowców, 7 404 bezzałogowe statki powietrzne, 1 882 pocisków manewrujących, 25 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 12 691 pojazdów (w tym cystern) i 1 524 jednostek sprzętu specjalnego. 

06:51
15.02.2024

W obwodzie dniepropietrowskim Rosjanie atakowali obiekty infrastruktury cywilnej

Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego pisze, że dzięki obronie przeciwlotniczej udało się odeprzeć atak.

06:48
15.02.2024

W Zaporożu Rosjanie trafili w obiekt infrastruktury miejskiej

W wyniku ataku ranna została jedna osoba — podał Iwan Fedorow, szef zaporoskiej administracji obwodowej.

06:45
15.02.2024

W obwodzie połtawskim rosyjska rakieta trafiła w magazyn

W wyniku trafienia w Myrhorodzie doszło do pożaru na powierzchni 100 m2. W ataku nikt nie ucierpiał - informuje szef połtawskiej administracji obwodowej, Filip Pronin.

06:43
15.02.2024

Obrona powietrzna strąciła wszystkie rakiety lecące w stronę Kijowa

Informacje takie podaje Kijowska Miejska Administracja Wojskowa.

06:27
15.02.2024

Pożar w centrum Moskwy

Ogień objął ok. 1,5 tys. m2 przy Placu Puszkina w Moskwie. W płomieniach miał stanąć nieukończony budynek administracyjny.

06:17
15.02.2024

Centrum analityczne Royal United Services Institute: Rosja może prowadzić działania wojenne do 2026 roku

„Rosyjskie siły zbrojne raczej nie polepszą się jakościowo, tak długo jak Ukraińcy będą w stanie zadawać im znaczące straty. Ale Rosjanie będą w stanie utrzymać stałe tempo ataków w ciągu 2024 roku” – piszą analitycy RUSI. Przy czym kulminacja szturmów nastąpi prawdopodobnie w drugiej połowie roku.

Czytaj więcej

Inwazja Rosji na Ukrainę: Kreml się spieszy, zegar tyka
06:14
15.02.2024

Alarm powietrzny na Ukrainie został odwołany

Komunikat umieściło na swoim kanale w serwisie Telegram Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

06:06
15.02.2024

Polskie Dowództwo Operacyjne informuje o poderwaniu "polskich i sojuszniczych" statków powietrznych

Do poderwania samolotów doszło w wyniku ataku powietrznego Rosji na Ukrainę.

05:56
15.02.2024

Rosyjska rakieta zmierza w stronę Tarnopola

Trwa atak powietrzny Rosji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Rosjanie atakowali z powietrza Ukrainę. Na liście celów Kijów i Lwów. Polska podrywa myśliwce
05:40
15.02.2024

Gubernator obwodu lwowskiego pisze, że we Lwowie aktywna jest obrona przeciwlotnicza

W mieście słychać głośne eksplozje.

05:38
15.02.2024

Eksplozje rozległy się we Lwowie

Pojawiają się również informacje o silnych eksplozjach w Zaporożu w wyniku użycia broni balistycznej przez Rosjan.

05:37
15.02.2024

USA muszą zmniejszyć zamówienie na myśliwce F-35 przez ograniczenia budżetowe

W 2025 roku Pentagon ma kupić nie 83, ale 70 myśliwców piątej generacji.

Czytaj więcej

Decyzja Joe Bidena: USA kupią mniej myśliwców F-35 przez ograniczenia budżetowe
05:33
15.02.2024

W Kijowie rozległy się eksplozje

Witalij Kliczko pisze, że eksplozje są wynikiem aktywności obrony przeciwlotniczej.

05:15
15.02.2024

W obwodzie kijowskim aktywna jest obrona przeciwlotnicza

Informacje takie podaje kijowska obwodowa administracja wojskowa.

05:14
15.02.2024

Mieszkańcy Kijowa mają zejść do schronów

Trwa atak powietrzny na Ukrainę.

05:13
15.02.2024

Władimir Putin mówi, że NATO to "instrument polityki zagranicznej USA", który Waszyngton może porzucić

- Jeśli USA uznają, że nie potrzebują tego instrumentu (NATO), będzie to ich decyzja — mówił Putin pytany o wypowiedź Donalda Trumpa na wiecu w Karolinie Południowej.

Czytaj więcej

Władimir Putin pytany o słowa Donalda Trumpa. Mówi, że USA mogą porzucić NATO
04:47
15.02.2024

Nad obwodem winnickim pojawiła się rakieta

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje, że rakieta zmierza w kierunku zachodnim.

04:40
15.02.2024

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje, że rakiety zmierzają w stronę Kijowa

Na całej Ukrainie obowiązuje alarm powietrzny.

04:39
15.02.2024

Od dziś Łotwa będzie konfiskować samochody zarejestrowane w Rosji

Przepisy pozwalające na taką konfiskatę, będące nowelizacją Ustawy o ruchu drogowym, weszły w życie 15 lutego. Do tego czasu posiadacze samochodów zarejestrowanych w Rosji mieli czas aby albo je przerejestrować, albo wywieźć z terenu Łotwy.

04:35
15.02.2024

Na całej Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny

Wcześniej Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy podało, że z lotniska w obwodzie murmańskim wystartowały bombowce strategiczne Tu-95MS. Ok. 4:35 pojawiła się informacja o pojawieniu się pierwszej grupy rakiet nad obwodem sumskim. 

04:31
15.02.2024

W czwartek w Brukseli spotkają się ministrowie obrony państw NATO

Tematem spotkania ma być wzmocnienie kolektywnej obrony i dalsze wsparcie dla Ukrainy.

04:29
15.02.2024

Pożar składu ropy w obwodzie kurskim po ataku ukraińskiego drona

O skutkach ataku ukraińskiego drona poinformował gubernator obwodu, Roman Starowojt. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że w wyniku ataku nikt nie ucierpiał.

04:28
15.02.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 721. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 721. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 721. dniu wojny

PAP

04:25
15.02.2024

Sekretarz generalny NATO rozmawiał telefonicznie z szefem Pentagonu

W czasie rozmowy Jens Stoltenberg i Lloyd Austin podkreślili znaczenie utrzymania jedności NATO oraz „wagę wzmocnienia kolektywnego odstraszania i obrony”. Pentagon informuje, że Austin wyraził „pełne poparcie USA dla Sojuszu”. Stoltenberg i Austin podkreślili też „wagę NATO na scenie światowej”.

04:24
15.02.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 721